Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Другий фронт. Колишні з "ОПЗЖ" у Харківській облраді піднімають голови

Колаж KHARKIV Today
Більшість депутатського корпусу одноголосно провалює важливі проукраїнські питання.

Депутати із забороненої партії "Опозиційна платформа — За життя" знайшли спільну мову з "Блоком Кернеса" і блокують важливі "ідеологічні" рішення Харківської обласної ради. 

Харківська облрада не змогла заборонити церкву Московського патріархату, позбавити Григорія Суркіса звання почесного громадянина області, заборонити вивчення російської мови в школах. Проукраїнські ініціативи депутатів блокують їхні колеги з частини забороненої "ОПЗЖ" та "Блоку Кернеса". Під час таких голосувань вони об'єднуються вже з поглядом у майбутні  вибори — проросійськи налаштований електорат "осиротів" без медведчуківців та Шарія.

Як блокують голосування в облраді

У Харківській обласній раді — черговий скандал. Минулого тижня депутати так і не змогли забрати звання почесного громадянина області у одного з найяскравіших представників "батальону Монако" Григорія Суркіса, який накивав п'ятами з України. Поки народний депутат від забороненої "ОПЗЖ" насолоджується життям в шикарних казино Монте-Карло, його колишні соратники палко розповідали під час сесійного онлайн-включення про те, який Суркіс завзятий волонтер.

"Фонд братів Суркісів працює на перемогу, забезпечує лікарні рентгенапаратами, забезпечує медикаментами військові госпіталі, передав до ЗСУ понад 7 тисяч гуманітарних вантажів — засоби гігієни, продукти харчування та медичне обладнання, фінансував та придбав системи "Старлінк", — виступив на сесії депутат Сергій Гладкоскок, голова групи "Відновлення України", куди увійшов кістяк фракції "ОПЗЖ" після заборони партії.

гладкоскок
Сергій Гладкоскок в облраді керує тим, що лишилось від "ОПЗЖ". Фото: з особистої сторінки у Facebook 

Голосування провалили, в основному завдяки голосам "проти" саме цієї депутатської групи. "За" голосували 11 депутатів "Слуги народу", 9 з "ЄС" і 9 з "Блоку Світличної" а також двоє позафракційних. "Проти" були в основному депутати з групи "Відновлення", а от представники "Блоку Кернеса — Успішний Харків" переважно взагалі утрималися або просто не з'явилися на сесію.

Пропозицію позбавити Суркіса звання почесного вніс до ради благодійний фонд "Хартія". Його керівник та командир одноіменного батальону Всеволод Кожемяко після сесії назвав це "неголосування" потужним ударом по харків'янам.

"Вони просто хочуть приховати своє боягузтво і небажання розірвати це номенклатурне російсько-радянське "коло змови" та в кінці кінців встати пліч-о-пліч з тими, хто сьогодні боронить нашу землю від агресора, якого вони ж і закликали сюди подібними своїми діями", — написав Всеволод Кожемяко на своїй сторінці у Facebook.

Депутатка від "Європейської солідарності", політологиня Галина Куц помітила, що колишні опозиціонери та "Блок Кернеса" останнім часом нерідко виступають єдиним фронтом, особливо, якщо йдеться про ідеологічні питання. Зокрема, саме вони гальмували перейменування Харківського обласного академічного драматичного театру (колись — імені Пушкіна), та виступили проти розірвання договорів оренди з УПЦ (колишньою МП). 

"Ця тенденція відстежується не лише на голосуваннях під час сесії. Були питання, які не потрапляли на пленарні засідання, вони на рівні комісії "рубалися" депутатами, які просто не голосують. Наприклад, була пропозиція щодо того, щоб російську мову в школах не робили факультативною, а давали вибір. Ми маємо багато скарг на те, що коли батьки хочуть обрати факультативом другу іноземну крім англійської, у школі все одно дають російську. На комісії завалили питання. Це такий тренд — валити державоцентричний корпус ідей постійно", — розповіла Галина Куц KHARKIV Today.

голосувалка
Як голосували депутати. Фото: скриншот документа облради

Тоді як позафракційні депутати з колишньої "ОПЗЖ", як правило, голосують проти "державоцентричних" ініціатив, то їхні колеги з "Блоку Кернеса", як і під час голосування по Суркісу, не голосують ані "за", ані "проти".

"Там є адекватні депутати, навіть досить проукраїнські. Але в них у фракціях ("Блок Кернеса" та колишня "ОПЗЖ", — ред.) порушено демократичний принцип, там немає поняття обговорення та власної думки — як їм сказали, так вони й будуть голосувати. Коли їм задаєш питання на засіданнях комісії, вони дуже розгублюються, бо не мають відповіді, яка була б заздалегідь узгодженою з керівництвом", — каже Галина Куц.

Під час голосування про почесний статус Суркіса аж 29 депутатів "Блоку Кернеса", а також вісім позафракційних не натискали кнопки. Така сама ситуація була під час першої спроби перейменувати Харківський академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна. Тоді теж не вистачило голосів, аби прибрати з назви і Пушкіна, і російський, а "Блок Кернеса" взагалі не голосував. Це вдалося лише з третьої спроби.

Партія регіонів 3.0? 

Оскільки колишні члени "ОПЗЖ" та депутати від партії "Блоку Кернеса" часто голосують в унісон, деякі їхні колеги з інших фракцій почали побоюватись, що в обласній раді може скластись своєрідна коаліція, що буде блокувати важливі культурні чи оборонні рішення. Дійсно, час від часу ці дві ідеологічно близькі групи голосують або не голосують однаково. Але потужну коаліцію вони навряд чи зможуть утворити, вважає експерт Аналітичного центру "Обсерваторія демократії" Антон Авксентьєв.

"Фракція "ОПЗЖ" ніколи не була монолітною структурою, там постійно були два крила. Завжди вони один до одного ставились дуже вороже. Після повномасштабної війни вони дуже чітко окреслились, коли була створена група "Відновлення України", куди увійшло трохи більше половини депутатів. Умовно "райнінське" крило (орієнтоване на колишнього голову обласної фракції ОПЗЖ Ігоря Райніна) туди не увійшло, вони розсіялися, як позафракційні, хоча, напевно, якось спілкуються та консолідуються щодо голосувань", — розповів політолог KHARKIV Today.

На минулих виборах до облради від "ОПЗЖ" пройшли 29 депутатів, з них лише 12 увійшли в групу Гладкоскока "Відновлення України". Інші або не входять до жодного об'єднання і не мають великого впливу, або навіть склали мандати, як Нікіта Шенцев, Володимир Скоробагач чи Богдан Мальований. Саме тому позбавлення Ігоря Райніна звання почесного громадянина області пройшло без жодних заперечень з боку Гладкоскока.

облрада
За бюджет депутати голосують консолідовано, за ідеологічні питання — ні. Фото: Харківська облрада

У "Блоку Кернеса" теж вистачає внутрішніх чвар. Невдовзі він взагалі лишиться без імені Кернеса, бо Кирило Кернес, що недавно вийшов із фракції, хоче заборонити колишнім однопартійцям використовувати ім'я батька. Як і колишні члени "ОПЗЖ", депутати "Блоку" не завжди виступають проти ініціатив керівництва ради — за бюджет або кадрові призначення на комунальні підприємства рада голосує більш-менш консолідовано. А от гуртування навколо ідеологічних питань відбуватиметься усе частіше. Депутати вже замислюються про перші повоєнні вибори і про електорат Медведчука і Шарія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Син Кернеса хоче заборонити використовувати прізвище батька

"Гадаю, заборони обиратися для колишніх "ОПЗЖ" не буде, буде якась Партія регіонів 3.0. Виборець цих партій нікуди не подівся. Більш того — у Харківській області змінився демографічний баланс, пенсіонери майже всі залишились, а виїхали молоді та  середнього віку люди, питома вага пенсіонерів у структурі електорату збільшились. Вони найбільш уразливі до прорадянсько-ностальгічних маніпуляцій. Цілком можливо, депутати хочуть голосувати за щось таке, щоб їм потім не згадували: "Ти голосував проти нашого бога Московського патріархату чи проти Пушкіна, що прирівняний до бога", — вважає Антон Авксентьєв.

Депутати від "ОПЗЖ", хоч і повиходили із забороненої партії, залишаються депутатами — як у Верховній, так і в місцевих радах. У парламенті на початку року зареєстрували законопроєкт № 8345 про позбавлення мандатів депутатів із проросійських партій, а ще минулого року був зареєстрований законопроєкт № 7476 — про виключення депутатів заборонених партій з місцевих рад. Але обидва загубилися десь у комітетах Верховної Ради. Тому цілком імовірно, що ці депутати, що лишились без партії, але з електоратом, можуть наважитись на третю реінкарнацію Партії регіонів. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.