Харків порушує карантин. Поліція безсила проти любителів пікніків і спортмайданчиків
Надзвичайна ситуація не стала для містян приводом сидіти вдома. Жителі Харкова масово влаштовують пікніки, гуляють в парках і катаються на атракціонах.
Півтори тисячі поліцейських вийшли на вулиці Харкова, щоб боротися з порушниками карантину. Поки що вони можуть тільки вмовляти шанувальників масових зборищ розійтися по домівках і дотримуватися карантину. Правоохоронцям не вистачає повноважень, щоб притягнути порушників до відповідальності. Крім того, самі патрульні відчувають гострий дефіцит в масках і одноразових рукавичках.
Більше 10 не збиратися?
Карантин в Харкові начисто програє весні. Пандемія коронавірусу не лякає харків'ян. У неділю потепліло до 18 градусів, і для багатьох це стало приводом провести час на свіжому повітрі. Люди влаштовували пікніки в Журавлівському гідропарку і на Безлюдівському пляжі, водні джерела в Саржиному і Манжосовому ярах оточили любителі фізкультури і купань.
Працюють навіть деякі атракціони в парку Горького, про це самі відвідувачі парку розповідають в соцмережах. Наприклад, харків'янка Марина Ткачук із сином покаталася на атракціоні зі слониками.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Более 400 человек находятся в самоизоляции в Харьковской области
"Дитячі майданчики всі закриті, деякі ларьки з кавою і хот-догами відкриті, працюють на вулиці атракціони", — написала Марина в своєму Instagram.
Поліцейські патрулі чергують в кожному парку, але все, що вони можуть зробити — попросити громадян дотримуватися дистанції і не збиратися великими групами. У постанові Кабінету міністрів від 17 березня є заборона на зібрання, де бере участь більше 10 осіб. Але домогтися дотримання цієї норми складно, кажуть в поліції, оскільки не прописано, скільки людей може бути на одному квадратному метрі.
"Буває таке, що на спортивному майданчику більше 10 чоловік, але вони говорять так: я прийшов перший, а хто там десятий прийшов, не знаю, ми разом не збиралися. У нас немає заборони на переміщення по місту, міськрада не закрила парки. Тому зараз мова не йде про покарання, через бесіди та гучномовці ми просимо дотримуватись особистої гігієни, носити маски, користуватися антисептиками ", — розповів KHARKIV Today прес-секретар Управління патрульної поліції в Харківській області Дмитро Гайдук.
До харків'ян через соцмережі змушені були звернутися навіть голова облдержадміністрації і міськради. Олексій Кучер закликав подивитися на інші країни і не влаштовувати пікніки, щоб уникнути розповсюдження вірусу, Геннадій Кернес попросив обмежити пересування поза домом. Штрафувати порушників поки не будуть — у поліцейських немає таких повноважень.
Маски за свій рахунок
В умовах надзвичайної ситуації у правоохоронців немає не тільки повноважень, а й засобів для захисту самих себе. У Первинній профспілці Департаменту патрульної поліції навіть написали листа київському керівництву про те, що у патрульних немає масок і рукавичок в достатній кількості. "На зміну видають одну маску, а зміна триває 14 годин. Наскільки я знаю, повинні використовуватися навіть не маски, а респіратори певного стандарту, але мова про них взагалі не йде", — говорить один із засновників профспілки, патрульний інспектор Сергій Печенізький.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові підтвердили перший випадок коронавірусу
Його колега Катерина Швед розповіла KHARKIV Today, що від імені профспілки навіть звернулася до великих підприємств Харківської області з проханням допомогти патрульним купити маски і засоби дезінфекції, частково відгукнулися підприємці, допомагають і звичайні громадяни.
"На прохання про допомогу відгукнулися друзі. Вони придбали мені респіратор, спирт, окуляри і підказали місця, де за прийнятними цінами можна придбати засоби захисту", — говорить інспектор поліції.
Проблема масок частково вирішилась в понеділок, 30 березня. Як повідомив KHARKIV Today один з інспекторів поліції, який вважав за краще, щоб його ім'я не називали, на кожен екіпаж видали по 200 масок. Із урахуванням того, що їх потрібно міняти кожні дві години, одному інспектору (в екіпажі працює дві людини) запасів вистачить на 13 з половиною чергувань.
Зараз патрульні через профспілку хочуть укласти з підприємцями договір про дезінфекцію машин. Поки що вони самостійно пилососять "Пріус" і протирають кермо спиртом, але, оскільки один автомобіль використовує кілька екіпажів, та й до того ж в них возять затриманих, то такої дезінфекції, на думку поліцейських, недостатньо.
Дві сторони карантину
За час дії надзвичайної ситуації поліцейські Харківської області склали 191 протокол за порушення правил карантину. Самі патрульні кажуть, що більшість з них стосуються порушень правил перевезення, тому що це правопорушення найпростіше зафіксувати.
"Найбільше адмінпротоколів — за порушення правил перевезення пасажирів, але ми розуміємо, що людям при цьому не дали альтернативу. Що краще: дозволити більше 10 пасажирам зайти в транспорт або залишити десятки людей товпитися на зупинці? Ідеї хороші, але їх реалізація кульгає", — каже Сергій Печенізький.
На другому місці за кількістю викликів — порушення правил роботи кафе і ресторанів. Але в цьому випадку виклик не завжди закінчується адмінпротоколом і штрафом.
"Виїжджав в заклад на Сумській. Був виклик про те, що там знаходяться відвідувачі. Виявилося, за столиком сидів не відвідувач, а власник, кафе працювало, але тільки на винос. Часто з повідомленнями про те, що якийсь заклад відкрито, дзвонять конкуренти ", — говорить інспектор.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Саботаж обсервації. Чому харків'яни з аеропорту поїхали додому
Поліцейські скаржаться на те, що часто у них не вистачає повноважень, щоб покарати порушників. Із зворотною стороною карантинних заборон зіткнувся адвокат Олег Михайлов. До нього звертаються підприємці, яких спробували закрити незаконно або навіть вимагали хабар.
"До них приходить дільничний і каже: нам сказали виписати купу протоколів, тому або платіть, або ми будемо виписувати. При цьому СТО, яке до мене звернулося, це підприємство інфраструктурне, вони лагодять навіть" швидкі допомоги ". Їх спробували оштрафувати на 50 тисяч, при цьому там працює одна людина на 15 квадратних метрів приміщення ", — розповів адвокат.
Штраф за порушення карантину становить від 17 до 50 тисяч гривень — суттєва сума для малих і середніх підприємців. За словами Олега Михайлова, у поліцейських є інструментарій, щоб притягнути порушників до відповідальності — ще до карантину був прийнятий закон "Про інфекційні захворювання", зараз відповідальність посилили. Однак, як показує практика судів в інших областях, по адмінпротоколу підприємців рідко штрафують. Багато штрафів будуть оскаржені в судах, оскільки повинна бути можливість виконати обмеження. Наприклад, вимога обов'язкових масок для персоналу в тому випадку, якщо ці маски ніде купити, можна буде оскаржити.
Автор: Олена Павленко