Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Ресторан біля пам'ятки архітектури у центрі Харкова: чи змусить суд розібрати будівлю?

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Ресторан будують на Григорія Сковороди впритул до пам'ятки архітектури.

У Харкові прокуратура судиться з приватною підприємицею за ресторан в центрі міста. Сторона обвинувачення вимагає знести паркан та будівельні конструкції, натомість адвокат наполягає на тому, аби закрити справу — за його словами, будівництво цілком законне.

Йдеться про будівництво біля гуртожитку НТУ "ХПІ" "Гігант" на вулиці Григорія Сковороди, 79. Зводити кафе там почали ще в 2023 році. Попри протести громадськості, будівництво продовжилося, і на початку 2025-го конструкції майбутньої споруди вже закривали вікна третього поверху гуртожитку. У травні, після кількох хвиль громадських протестів, втрутилася прокуратура. Суд на час слухань призупинив будівельні роботи, триває підготовче засідання.

Хто має право знести паркан?

26 та 30 червня у Київському суді відбулися підготовчі слухання у справі. Забудовниця Анжела Андрян на суди не прийшла, натомість її адвокат наполягав: справу потрібно взагалі закрити та перенести до адміністративного суду.

"Відповідач діяв абсолютно законно у відповідності до документів, виданих органом місцевої влади. Я просив закрити провадження у справі — Верховний суд, розглядаючи подібні справи, вказував, що це — юрисдикція адміністративних судів", — пояснював представник відповідачки Святослав Халабурдін.

Прокурор Андрій Размєтаєв стверджує, що порушення під час будівництва таки є. Ще під час першого підготовчого засідання він нагадав, що гуртожиток "Гігант" є пам'яткою архітектури місцевого значення, отже, навколо нього є 20-метрова охоронна зона, на якій нічого будувати не можна без відповідних погоджень. Підприємиця, перш ніж почати будівництво, повинна була отримати дозвіл від департаменту культури та туризму обласної адміністрації, а вона цього не зробила.

пікет
Пікет проти будівництва ресторану у січні 2025 року. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Суд не підтримав позов відповідача, тобто, розгляд справи не буде скасовано чи перенесено до іншої інстанції. У "Харківському антикорупційному центрі", що був одним із ініціаторів протестів, вважають, що це рішення дає шанс позбутися будівельного майданчика на Сковороди.

"Знесення паркану та побудованих поверхів неможливо ухвалити в адміністративному процесі. Можна визнати незаконним рішення міськради, наприклад, а от знести вже побудоване неможливо. Це можна розглядати або у господарському, або в цивільному суді", — пояснив юрист ХАЦ Володимир Рисенко.

Якщо суд ухвалить таке рішення, то це стане прецедентом для Харкова. Адже до цього жодна зі скандальних забудов не була знесена. Наприклад, так було на вулиці Куликівській, де під виглядом ремонту квартири забудовник вигнав 18-поверхівку.  Так само лишається супермаркет "АТБ" біля метро "Індустріальна", що теж був зведений під виглядом звичайного ремонту квартири.   

Скільки поверхів у ресторані?

На будівництві об'єкта мав би бути паспорт, але його немає, тільки якась картинка-візуалізація. Там значиться, що це — реконструкція кафе, а на малюнку, що зображує майбутній заклад, видно, що в нього — два поверхи. Однак вже зараз будівельні конструкції затуляють вікна "Гіганта". Цю будівля гуртожитку НТУ "ХПІ". Коли після завершення бойових дій студенти з інших міст повернуться до очної форми навчання у Харкові, вони не зможуть визирнути на вулицю з вікна навіть третього поверху — сонячне світло їм повністю перекриє стіна ресторану.

паспорт
Паспорт об'єкта. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

"На сьогоднішній день земельна ділянка, де розташоване приміщення "Гіганта", ця земельна ділянка не зайнята будь-якими спорудами. Але є шкода, яка спричиняється — затуляється фасад будівництва. І з цього приводу ми підтримуємо позов прокурора", — пояснила начальниця юридичного відділу НТУ "ХПІ" Юлія Молчанова.

Адвокат Святослав Халабурдін тим часом стверджує, що поверхів у будівлі буде таки два, але так і не дав прямої відповіді на питання, чи точно там буде ресторан. 

"Поверховість має встановити експертиза. Всередині цієї металевої конструкції можна зробити і два, і три, і чотири поверхи. Забудовник не дає проєкту будівництва, ми не можемо побачити, як там все розплановано всередині", — пояснює Володимир Рисенко.

Усі ці документи представник забудовника має надати на наступні судові засідання.

Довідка KHARKIV Today: що таке "Гігант"?

гуртожиток
Такий вигляд мав "Гігант" до будівництва ресторану. Фото: "Конструктивізм. Харків"

Будівництво майбутньої пам'ятки архітектури почалося в 1929 році. Тоді проєкт носив назву "Дім пролетарського студентства №1". Споруда мала характерні для стилю конструктивізм горизонтальну розбивку фасадів та багато скла. Будинок складався з п'яти поєднаних між собою секцій. Відкрили його в 1931 році, а за свої велетенські розміри гуртожиток і отримав назву "Гігант".

Під час Другої світової війни будинок зазнав пошкоджень в ході бомбардувань, у 50-ті роки минулого століття його реконструювали, але вже не в стилі конструктивізму, а в так званому "пізньому сталінському стилі". У 2020 році будівля була занесена до Реєстру нерухомих пам'яток як пам'ятка архітектури. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.