Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Енергетичний ленд-ліз та модульні котельні. Як Харків може замінити знищені ТЕЦ?

Ілюстративне фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today.
22 березня росіяни розбомбили ТЕЦ-5.

Російські обстріли знищили основні теплогенеруючі підприємства Харкова. ТЕЦ-5 забезпечувала теплом чверть усіх споживачів міста, ТЕЦ-3 — іще третину. Місту необхідно в найкоротші терміни повністю замінити систему опалення. Такого у світі ще ніхто не робив.

Перед мерією Харкова та військовою адміністрацією області стоїть безпрецедентний виклик: за шість місяців, які лишилися до опалювального сезону, придумати, як саме забезпечити теплом мільйонне місто і замінити підприємства теплової генерації. 

По котельні в район

22 березня 2024 року росіяни нанесли комбінований удар по ТЕЦ-5. Як результат — теплоцентраль повністю виведена з ладу, її ремонт триватиме роки і за вартістю та трудоємністю буде співставним з будівництвом нової ТЕЦ. Пошкоджена також ТЕЦ-3, яка забезпечувала теплом третину міста. По ній почали гатити ракетами С-300 ще влітку 2022 року, знищене обладнання замінили, але нещодавно росіяни знову поцілили по теплоелектроцентралі.

У таких екстремальних умовах місто опинилося вперше з часів Другої світової війни. До нового опалювального сезону — за пів року — необхідно придумати, чим замінити втрачені потужності. Міський голова сказав, що спеціалісти вже працюють над цим. Місто хоче йти шляхом диференціації джерел енергії — тобто, у мікрорайонах будуть ставитися невеличкі котельні, що призначені для опалення лише одного конкретного району. Втім, замінити всю систему опалення в Харкові вони не здатні.

"Для нас дуже важливо диференціювати мережу теплопостачання, але зовсім відмовитися від централізованої системи поки що неможливо. Тому ми працюємо над певними речами, які забезпечують відносну безпеку роботи цього обладнання", — заявив Ігор Терехов.

Міні-котельні вважає найбільш оптимальним рішенням і голова ради Української асоціації відновлюваної енергетики Станіслав Ігнатьєв.

"Необхідно розбити місто на теплові райони і шукати або модульні котельні, або газопоршневі установки, які могли б виробляти як теплову енергію, так і електричну. Але повністю забезпечити місто — це дуже непроста задача. ТЕЦ-5 мала потужність 500 Мвт. Для того, щоб компенсувати це, треба близько 200 невеликих котельних. У Харкові деякі такі котельні вже є, тому я думаю, знадобиться набагато менше — в районі сотні", — розповів експерт в коментарі KHARKIV Today.

Одна котельня виготовляється протягом двох місяців, ще необхідний час на її установку, тож приблизно 50 таких установок можна поставити за літо, вважає Станіслав Ігнатьєв. Але не обійтися без енергетичного ленд-лізу. А це вже завдання для Кабміну та президента — знайти вигідні кредити для енергетики.

Розконсервувати резервні потужності

Деякі великі міста України вже давно живуть взагалі без централізованого опалення. Майже 20 років тому на індивідуальні котли в кожній квартирі перейшов Ужгород. У комунальних закладах стоять власні модульні котельні, причому далеко не всі вони газові, більшість із них працюють на твердому паливі, переважно пелетами та дровами.

Для Харкова швидко перейти на такий спосіб опалення неможливо. По-перше тому, що Ужгород знаходиться набагато південніше, клімат Закарпаття такий, що там рідко бувають морозні зими зі снігом, як на північному сході. По-друге, в Ужгороді немає 16-поверхівок.

"Це нереально в Харкові, бо вище дев'ятого поверху немає газопостачання, а електромережі не витримають навантаження. Ужгород в основному забудований 3-5 поверховими будинками, найвищі мають 9 поверхів", — каже Станіслав Ігнатьєв.

Ужгород переходив на систему індивідуального опалення роками, а розробити проєкт газового котла для кожної харківської багатоповерхівки за 6 місяців нереально. Цю думку поділяє і перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко. Коли він був міністром з питань ЖКГ, то не підтримав повну відмову Закарпаття від централізованого опалення — у перспективі газ може суттєво здорожчати, і це буде невигідно для містян. Щодо Харкова — то реалізувати такий проєкт у стислі терміни нереально.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи вб'ють харківський бізнес проблеми з електрикою?

"Повністю за пів року перейти на індивідуальне опалення дуже важко. Треба зробити проєкт для кожної квартири. Газові мережі мають свої обмеження по потужностях. До того ж, треба це робити цілими будинками, бо не може бути такого, що частина будинку на індивідуальному опаленні, а інші на централізованому", — пояснив депутат KHARKIV Today.

На думку Олексія Кучеренка, треба максимально відремонтувати та задіяти ті потужності, що вже є.

"Мене в першу чергу тривожить питання — які резервні потужності є у місті. Якщо вони вціліли – треба негайно їх розконсервовувати і за ці пів року спробувати компенсувати втрату ТЕЦ-5. Чи встигнете ви побудувати якусь серйозну інфраструктуру на заміну — у мене є досить важкі сумніви", — каже парламентар.

Днями Олексій Кучеренко та решта членів парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг проведуть виїзне засідання у Харкові. Разом з головою ХОВА, міським головою та керівниками профільних підприємств думатимуть, як не дати Харкову замерзнути наступної зими.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.