Ресторанний переворот. Як подорожчання газу змінило життя кафе та барів Харкова
Подорожчання комунальних послуг уже позначилося на ресторанному бізнесі Харкова. Десяток закладів закрилися, інші ж переїжджають у невеликі приміщення, щоб менше платити за опалення чи газ.
Незважаючи на скрутний період, у місті відкрилося чимало нових закладів.
Послуги подорожчали втричі
Січень став критичним місяцем для усієї ресторанної галузі України. Наприкінці минулого року на чверть подорожчала електроенергія для підприємців, а ціна на газ для підприємств порівняно з 2020 роком зросла практично у 10 разів.
Все це не могло не позначитися на ресторанному бізнесі. Багато закладів, які пережили навіть карантин, виявилися не в змозі протистояти новим викликам. Першим ще наприкінці 2021 року здався легендарний "Хантер", який приймав гостей на Пушкінській понад 20 років. Потім, за день до Нового року, стало відомо, що закривається не менш відома та стара кондитерська "Нахлебник" на Мироносицькій. Довгі роки це місце рятувало працівників численних центральних офісів відносно недорогими обідами, але платити за оренду власники більше не змогли.
"З точки зору бізнесу це нерентабельно. За останні два роки оренда зросла вдвічі", — скаржилися тоді співробітники. Зараз випічку та торти можна купити в іншому "Нахлебнике", на Данилевського.
У новому році "ресторанопад" продовжився. Закривалися переважно старі заклади, які пропрацювали не один рік. Понад 10 років одним із найбільших японських ресторанів у Харкові був "Тануки" на Сумській.
Бренд належить відомій московській мережі ресторанів, заснованій у 2004 році. Заклади під цією назвою працюють у Росії, Україні, США, Казахстані та Об'єднаних Арабських Еміратах. Харківський "Тануки" втратив любов гостей кілька років тому, на спеціалізованих сайтах з'явилося багато скарг на їжу та обслуговування. Зараз приміщення на перехресті Сумської та Жон Мироносиць пустує.
Ще один старожил Сумської, піцерія Trattoria 104, теж не пережив важких часів. У січні на місці ресторану навпроти Палацу одружень відкрився заклад зовсім іншого профілю (докладніше про відкриття нижче).
На Пушкінській більше немає бару Port Wine, який любили шанувальники мідій у казанку та недорогих українських вин. 29 січня заклад пригощав відвідувачів востаннє.
"Причиною того, що бар закрився, стало підвищення вартості комунальних послуг. Якщо порівняти з минулим роком послуги подорожчали втричі", — розповіла KHARKIV Today директорка бару Анастасія Чистякова.
Port Wine обіцяють незабаром відродити, але вже у новому місці, ближче до площі Конституції.
Новий заклад замість старого анонсують і власники італійського кафе Francesco навпроти саду Шевченка на Сумській. Воно закрилося в середині січня, проіснувавши лише рік. Ресторан азіатської кухні Lady Boy на Мироносицькій протримався всього півроку. Він відкрився у липні 2021-го, а вже 31 грудня закрився.
"Ми будемо закриті невизначений час. У нашому будинку йдуть ремонтні роботи", — таке оголошення висить на сторінці ресторану в Instagram.
Нові смаки
Незважаючи на карантинні обмеження та оренду, що дорожчає, у Харкові взимку відкрилося чимало нових закладів. Найгучнішою була презентація "Чорноморки", яка тепер приймає гостей у колишньому приміщенні Trattoria 104. Ресторани цієї мережі давно працюють у Києві та Одесі, а в середині січня відкрився і у Харкові.
Відкриття було пишним: грала жива музика, на вході пригощали келихом "Просекко", а людей прийшло стільки, що багато кому довелося чекати своєї черги сісти за столик на вулиці.
Ще одне цікаве перетворення сталося у саду Шевченка. Ресторан "Ангели носять кеди" наприкінці минулого року перейменували. Тепер дворівневий ресторан називається 23 Monkeys, тут у четвер, п'ятницю та суботу запрошують на pre-party, а у неділю співатимуть.
Барна культура завойовує Сумську. До "Коктельки" навпроти станції метро "Університет" додався ще один заклад схожого формату трохи ближче до Дзеркального струменя. Бар "Іскра" відкрився 30 грудня, тут спеціалізуються на авторських коктейлях і танцях до ранку по п'ятницях і суботах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Газовий зашморг для бізнесу: наскільки подорожчають товари та послуги?
Ще один бар із коктейлями з'явився на Ярослава Мудрого. Називається Elephant, спеціалізується на авторській кухні та сніданках: заклад працює цілодобово, а сніданки тут подають з сьомої ранку.
Район Подолу поступово стає ще одним барно-ресторанним центром Харкова. До вже наявних закладів у січні додався Lagom на початку Московського проспекту. Тут два поверхи та відкрита кухня — можна дивитися, як готують їжу. Особливої спеціалізації у ресторану немає, тут можна як поснідати, так і випити вина.