Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Скандальні новобудови. Топ-7 харківських будинків, які зіпсували краєвид міста

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Милуватися видом з "Каскаду" можна лише у тумані.

Новий будинок за Колесом огляду відродив вічний харківський конфлікт між забудовниками і зберігачами історичної спадщини. KHARKIV Today обрав найскандальніші новобудови останніх років, які назавжди змінили листівки міста.

1. Будинок навпроти "Каскаду" 

каскад
Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Сама собою реконструкція легендарного фонтану проходила скандально. Повною несподіванкою для містян стало рішення міського голови забрати з фонтану воду.

"Там він жив, цей "Каскад", останні 20 років на чесному слові. І коли взялися за розрахунки, порахували, що цей "Каскад" стає золотим", — говорив у 2019-му Геннадій Кернес.

Харків'яни з нетерпінням чекали на повернення улюбленого фонтану, і відмова мерії від історичного вигляду обурила багатьох. Меру відправили петицію з вимогою повернути все, як було, він не відреагував.

Відсутність каскаду на "Каскаді" була далеко не останнім розчаруванням, яке чатувало харків'ян після реконструкції парку. Виявилося, що вид з "Каскаду" безнадійно зіпсований — навпроти фонтану, затуляючи вид на Залопань, виріс 16-поверховий будинок. Нове "одоробло" називається ЖК Інфініті. Збудував його незмінний харківський забудовник "Житлобуд-1". Будинок досі не заселений повністю, двокімнатні квартири там продають за ціною 3 мільйони гривень. Майбутнім мешканцям пропонують милуватися з вікна "Каскадом", садом Шевченка, видом на Успенський собор. Другим харків'янам залишається милуватися ЖК Інфініті. Не дивно, що колись популярний "Каскад" тепер порожній — містяни вважають за краще проводити час у саду біля фонтанів.

2. Парковка в саду

парковка
Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Багаторівневий паркінг у саду Шевченка — будівля неоднозначна. З одного боку, він трохи допоміг розвантажити місто від автомобілів, припаркованих у дворах та вздовж тротуарів. З іншого боку, став черговим наступом на історичний університетський сад, від якого вже й так майже нічого не залишилося.

Щоб звести 6-рівневий паркінг, довелося знести 89 дерев на ділянці 0,9 га. З верхнього поверху паркінгу відкривається чудовий вид на центральну частину міста, але сама споруда не може замінити майже гектара зелені у центрі мегаполісу.

3. Будинок за Колесом огляду

колесо
Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Головний скандаліст цього тижня, який назавжди викреслив краєвид із Сумської на центральну алею парку Горького з міських листівок — житловий комплекс "Люксембург". Компанія "Авантаж" будує на території колишнього стадіону "Динамо" дві дев'ятиповерхові будівлі та три 16-поверхові, одна з яких і перекрила знаменитий вид на Колесо.

"Житловий комплекс знаходиться біля популярного парку Горького, а значить ви отримаєте парк у дворі, а ваше подвір'я у парку", — так розхвалюють нове житло на сайті будівельної компанії.

Харків'яни переважно думають інакше. У соцмережах бурхливо обговорюють новацію. "Я думав, це буде не так громіздко виглядати", — написав у Facebook Олександр Корсун.

4. Багатоповерхівки біля Журавлівки

оазис

Оскільки харківських забудовників хлібом не годуй, дай затулити гарний краєвид, не дивно, що на схилах Журавлівського водосховища виріс мікрорайон.

ЖК "Оазис" поки що не добудований, але першу чергу ось-ось мають здати в експлуатацію. На сайті названо термін готовності — четвертий квартал цього року. Оскільки будинок на стадії будівництва, то квартири там відносно недорогі, ціни за двокімнатну стартують від 47 тисяч доларів. Місцеві жителі дуже незадоволені майбутнім сусідством. Журавлівський гідропарк у цій частині користується популярністю у відпочивальників, тут часто влаштовують пікніки і катаються на велосипедах. Новий орендар землі цілком може обмежити доступ до води.

Вигляд на Журавлівку з вулиці Героїв Праці вже безнадійно зіпсований.

5. Висотка на Куликівській

куликовская
Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Останнім часом в історичному ареалі Харкова з'являється чимало висотних будівель, які не вписані до архітектурного вигляду району. Згадаймо найскандальнішу "свічку" цього року, яка виросла на вулиці Куликівській під виглядом реконструкції квартири. Забудовник "Туркіш Девеломпент" розпочав проєкт без дозвільного документа на будівництво такого масштабу, проігнорувавши не лише архітектурну доречність своєї споруди, а й закон.

"Двічі ми зверталися до Харківської міської ради та двічі отримали відповідь, що інформації та відповідної документації у міськраді немає, містобудівні умови та обмеження для проєктування об'єкта не надавалися", —  говорила тоді у пресцентрі KHARKIV Today  член Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Департаменту будівництва та архітектури Харківської ОДА Олена Рофе-Бекетова.

Господарський суд Харкова наклав арешт на квартири, але розібрати "одоробло" вже не можна — принаймні у Харкові не було таких прецедентів.

6. Будинок на Квітки-Основ'яненка

квитки
Фото: "Житлобуд-2"

Цей проєкт став одним із перших скандальних у Харкові. Порівняно із сучасними "свічками" будинок виглядає скромно — всього вісім поверхів, і був схвалений у 2013 році містобудівною радою. А втім, безліч заперечень від відомих архітекторів і краєзнавців уникнути не вдалося. У колах професіоналів йшла запекла дискусія про те, чи варто будувати таку будівлю в історичному центрі, поруч із пам'ятками архітектури. Багато хто говорив тоді, що він зіпсує історичну панораму центру. Місцеві жителі та активісти влаштовували акції протесту і блокували техніку на будівельному майданчику. Однак будівля на Квітки-Основ'яненко була збудована і відкрила дорогу набагато потворнішим і зухвалішим проєктам, порівняно з якими яких цей будинок зараз виглядає невеликим та акуратним.

7.  Будинок на Свободи

свободы
Фото: "Стройобзор"

Житловий комплекс First capital на вулиці Свободи, 35 ще не добудований, його збираються здавати в експлуатацію лише наступного року, у четвертому кварталі. Але увагу краєзнавців та охоронців архітектурної спадщини будівництво привернуло давно.

Два роки тому представники групи SaveKharkiv виходили на пікет до будинку, протестуючи проти зведення 13-поверхівки. Забудовник "Мегаінвестбуд" зруйнував фасад історичної будівлі, яка була побудована за проєктом знаменитого архітектора Олександра Гінзбурга.

"Ці товариші нам ще місяць тому говорили, що буде реставрація, нахабно брехали у вічі. А за два дні вони розламали будівлю", — розповіли тоді KHARKIV Today представники ініціативної групи.

Незважаючи на грубі порушення та всі протести громадськості, величезний будинок уже майже добудували. Історичний вигляд вулиці, забудованої у позаминулому столітті дво-триповерховими особняками, втрачено назавжди.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.