Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Як Пушкін "помножив на нуль" депутатів Харківської обласної ради: друга сесія, яка не відбулася, і її наслідки

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today.
Сесію вдруге зірвали депутати блоку Кернеса "Успішний Харків" та одне з "крил" забороненої ОПЗЖ.

Театр з іменем російського поета-імперіаліста розігрує спектакль із Харківською обласною радою. Перший і другий акти уже відіграли. Театр залишається з Пушкіним, обласна рада другий тиждень без сесії.   

Депутати Харківської обласної ради мали зібратися на цю сесію ще минулого четверга, але не сталося. Напередодні 1 грудня також були побоювання, що деякі політичні сили спробують зірвати засідання. Адже в порядку денному кілька непереборних питань: той самий Пушкін, якого намагаються випаровувати з карти Харкова і колишній любитель "Беркута" Каратуманов як кандидат стати почесним громадянином Харківської області. Якщо за першого у залі вистачило б голосів, то за другого, навпаки, ні.

Пушкін плюс Каратуманов мінус фракція Кернеса

Сесія мала розпочатися о 10:00 першого грудня онлайн. Але 30 листопада дві профільні комісії на чолі з двома депутатами "Блоку Кернеса", а по факту людьми мера Харкова Ігоря Терехова відмовилися підтримати проект рішення щодо позбавлення Харківського драматичного театру прикметника "російський" і власного імені Пушкін. Але зранку 1 грудня одна з комісій таки підтримала звернення колективу театру, який не хоче носити російське ім'я, і проєкт рішення встигли включити до порядку денного.

Маленький шанс на мінусування Пушкіна з'явився. Причому, як говорять депутати в кулуарах, голосів на те, щоб театр став неросійським і непушкінським, вистачило б.

"Усі розуміють, що такого театру на карті Харкова не має бути. І голосів би вистачило, я впевнений. Колектив театру вимагає цього. Вони міняють репертуар, змінюються. Підтримки міжнародних донорів з такою назвою годі чекати", — говорить один із депутатів на правах анонімності.

Але уже о 10:00 стало зрозуміло: хтось розігрує свій власний спектакль, Пушкін знову на своєму місці. У Держпромі вимкнули світло. Депутати навіть не встигли зареєструватися. Для кворуму необхідна присутність 61 депутата, ввімкнулися не більше п'ятдесяти.

Здавалося б, вимкнення світла в Харкові наразі — звичайна річ. Але Держпром — якщо не підприємство критичної інфраструктури, то дуже важливий об'єкт у військовий час. І чомусь графік погодинних відключень спрацював у підприємстві, яке підпорядковується обласній раді, саме в цей час.

Директор "Держпрому" Микола Чехунов розводить руками: буває.

"Учора у нас, здається, не вимикали світло, а позавчора чи позапозавчора вимикали. Як і вдома. А графіки? Та які графіки! Вимикають, як і вдома, без графіків. От у мене вдома треба онучкам готувати, вони маленькі, я на роботу збирався, треба було поголитися, а світла немає. Що поробиш. Працюємо з електриками, питання не до нас", — сказав у коментарі KHARKIV Today Чехунов.

Голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко, яка напередодні мала передчуття, що сесію спробують зірвати і говорила про те, що її почали дискредитувати проросійські сили, також була в Держпромі, коли вимкнули світло. Вона намагалася знайти альтернативне приміщення, адже з мобільного інтернету не можна провести реєстрацію. Але близько 11:00 усім депутам надіслали сповіщення про те, "що з технічних причин (вимкнення світла та інтернету) пленарне засідання XIII сесії обласної ради сьогодні немає можливості провести належним чином. Головою обласної ради вживаються всі необхідні заходи для організації безпечного та надійного місця для проведення пленарного засідання. Про дату та час пленарного засідання Вам буде повідомлено виконавчим апаратом у найближчий час".

Другим непереборним питанням для 120 депутатів облради стало приссвоєння нагород. У списку претендентів на звання "Почесний громадянин Харківської області", який поданий в проекті, було кілька прізвищ достойних людей, зокрема військових. Але проміж них є ім'я депутата Олега Каратуманова, за який голосів, швидше за все, не було би. Але за умови поіменного голосування. У випадку голосування пакетом (а саме таке пропонується проектом) депутат, який ще 2014-го року одягав футболку "Беркута", причепом отримав би це звання.

"За Каратуманова голосів нізащо не вистачило б. Це непреборна обставина на сьогодні", — говорить депутат, який сьогодні планував брати участь у засіданні.

Укупі ці два прізвища дали негативний ефект, і найбільша фракція Харківської обласної ради "Блок Кернеса "Успішний Харків" (46 голосів) бойкотувала засідання. Навіть без реєстрації було зрозуміло, що їхню політичну силу представляє на засіданні лише голова фракції Віталій Панов (той, якого призначили на це місце після "звільнення" старшого сина Кернеса, Кирила). Де усі його "підлеглі", дізнатися не вдалося: Панов не бере слухавку. Проігнорували сесію і друзі депутата Сергія Гладкоскока (колишня ОПЗЖ, зараз група "Відновлення України").

Показово, що не під'єдналися до сесії і дві заступниці голови Харківської обласної ради, Валерія Мураєва і Тетяна Бєловол. Це може бути приводом для подальшої службової перевірки, адже обидві обіймають державні посади. 

Депутати "Слуги народу", "Європейської солідарності", "Блоку Світличної" і позафракційні у більшості були.

До чого тут фортифікація?

Окрім Пушкіна та Каратуманова, депутати Харківської облради мали ще й третю, менш відому причину, для зриву засідання. Це фортифікаційні споруди, побудовані на Харківщині для захисту від Росії. Вони здебільшого завершені, їх треба прийняти на баланс для подальшого обслуговування. Але, знову ж таки, фракція Кернеса (читай Терехова) кулуарно не дала згоди на це. Більшість ОТГ, на території яких побудовані захисні споруди, попередньо погодилися прийняти їх на баланс. Далі потрібно рішення обласної ради. Варіантів того, хто ними опікуватиметься, небагато: точно не ЗСУ. Вони можуть тільки перебувати в цих спорудах, але під час ротації частини бригади будуть передислоковані деінде.

Чим загрожує цей бойкот

Під час військового часу жодна область України не "спромоглася" на таку ганьбу. Харківщина, де ЗСУ відкинули російську армію під час вересневого контрнаступу, стала полем для політичних розправ зарано. Можливо, за обома бойкотами сесій стоять сили, що від 24 лютого бажають монополізації влади в регіоні? Адже в кулуарах обговорюють передачу повноважень військовій адміністрації із скороченням такого органу, як обласна рада.

Нагадаємо, напередодні сесії голова облради Тетяна Єгорова-Луценко говорила про тиск на неї і сподівалась, що депутати підтримають рішення щодо позбавлення двох депутатів облради, Ігоря Райніна та Володимира Святаша, звання "Почесний громадянин Харківської області". Вони стануть першими у списку на позбавлення регалій, але не останніми.

"Розраховую, що сесія відбудеться, і депутати підтримають рішення щодо позбавлення звання Райніна і Святаша. А надалі будуть рішення щодо позбавлення звання інших почесних громадян. Я підтримую звернення людей, які вимагали позбавити Райніна і Святаша цих звань. Відчуваю, що й депутати на 90 % підтримують. Коли рішення розглядали голови фракцій, то всі проголосували "за", зокрема й "Блок Світличної. Я завжди займала проукраїнську позицію. Але "руський мир" на Харківщині не може вгамуватися. Тому почав дискредитацію мене як голови обласної ради, щоб розхитати ситуацію в області", — розказала KHARKIV Today Тетяна Єгорова-Луценко.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.