Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Держпром стане центром Міжнародного парку авангарду

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Вся площа Свободи має увійти до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Історичний центр Харкова має шанси потрапити до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, так само, як центральні квартали Львова та Одеси. Йдеться про район площі Свободи та Задержпром'я.

Спільнота архітекторів, дизайнів та краєзнавців пропонує створити у цьому районі Міжнародний парк авангарду. Така локація, на їхню думку, в подальшому може стати відправною точкою для повоєнної відбудови міста.

Головний символ конструктивізму в Європі

Потрапити до списку ЮНЕСКО може не лише Держпром як пам'ятка конструктивізму, а й увесь район площі Свободи та навколишніх будинків аж до вулиці Культури. Але перш ніж подавати пропозицію на розгляд міжнародної спільноти, необхідно популяризувати це місце серед самих харків'ян. Архітектори, краєзнавці та історики об'єдналися, аби створити в  Задержпром'ї Міжнародний парк авангарду. 

Ідея виникла у березні цього року, коли представники ЮНЕСКО приїхали до Харкова обстежувати Держпром, який пошкодили російські авіабомби. 

"Під час розмови з представниками ЮНЕСКО і виникла пропозиція: включити до списку культурної спадщини не один об'єкт, а увесь архітектурний ансамбль — урбаністичний, культурний та історичний. Держпром — це головний символ конструктивізму в Європі, і справа тут не лише в архітектурі. Він започаткував низку культурних процесів у мистецтві, науці, театрі, педагогіці — у чому завгодно. Площа і район — це вже інший масштаб. Це унікальний експериментальний приклад урбаністичних ідей", — розповів під час презентації один з ініціаторів створення Міжнародного парку Максим Розенфельд, архітектор та краєзнавець.

парк
Задержпром'я може стати об'єктом культурного спадку. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Зараз експерти робочої групи працюють над кордонами майбутнього історичного ареалу. Передбачається, що це буде кілька зон:

  • безпосередньо Держпром як головна пам'ятка,
  • ансамбль площі Свободи, зокрема пошкоджені будівлі Обласної ради та пам'ятки конструктивізму — АТС на Свободи/Мироносицькій,
  • два житлових масиви, що будувалися одночасно з Держпромом, обмежені вулицею Культури,
  • комплекс Обласної лікарні, військового шпиталю та Медичного університету.

Серце цього Парку авангарду розміститься в Держпромі, у 5-му під'їзді. Це буде "Фронтир-центр", і там буде все, що матиме стосунок до історичного ареалу: музей, архів, зона для проведення подій та майстер-класів, публічна медіатека та виставкова галерея. Засновники "Парку авангарду" вважають: перш ніж подаватися з пропозицією до ЮНЕСКО, треба популяризувати унікальну історичну зону серед самих харків'ян. Багато в чому вже допомогла популярність фільму "Будинок "Слово". Але мало хто знає про інші "іменні" будинки Задержпром'я — "Червоний промисловець", "Червоний хімік", "Червоний кондитер" і так далі. Усього таких будинків 35.

"Для інвесторів наявність у місті об'єктів культурної спадщини буде визначальним фактором — будувати і заходити сюди чи не заходити. Ми говоримо не лише про якийсь там туризм, а й про велику кількість креативних і інноваційних бізнесів", — вважає співініціатор проєкту архітектор-реставратор Віктор Дворніков. 

ЮНЕСКО не поспішає

Держпром отримав шанс увійти до списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО лише після того, як 28 жовтня 2024 року росіяни скинули керовану бомбу на сьомий під'їзд будівлі. Головна архітектурна перлина Харкова могла бути втраченою назавжди, але залізобетон витримав.

"У минулому році ми робили обхід всіх приміщень, відмітили всі пошкодження. Північний сектор зазнав пошкоджень стін, підлоги, стелі, усіх типів оздоблень. Тут була розірвана авіаційна бомба, попри це, вціліли залізобетонні конструкції. Це свідчить про те, що ресурс будівлі досить значний. Якщо підтримати її стан, вона може проіснувати досить довго", — каже Віктор Дворніков, який був у складі групи обстеження архітектурної пам'ятки.

держпром
Зона ураження Держпрому. Фото: Віктор Дворніков

Зазвичай включення об'єкту чи архітектурного комплексу до списку спадщини ЮНЕСКО — справа довготривала. Віктор Дворніков згадує, що деякі німецькі пам'ятки мусили чекати на схвалення по 20 років. Але українським інституціям доведеться діяти наполегливіше.

"У нас дуже обмежене вікно можливостей. Представники ЮНЕСКО говорили, що Держпром можуть включити лише за скороченою програмою, я відчуваю, що це може бути лише під час війни. Потім світовий інтерес до нас буде втрачений", — пояснює архітектор. 

Швидкість не завжди йде на користь. Центр Одеси включили до Основного списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО усього за рік, але історичний ареал окреслили нашвидкуруч і, на думку багатьох фахівців, не досить коректно. Харківські архітектори врахують ці помилки під час створення Міжнародного парку авангарду. Обговорення ідеї ще тривають.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.