Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

"Затримали замовлення на два тижні". Чи вб'ють харківський бізнес проблеми з електрикою?

Фото: KHARKIV Today
Підприємці змушені скорочувати робочий день та переходять на розрахунок готівкою.

Відсутність електрики та постійні обстріли поставили харківський бізнес на межу виживання. Майже всі підприємства мають генератори, але вони не в змозі витягнути на собі виробництво. Відсутність мобільного зв'язку під час тривалих блекаутів унеможливлює роботу навіть для сфери послуг.

Життя харківських підприємців докорінно змінилося з 22 березня, коли росіяни фактично знищили енергетичну систему міста. Найкраще адаптувалася сфера торгівлі, хоча відтоді частина магазинів не працює або працює в скороченому режимі. Найгірше почуваються виробники.

Планують переносити виробництво

Найбільш підготовленими до тривалої відсутності світла виявились продовольчі магазини та супермаркети. Роботу без електрики вони налагодили ще взимку 2023 року, але навіть у цій сфері не все гладко. Проблемою став безготівковий розрахунок. У багатьох супермаркетах та магазинах під час відключень електрики термінали не працювали, тож покупцям доводилось або бігати околицями в пошуках банкоматів, або йти без покупок.

У торгівельних центрах ситуація гірша. "Дафі" та "Французький бульвар" також працюють на генераторах, але низка половина магазинів у ТРЦ зачинені, а під час відключення світла не працюють також фудкорти. Більшість ресторанів та кафе відчинені і в блекаут, але багато закладів харчування змушені скорочувати меню та брати додаткові вихідні.

генератор
Ритейл найкраще пристосувався до відключень електрики. Фото: KHARKIV Today

"З актуальними потоками людей ми буквально віддаємо майже все меню з-під ножа. Без світла ця робота перетворюється декуди в пекельну", — так пояснили в ресторані української кухні "Трипіччя", чому не працюють у вівторок 9 квітня.

Найгірше почуваються виробничі підприємства. Не завжди можна встановити генератор відповідної потужності, тому вони мусять робити великі перерви в роботі.

"Уже почалися такі розмови, щоб переносити виробництво в інші регіони. Потужностей не вистачає, і тому піде відтік підприємців. Це будуть переважно середні підприємства, де стоять генератори на 150 кіловат, але вони не справляються з тим, що їм доводиться працювати в такому режимі. Наведу приклад: ми вчора від Ротарі Клубу в "Центр розмінування" завезли 3400 табличок на тему мінної безпеки. Ці таблички нам виготовили із запізненням у два тижні, бо не було електричного струму спершу зовсім, потім — точкові вимкнення. Ми могли почекати, але якщо контрагент має альтернативу безперебійного постачання чого завгодно — він відмовиться від контракту", — розповів KHARKIV Today підприємець, голова Координаційної ради Європейської Бізнес Асоціації у Харкові Ігор Балака. 

Зараз у соціальних мережах триває флешмоб "Купуємо харківське!" 

Лариса Цибіна закликала у Facebook підтримати харківський бізнес, її допис став дуже популярним, його поширили 2,5 тисячі разів. Люди у коментарях діляться своїми улюбленими харківськими брендами і закликають купувати у них. Але якщо йдеться не про одяг чи сувеніри, а про дійсно великі гроші — харківська реєстрація стає для бізнесу завадою.

Засновниця компанії "Твої координати" Тетяна Власова має виробництва у Рівному та Харкові. Каже — якби не рівненський офіс, вони б не впоралися.

"Якби в мене не було працюючого підприємства в Рівному, то ми харківську філію закрили б рік тому. Ми працювали в сфері корпоративного одягу і сувенірної продукції.  Це великі компанії, у тому числі Coca-Cola,  L'Oreal. Якщо стоїть питання великого замовлення, то нас одразу питають: "Де ви будете це робити". Якщо кажеш, що це Харків — відразу ні. Тому якось маневруємо, кажемо, що виготовляти будемо в іншому місці", — розповіла Тетяна Власова на бізнес-форумі "Економічне відновлення Харківської області в умовах війни".

Її підприємство за час війни двічі потрапляло під обстріл.

Жодних податкових поблажок

Єдине, що може зараз втримати харківські підприємства від релокації на захід — податкові пільги, вважає Ігор Балака. Якби в області були нижчі податки, ніж в інших регіонах України, це стимулювало б бізнес залишатися навіть попри обстріли та проблеми з електрикою. У лютому на сесії депутати міськради проголосували за зниження податків для підприємців — продовжили пільгові ставки податків на землю, де стоїть пошкоджена нерухомість, а також  ввели знижки на сплату податку на земельні ділянки, що зазнали пошкоджень в результаті війни. Але ці рішення досі не діють.

"Пільги на сплату договорів оренди землі не діють, такі декларації податкова інспекція не приймає. Немає процедури для того, щоб вони це робили, і немає відповідного роз’яснення. Наші підприємці йдуть подають декларації – податкова їх повертає", — розповів Ігор Балака.

Отримати роз'яснення від податківців та допомогу в мерії досить важко, підприємці, що мають досвід роботи в інших регіонах, кажуть, що у порівнянні з іншими областями у Харкові ставляться до бізнесу не дуже уважно.

"Влада дуже закрита. У нас немає того діалогу, який є в західних областях. Одне з наших підприємств на початку війни релокувалося в Рівненську область, я на собі відчула, як це буває там. Голова адміністрації раз на місць збирає бізнес і веде діалог. У вас проблема з податковою — на наступну зустріч прийде голова податкової. З Харкова ж ми одне підприємство вимушено релокували і перенесли юридичну адресу просто через те, що в нас блокували податкові накладні. Ви не працювали шість місяців 2022 року — тотальне блокування. І живої людини, до якої ми можемо підійти за роз'ясненнями, немає", — каже Тетяна Власова.

власова
Тетяна Власова змушена була перевезти частину бізнесу в Рівне. Фото з особистої сторінки у Facebook

У харківського бізнесу є системне протистояння з мерією та ХОВА з приводу того, чи вносити область до зони бойових дій. Підприємці в такому разі були б звільнені від місцевих податків. Влада проти, аргументує це тим, що нічим буде фінансувати комунальну сферу та медицину. Якесь рішення, що задовольнило б усіх, має врешті ухвалити уряд.

"Ситуація не дозволяє ставитись до харківських підприємців на рівних, бо вони в дуже нерівних умовах. Росіяни не дозволяють чесно та відкрито конкурувати, харківські підприємці знаходяться в програшних умовах перед іншими, де війна не настільки відчутна, де не обстрілюють і не зникає електроенергія", — вважає голова комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха.

Нещодавно за ініціативи нардепа Вікторії Кінзбурської 32 нардепи підписали лист до уряду з проханням знайти можливість знизити податкове навантаження для харківських підприємців. Відповіді поки немає.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.