Хроніки незламного Харкова: тиждень "Іскандерів" та посилення окупантів на фронті
Минає 15 тиждень героїчної оборони залізобетонного Харкова від російської навали. Ці дні позначилися збільшенням обстрілів, причому росіяни дедалі частіше використовують не звичну артилерію, а більш потужні ракети. Місто намагається жити в надзвичайно важких умовах, а тим часом на фронті окупанти підсилюються і готуються до нових атак.
З минулих вихідних росіяни помітно змінили тактику обстрілів міста. Якщо кілька тижнів до цього переважно обстрілювали околиці з артилерійських установок, то зараз б'ють ракетами великої дальності по інфраструктурних об'єктах.
Харків: обстріли почастішали
Кількість обстрілів міста та його околиць помітно збільшилася у порівнянні з минулим тижнем. Бували такі дні, коли сирена гуділа по кілька годин без упину. Але переважно окупанти перейшли до своєрідного графіку: найстрашніші удари наносять близько півночі. Жителі міста скаржаться, що знову доводиться ночувати в коридорах, аби дотриматися правила двох стін.
Постраждало багато інфраструктурних об'єктів. Минулих вихідних росіяни два дні поспіль били по аеродрому в Коротичі. Знищили ангари та всю авіаційну техніку — учбові літачки. Люди не постраждали, встигли сховатися. Минулої суботи розбомбили також тренувальну базу ФК "Металіст-1925" у Високому. 7 червня окупанти вдарили високоточною ракетою в супермаркет "Восторг" біля станції метро "Індустріальна". В цьому районі вже кілька тижнів як забули про обстріли. На щастя, це було вночі, тож покупці та продавці не постраждали. А наступного дня такими ж ракетами розгромили ресторан, кафе та шкільну бібліотеку на Баварії на в'їзді до Харкова. 9 червня потрапили на територію великого підприємства.
На думку міського голови Ігоря Терехова, ворог продовжує наносити потужні удари наддорогими "Іскандерами", аби дестабілізувати життя в Харкові, створити паніку в людей, які повернулися до роботи. У місті, дійсно, стало людно, на деяких шляхах навіть з'явились затори. У будні в пікові години, з 7 до 10 ранку, на Салтівській лінії буде зменшено інтервал руху потягів від 15 до 10 хвилин, на станціях "Ботанічний сад" та "Індустріальна" відкриваються додаткові вестибюлі. Пожвавлення ділового життя пов'язане з тим, що дедалі харків'яни знову працюють: з 1 червня мали вийти на робочі місця працівники поліклінік та шкіл, запрацювали ЦНАПи та Будинок нерухомості, ведуть прийом територіальні центри соцдопомоги — тож людям треба щодня їздити на роботу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стріляють частіше. Чому харків'яни не хочуть знову їхати з міста
"Ворог це все бачить, це викликає у нього лють і, зрозуміло, що хоче дестабілізувати ситуацію, він хоче, щоб у Харкові не було економіки, не працювали підприємства, щоб люди боялися, щоб люди мали страх. Це все спрямоване на те, щоб у місті не було нормальної життєдіяльності", — заявив Терехов в ефірі телемарафону.
Він попередив містян про необхідність бути пильними, адже сигнали повітряної тривоги іноді спрацьовують із запізненням, бо ракети летят з території Російської Федерації. Ці вихідні можуть бути дуже небезпечними, тож харків'янам радять утриматись від прогулянок, не зважаючи на чудову літню погоду.
На околицях міста ситуація стабільно важка. Ворог постійно обстрілює Харківський та Чугуївський район, Дергачівську громаду. Найбільше потерпає Золочів. 9 травня поранення дістали відразу п'ятеро людей, одна жінка загинула, зруйновано та пошкоджено понад 20 будинків.
В окупації: українців намагаються тягнути до Росії
Тривожна ситуація на окупованих територіях. Там почалася неоголошена анексія. Балаклію окупаційні війська вже оголосили частиною Білгородської області. З міста майже неможливо виїхати до вільних громад України, не завозять продукти та ліки.
"Говорять про те, що незабаром в обігу будуть рублі і співробітники підприємств, закладів, представники бізнесу повинні працювати під російським керівництвом. Пенсії також нараховуватимуться у рублях. Балаклійці, які стали у прямому сенсі заручниками окупантів, повинні шукати спосіб вижити і заробити хоча б якісь гроші, щоб купити їжу та предмети першої необхідності", — розповідають місцеві жителі.
Схожа ситуація складається в Ізюмському районі. В селі Оскіл почали перепис населення: місцевих жителів за пайки виводять на роботу з розбору завалів на дамбі. Продуктові пайки видають тільки при пред'явленні паспортних даних. Люди часто погоджуються на це, бо не знають, де роздобути продукти харчування.
В Ізюмі фактично заборонили українську мову. Місцевий гауляйтер Владислав Соколов дав наказ усім підприємствам, організаціям, установам у документообігу використовувати лише російську мову, бо, за його словами, "на території міста Ізюм та Ізюмського району переважає російськомовне населення".
Незважаючи на всі перепони, які чинять окупанти, волонтерам вдається неймовірними зусиллями вивозити людей з непідконтрольних територій. KHARKIV Today писав про відчайдушну рятувальну операцію, яка відбулася в понеділок, 6 червня. Тоді волонтери вивезли від Печенізької дамби близько 1400 людей — жінок, дітей та пенсіонерів. Окупанти накрили дамбу вогнем, але, попри це, рятувальна операція вдалася і ніхто не постраждав. Чоловіків через блокпости росіяни не пропускають взагалі, тож багато сімей зараз розлучені.
На фронті: ворог готується до нового удару
Тим часом у зоні бойових дій ворог накопичує сили. Головним напрямком удару будуть Барвінкове та Слов'янськ. Ці міста потрібні окупантам, аби оточити угруповання ЗСУ на Донбасі з півночі. Райони населених пунктів Велика Комишуваха (колишній Барвінківський, укрупнений Ізюмський район), Долина (Донецька область), Курулька, Грушеваха (колишній Барвінківський, укрупнений Ізюмський район увесь тиждень перебували під потужними ударами ворожої артилерії.
На півночі від Харкова загарбники окопуються на занятих позиціях. Їхнє головне завдання зараз — не пустити просування українського війська до кордону, але не виключено, що росіяни самі підуть у контрнаступ, бо вони наводять понтонні переправи через річки на півночі області. Аби утримати зайняті Липці та Тернову, окупанти перекинули до села Веселе одну батальонно-тактичну групу.
Біля Балаклії точаться потужні бої — днями росіяни накрили артилерією ліс поблизу села Андріївка. За однією версією, стріляли по позиціям наших бійців, за іншою — намагалися перешкодити їм знайти збитий "Орлан. Загорівся ліс, вогонь підійшов до будинків у селі Андріївка, але, на щастя, його вчасно загасили,обійшлося без жертв.
Суттєвих рухів на лінії фронту не було, але є надія, що невдовзі ситуація зміниться на нашу користь. З травня на Харківщині бійці ЗСУ тренуються застосовувати протитанкові ракети Brimstone. Аж ось з'явилась інформація, що британці невдовзі передадуть їх у достатній кількості. А спецпідрозділ Kraken оголошує набір екіпажів на реактивні системи залпового вогню Himars та MLRS — цілком можливо, невдовзі новини з фронту стануть веселішими.