Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Бюджет Харківської області на 2022 рік ухвалено. Проголосували 100 депутатів

Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
Бюджет ухвалили на дев'ятій сесії облради, його підтримали усі фракції.

Обсяг обласного бюджету 2022 року становитиме 6 мільярдів 824 мільйони 882 тисячі гривень.

21 грудня на дев'ятій сесії Харківської обласної ради восьмого скликання ухвалили обласний бюджет на 2022 рік. "За" проголосувало 100 депутатів. Тимчасовий виконувач обов'язків голови Харківської обладміністрації Олександр Скакун, презентуючи бюджет, просив його підтримати.

"Найважливіше питання — затвердження бюджету на 2022 рік. Не менш важливе питання — затвердження Програми розвитку Харківської області на 2022 рік. До того ж, важлива роль Програми цифрової трансформації та Підвищення рівня безпеки дорожнього руху на 2022-2025 роки", — зазначив тимчасовий виконувач обов'язків голови Харківської обласної державної адміністрації Олександр Скакун.

Питання "Про обласний бюджет Харківської області на 2022 рік" озвучив директор департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації Сергій Овсянніков.

"Виноситься проєкт обласного бюджету на 2022 рік. Цей бюджет — базовий, враховує вимоги Бюджетного кодексу про оплату праці працівників бюджетних установ та оплату енергоносіїв, які споживаються бюджетними установами. Витрати на поточне утримання цих установ, заходи окремих соціальних програм, капітальні витрати на об'єкти житлово -комунального господарства та соціально-культурної сфери для виконання першочергових робіт з початку року, зокрема, у рамках програми "Велике будівництво", — сказав Овсянніков.

Відповідно до проєкту, доходи обласного бюджету без урахування трансфертів на 2022 рік становитимуть 4 мільярди 277 мільйонів 552 тисячі гривень, зокрема за загальним фондом — 4 мільярди 30 мільйонів 359 тисяч гривень, за спеціальним фондом — 247 мільйонів 193 тисячі гривень.

Найвагомішим джерелом доходів до загального фонду є податок на доходи фізичних осіб. Тут враховували підвищення мінімальної зарплати з 1 січня 2022 року до 6500 гривень, з 1 жовтня — до 6700 гривень. Тож, надходження податку на доходи фізичних осіб прогнозують у розмірі 3 мільярди 198 мільйонів 941 тисячу гривень. За словами Овсяннікова, це на 500 мільйонів більше, ніж у базовому варіанті бюджету 2021 року.

сес
Фото: ХОДА

Значними джерелами формування ресурсів обласного бюджету, крім податку на доходи фізосіб, називають податок на прибуток підприємств (316,4 мільйона гривень), рентну плату (413,3 мільйона гривень), плату за адміністративні послуги (78 мільйонів гривень), надходження від орендної плати за користування майном комунальної власності (4,8 мільйона гривень).

Які витрати враховані у бюджеті на 2022 рік:

  • на сферу освіти передбачено витрати у сумі 2 мільярди 346 мільйонів 204 тисячі гривень. Кошти підуть на утримання 74 установ;
  • на сферу охорони здоров'я  спрямують 925 мільйонів 800 тисяч гривень. Ці кошти виділяються для 51-го закладу охорони здоров'я (оплата енергоносіїв, утримання медустанов, придбання лікарських та дезінфікувальних засобів, виплата грошової допомоги працівникам закладів охорони здоров'я, які захворіли на коронавірус);
  • на сферу соціального захисту і забезпечення заплановано витрати у сумі 694 мільйони гривень. На програми у сфері соцзабезпечення підуть 639 мільйонів 200 тисяч гривень. Гроші спрямовують на утримання 19 бюджетних установ;
  • на соціальні програми у сфері молодіжної політики виділили 20,5 мільйона гривень. Це реалізація заходів у сфері молодіжної політики та забезпечення фінансування п'яти бюджетних установ;
  • на утримання чотирьох обласних закладів та проведення заходів з питань соціального захисту дітей спрямовано 34,1 мільйона гривень;
  • на культуру і мистецтво витрати передбачені у сумі 271,3 мільйона гривень. За рахунок цих коштів утримуватиметься 12 закладів культури та надаватиметься фінансова підтримка закладам мистецтва;
  • на фізичну культуру і спорт — 254,5 мільйона гривень. На ці гроші утримуватимуть сім бюджетних установ та підтримуватимуть українські громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості;
  • на утримання обласного бюджету  45 мільйонів гривень (заробітна плата та поточне утримання);
  • на програми спрямують 1 мільярд 935 мільйонів гривень. Це — програма розвитку шляхового господарства Харківської області (849 мільйонів гривень), комплексна програма "Здоров'я Слобожанщини" (538 мільйонів гривень), програма економічно-соціального розвитку (170 мільйонів гривень), культури та туризму (164 мільйони гривень), соціального захисту населення ( 92 мільйони гривень), розвитку фізичної культури та спорту (84,5 мільйона гривень).

Як повідомив Сергій Овсянніков, обсяг обласного бюджету 2022 року за доходами та видатками становитиме 6 мільярдів 824 мільйони 882 тисячі гривень. Резервний фонд — 50,9 мільйона гривень.

"Цей бюджет є збалансованим, дозволить своєчасно розпочати бюджетний рік за новими соціальними стандартами, врахованими у державному бюджеті України на 22-й рік. Забезпечити фінансування соціальної сфери, надання населенню регіону необхідних соціальних послуг та чергові витрати на окремі місцеві програми, що діють в області", — пояснив Овсянніков.

Депутат Харківської облради Сергій Чернов зазначив: за останні три роки фінансування неприбуткових комунальних медустанов збільшилось. У 2020 році виділяли з обласного бюджету 600 мільйонів гривень, у 2021 — 874,7 мільйона гривень, наступного року заклали 925,8 мільйона гривень. Чернов поцікавився динамікою фінансування таких установ Національною службою здоров'я України.

"Чому є така динаміка на збільшення фінансування? Чи зменшується кількість пакетів НСЗУ, які надаються нашим комунальним підприємствам? Якщо це буде продовжено, через три роки у нас не буде бюджету розвитку", — сказав Чернов.

Заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Михайло Черняк підтвердив збільшення фінансування, однак це пояснив об'єктивними причинами. Зокрема, коли потрібно було вирішувати питання із контрактуванням НСЗУ, у департаменті охорони здоров'я ХОДА не було керівника, а приходили "випадкові люди".

"Справді, є збільшення, але є об'єктивна складова. На 20-й рік планувалося велике перехідне фінансування, це був перший рік, коли наші комунальні заклади запрацювали за прямими договорами з НСЗУ. І на той час ми планували провести низку оптимізаційних питань, зокрема за структурою, закладам охорони здоров'я, але з об'єктивно-суб'єктивних причин цього не сталося, і почалися ці конкретні дії у 2021 році, коли розпочали об'єднувати, наприклад, туберкульозну службу. Тому у нас є вже напрацювання. Фактично з 18-го року у нас департамент руйнувався і більше року фактично випадкові люди виконували обов'язки керівника департаменту. За останні місяці нам вдалося цю роботу систематизувати" , — пояснив Черняк.

Черняк запевняє, щодо оптимізації системи охорони здоров'я вдалося напрацювати конкретні речі, однак критичним залишається питання медичного менеджменту: керівники комунальних некомерційних закладів досі не усвідомлюють, що стали підприємствами, а не бюджетними установами.

"Сьогодні ми відпрацювали це питання з Міністерством і відпрацюємо з НСЗУ для того, щоб вони розуміли, що таке підприємство і проводили у відповідність свої надходження і витрати", - зазначив Черняк.

Ті заклади охорони здоров'я, які поки що не мають контракту з НСЗУ, продовжать повністю фінансувати з обласного бюджету.

Як писав KHARKIV Today, загальний обсяг обласного бюджету на 2021 рік, який ухвалили 24 грудня 2020 року, склав 5,8 мільярда гривень, що виявилося на 0,5 мільярда менше, ніж роком раніше. Власні кошти області — трохи більше 3 мільйонів, решта — субвенції з державного бюджету. Основна частина коштів пішла на виплату зарплат, енергоресурси, соціальні зобов'язання.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.