Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Стане легше. Графіки відключення світла у Харкові невдовзі можуть скасувати

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today.
Харків'янам доводилось сидіти без світла по 5-7 годин на добу.

Графіки відключення світла цього тижня не діяли. Замість заявлених трьох годин деяким жителям Харкова доводилося проводити без електрики майже цілий робочий день. Але от-от мережеві обмеження можуть зняти.

У минулі вихідні в Харкові майже не вимикали світло. Деяке пошкоджене обстрілами обладнання вдалося відремонтувати, та й навантаження на енергосистему було невеликим. Але погода змінилася, і в цей час росіяни обстріляли енергооб'єкти в областях, які до цього були донорами для Харківщини. 

Генератори вже не рятують

Харків живе в умовах обмеження електроенергії півтора місяці — з 22 березня, коли росіяни зруйнували ТЕС-5 та пошкодили кілька об'єктів енергосистеми. Минулого тижня ситуація дещо покращилася — графіки відключення застосовували лише в будні дні і ненадовго — світла не було в середньому по три години, окрім тих днів, коли енергетики вимикали світло довше для ремонтів. Це дозволило у Великодні вихідні його взагалі не вимикали.

"Це дозволяла робити ситуація з рівнем споживання", — пояснив KHARKIV Today речник "Харківобленерго" Володимир Скічко.

Але цього тижня ситуація змінилася. Різко опустилася температура повітря, у деяких районах області спостерігалися нічні заморозки, а вдень стовпчик термометра тримався на рівні 8-12 градусів. Тоді ж, у ніч на 8 травня росіяни вдарили ракетами по енергооб'єктах у шести областях: Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано-Франківській та Вінницькій. Через нестачу електроенергії в Міненерго почали застосовувати погодинні обмеження для промислових споживачів в усіх областях, а в Харківській області — знову збільшили години без світла для населення.

ліфт
Харків'ян просять не користуватися ліфтами навіть коли електрика є. Фото: KHARKIV Today

"Я живу на Салтівці, у нас 5 черга, значить, цього тижня світла мало не бути з 9 до 12 години. Але ось уже два дні поспіль його вимикають десь о 7:30 а вмикають вже після 14 години. Важко спланувати свій день — я в декретній відпустці, маю виходити вранці гуляти з 10-місячною дочкою, але спустити дитячий візок із сьомого поверху з дитиною в іншій руці нереально, тож доводиться чекати, коли світло ввімкнуть і вже тоді виходити, а вранці "гуляємо" на балконі", — скаржиться молода мама з 524-го мікрорайону Аліна Василевська.

Довготривала відсутність електрики вплинула і на малий бізнес. Наприклад, копірувальні центри поблизу метро "Героїв Праці" почали зачинятися на час вимкнення світла — коли електрики не було по 3 години, вони працювали на генераторах.

"Це зараз невигідно — ми спалюємо більше двох літрів бензину за годину, і виручка ці витрати не покриває, якщо світла немає по 5 годин і більше. Будемо думати якось продовжити графік роботи на вечір, якщо нам, звісно, не перенесуть відключення на інші години наступного тижня", — каже Марина, працівниця копірувального центру.

генератор
Далеко не кожна крамниця може собі дозволити генератор. Фото: KHARKIV Today

Працювати довготривалий час із генераторами можуть собі дозволити великі супермаркети, мережі аптек та "Нова пошта". У відділеннях кажуть, що цього тижня люди знову почали приходити до них, аби зарядити телефони і ноутбуки.

Чи скоро графіки скасують?

У Міністерстві енергетики закликають українців скоротити споживання електроенергії з 18:00 до 22:00. В умовах дефіциту електрики живе навіть столиця: побутових споживачів поки що не відключають, але для бізнесу та підприємств Київська міськрада запровадила обмеження з 18:00 до 7:00 завтрашнього дня.

Найважча ситуація лишається у Харкові та Дніпрі.

"Ми маємо там мережеві обмеження — це означає, що ми не можемо подати електроенергію, яка іде іншою частиною України в саме місто, через мережеві обмеження. Там кожну годину десь 200-250 тисяч людей знаходяться без світла. Звісно, локальний оператор електромереж намагається зробити це збалансовано, але на 100% неможливо заживити кожного з споживачів", — повідомив генеральний директор компанії YASNO Сергій Коваленко в інтерв'ю "Радіо Свобода"

Тим часом в "Харківобленерго" обережно припускають, що невдовзі вдасться дещо скоротити час без електрики. Це залежатиме від погодних умов.

"Поки що будуть діяти подовжені графіки, а далі — за ситуацією. Зараз споживання зросло внаслідок похолодання, але, будемо сподіватися на краще", — каже речник "Харківобленерго" Володимир Скічко.

Згідно прогнозу погоди, в суботу в Харкові дещо потеплішає — до 17 градусів удень, але потім нас чекає ще три-чотири дні похолодання. Стабільне тепло з температурою +20 градусів повернеться лише у кінці наступного тижня. Тим не менш, в "Укренерго" прогнозують, що в Харкові невдовзі можна буде зовсім відмовитись від погодинних відключень — це може статися вже найближчої доби. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Енергетичний ленд-ліз та модульні котельні. Як Харків може замінити знищені ТЕЦ?

"Очікується, що мережеві обмеження для міста Харкова, де під графіки підпадають і побутові споживачі, будуть зняті найближчим часом. Але, звичайно, завжди варто робити таку ремарку, що за умови відсутності нових атак. Тому думаю, що навіть і сьогодні нам вдасться перевести Харків в той режим, в якому працюють всі інші області нашої країни", — пообіцяв голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький.

Чи надовго скасують графіки вимкнення електроенергії — питання відкрите. За даними компанії YASNO, у квітні та травні в Україні зазвичай фіксують найнижчий рівень споживання електрики за рік: вже достатньо тепло, щоб вимкнути обігрівачі і не вмикати світло рано увечері, і досить прохолодно, аби не користуватися кондиціонерами. Влітку споживачі увімкнуть охолоджувальні прилади — і споживання знову зросте. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.