Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Знову без світла. Як у Харкові підготуватися до темного літа

Фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today
Експерти прогнозують планові та аварійні знеструмлення ще принаймні на два роки.

Після доволі благополучного травня харків'яни знову змушені жити за графіками відключення електроенергії. Цього разу ми не самі: після масштабних обстрілів об'єктів енергоінфраструктури більшість Україна сидить без світла. В "Укренерго" прогнозують, що найскладнішим буде липень.

У Харкові, як і по всій Україні, діють графіки відключення електроенергії. Із 6 червня ситуація в енергосистемі різко погіршилася, тому у Харківській області застосовуються графіки погодинних відключень з подовженим терміном. Енергетики просять не вмикати кондиціонери, а експерти радять готуватися до складної зими.

Чому електрики не вистачає?

Те, з чим зараз стикнулася вся Україна, Харків пережив досить нещодавно. Після атаки росіян на енергетику області з 22 березня і до середини травня місто жило в режимі жорсткої економії. Після 10 числа минулого місяця про графіки майже забули, але вже 1 червня Росія атакувала енергооб'єкти в Івано-Франківській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Донецькій та Запорізькій областях. За даними уряду, після цих атак Україна загалом втратила дев'ять гігават потужності генерації. Для порівняння: восени 2022 року росіяни знищили сумарно всього 3 ГВт потужностей — і це вже призвело тривалих блекаутів, що іноді тривали понад 10 годин.

Імпортної електрики теж стало менше, це пов'язано з ремонтом обладнання.

"У плановий ремонт виведено одну з високовольтних повітряних ліній, що поєднують українську енергосистему з об’єднаною енергомережою континентальної Європи", — повідомили в "Укренерго".

За словами енергетиків, це не вплинуло на обсяги імпортної енергії, яку країни-партнери готові нам постачати, але пошкодження всередині системи не завжди дають можливість прийняти електроенергію, яка заходитиме через інші магістралі. Попри чутки, дефіцит електроенергії не пов'язаний з експортом — зараз Україна просто не в змозі це робити.

тец
Україна втратила вже дев'ять гігават потужності генерації. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

"У нас останнім часом експорту немає та не очікується. Фізичні перетоки відбуваються, тому що в нас доволі пошкоджена енергосистема, в нас відбувається переток електроенергії з одного регіону України в інший через європейські країни. Тобто, часом, коли нам треба на Одещину подати електрику, простіше віддати її з заходу України  в Словаччину або Угорщину, або Польщу і потім з Румунії отримати назад та заживити Одещину", — пояснив схему директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко під час брифінгу в медіацентрі "Україна – Укрінформ".

Незначну кількість електрики Україна експортувала в травні, але це була винятково сонячна генерація. За словами Харченка, у відносно теплі місяця найскладнішим в енергетиці буде липень. У цей час виводять на ремонти блоки атомних електростанцій, а вони якраз несуть основне навантаження. Крім того, енергоспоживання влітку традиційно зростає через спеку і масове використання кондиціонерів, холодильники теж працюють на більшій потужності.

Вентилятор-USB замість кондиціонера

У Харкові проміжки часу без світла не такі тривалі, як у Києві чи в центральних регіонах України. Останні два дні електрики немає в середньому по три години в день, у деяких районах її взагалі не вимикають. Але в соцмережах люди вже починають скаржитись на неможливість охолодити приміщення без кондиціонера — адже вимкнення припадають на найспекотніші години доби. Харків'яни добре пам'ятають, як зігрітися під час блекаутів, такий досвід жителі міста нещодавно мали, а от з відсутністю електрики в спеку стикаються вперше. Тим не менш, "народні умільці" вже пристосувалися і до цих негараздів.

"Купив вентилятор з USB, коли немає світла — включаю його через павербанк. Єдине що такі вентилятори бувають тільки невеликих розмірів, так що кімнату, як кондиціонером, не охолодиш, але у якості тимчасового рішення прекрасне", — ділиться лайфхаком харків'янин Сергій Костюченко.

Також харків'яни в інтернеті радять купити чайник-термос, який майже добу може тримати температуру, у ньому можна зберігати як гарячу воду, так і холодну, змінити звичні лампочки на прилади з вбудованим акумулятором, що заряджається, коли є світло, а також вимикати холодильник під час блекауту з розетки — аби не згорів від перепадів температур. На жаль, без зарядної станції типу EcoFlow холодильник не ввімкнеш, а коштує така близько 30 000 гривень. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Харків може замінити знищені ТЕЦ?

В інтернет-магазинах останніми днями в топі продажів також пилососи на акумуляторах. Генератори, на відміну від осені 2022 року, не зникли з продажу та не зросли в ціні у порівнянні з весною. Вірогідно, попит на ці пристрої вже задоволений, до того ж у приватній сфері їх використовують лише власники будинків, а їх в Харкові небагато у порівнянні з жителями багатоповерхівок, куди генератор не встановиш.

Ще під час весняних блекаутів зріс попит на підключення інтернету через оптоволокно. Він ще не задоволений повністю, зараз термін очікування підключення у деяких операторів розтягується більше ніж на тиждень — не вистачає вільних портів.

Усі ці гаджети та перестороги потребують витрат. Але, схоже, інвестиція в генератори та зарядні пристрої буде довготривалою. За розрахунками директора Центру досліджень енергетики, взимку в Україні електрики не буде по 10-12 годин на добу. В ефірі  Radio NV він спрогнозував, що ситуація покращиться лише наступного літа, якщо країні вдасться відновити частину знищених об'єктів та захистити ті, що вціліли.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.