Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харківська облрада попросить підтримати аграріїв

Фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today
На сесії планують ухвалити звернення до нардепів.

Харківська облрада проситиме прискорити розгляд і підтримати законопроєкт, в якому йдеться про кредити деяким підприємцям під час війни.

На сесії Харківської обласної ради депутати розглянуть питання "Про звернення Харківської обласної ради до Верховної Ради України щодо прискорення розгляду та підтримки проєкту Закону України "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо кредитування на період дії воєнного стану". Відповідний текст звернення опублікований на сайті облради.

У пояснювальній записці до проєкту рішення, яку написала голова облрада Тетяна Єгорова-Луценко, сказано, що більшість підприємців втратили можливість нормально працювати через війну, економічну кризу або окупацію. Зараз важливими є питання оборони країни. Належне правове регулювання здійснення підприємницької роботи під час війни голова облради називає основою формування національних оборонних інтересів. Це робочі місця для населення, сплата податків до держави, які йтимуть, у першу чергу, на допомогу армії.

Головними проблемами для бізнесу з початку війни називають доступ до фінансування та доступність кредитних ресурсів. Підприємці мають втрати від знищення активів, ризики, пов'язані з безпекою персоналу, зруйновану інфраструктуру, піддаються кібератакам.

Законопроєкт "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо кредитування на період дії воєнного стану" розробили для того, щоб урегулювати дії окремих норм Цивільного кодексу України про кредитування під час воєнного стану.

Згідно із законопроєктом, до Цивільного кодексу України пропонують внести такі зміни:

1. на період  воєнного стану хочуть закріпити законодавчі норми щодо заборони банкам стягувати із підприємців, виробничі потужності яких на 24 лютого 2022 року були розміщені на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих, і пов'язаних фізичних осіб-поручителів забезпечення або заставу за кредитами, наданими під державні гарантії на портфельній основі та/або за якими надавалася державна фінансова підтримка, як часткова компенсація відсоткової ставки,

2. ввести заборону перевищення денної процентної ставки за споживчим кредитом максимального розміру, який встановлений законом про споживче кредитування,

3. положення пункту 18 "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України про звільнення позичальників від відповідальності за затримку виконання зобов'язань за кредитними договорами (договорами позики) не поширювати на випадки укладення договорів про споживче кредитування.

У зверненні зазначено: фермери після переїзду до більш безпечних регіонів не можуть ефективно вести роботу та виконувати зобов'язання перед банками, де раніше взяли кредити. При цьому, банки примусово стягують із них борги. Такі стягнення застосовують до жителів Харківської, Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей, які перебувають під обстрілами та частина територій яких окупована. У пояснювальній записці голова облради Тетяна Єгорова-Луценко зазначила, що ухвалення змін до Цивільного кодексу дозволить аграрному бізнесу, який на початок війни перебував на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих, відновити роботу та виконувати зобов'язання перед банками-кредиторами за кредити, які вони взяли раніше.

"На сьогодні вкрай негативною є ситуація у тих аграріїв, які до 24 лютого 2022 року здійснювали свою діяльність на територіях, що наразі  тимчасово окуповані або де ведуться активні бойові дії. Тож, ці фермери, коли переїжджають у більш безпечні області України, втрачають потужності та потенціал підприємств та вже не можуть вести ефективно господарську діяльність, унаслідок чого не спроможні вчасно виконувати свої зобов'язання перед банками-кредиторами за раніше залученими кредитами. На даний час спостерігаються непоодинокі випадки застосування повною мірою комерційними банками до таких аграріїв механізму примусового стягнення заборгованості, що виникла за кредитами, що бралися підприємствами, які на даний час окуповані/втрачені. Відповідні примусові стягнення заборгованості розповсюджуються і на фізичних осіб, які виступали поручителями за такими кредитами, — сказано у зверненні. — Вважаємо, що законопроєкт №11180-1 дозволить аграрному бізнесу, який станом на 24 лютого 2022 року здійснював свою діяльність на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, відновити свою господарську діяльність та надалі виконувати свої зобов'язання перед банками-кредиторами за раніше залученими кредитами. Просимо прискорити розгляд та підтримати вказаний законопроєкт. Сподіваємося на позитивне вирішення даного питання".

Як писав KHARKIV Today, із початку року бізнес у Харкові закрили понад 8000 підприємців. Ще майже 700 підприємців перемістили бізнес в іншу область або громаду.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.