Вакцинація від грипу-2020 на Харківщині: питання і відповіді
Лікарі прогнозують, що епідсезон 2020-2021 років буде дуже важким.
Щорічна зі щеплення кампанія від грипу стартувала. І якщо раніше вакцина від грипу була надійним захистом від ускладнень, то в цьому році лікарі по всьому світу закликають до імунізації, щоб уникнути подвійної епідемії.
Щепитися від грипу в цьому році найбільш логічно
Харківська піарщиця Тетяна Ландесман і її чоловік, всесвітньо відомий художник Bob Basset, автор унікальних шкіряних масок, рік тому вперше вакцинувались проти грипу — і з дня на день планують повторити цей досвід.
"Ми зробили щеплення вчотирьох: я, Сергій, наш син Максим і його няня. Вона трохи вагалася, але зробила — і залишилася задоволена. А ми взагалі не сумнівалися, тому що віримо в вакцинацію, і у Максима є всі необхідні щеплення, які потрібні дитині його віку", — ділиться досвідом Тетяна Ландесман.
Ефект від вакцинації проти грипу перевершив всі очікування — минулої зими не захворів ні разу, — підтримує дружину суворий Bob Basset. І обіцяє, що тепер їхня сім'я буде робити щеплення регулярно.
"Я людина з дуже середніми знаннями з медицини, але мені здається, що робити щеплення від грипу в цьому році найбільш логічно. Тому що потрібно оборонятися від інфекції всіма доступними засобами. А вакцинація — це прекрасний засіб, який дає нам сучасна цивілізація", — пояснює Тетяна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків залишили в "червоній" зоні епіднебезпеки
Епідсезон 2020-2021 років буде дуже важким, хором говорять лікарі. Харківські лікарні вже зараз переповнені важкими пацієнтами з COVID-19, а коли піде грип, система охорони здоров'я може взагалі забуксували. Причина — велика схожість первинних симптомів коронавірусу і грипу: висока температура, головний біль, ломота в м'язах, озноб, першіння в горлі, кашель і нежить у наступні дні. Люди побачать 39 градусів на термометрі — і в паніці будуть бігти до лікарні. Не виключають лікарі і перехресного інфікування — пацієнт з коронавірусом може заразитися грипом і навпаки.
"Люди будуть хворіти і грипом, та іншими вірусними інфекціями. І буде дуже складно відрізнити одну біду від іншої. Тут можна порадити робити щеплення від грипу, особливо літнім і людям з супутніми захворюваннями", — рекомендує професор, завідувач кафедри анестезіології, дитячої анестезіології та інтенсивної терапії Харківської медичної академії післядипломної освіти Володимир Корсунов.
А професор і директор Інституту національного та глобального законодавства в галузі охорони здоров'я ім. О'Ніла при Джорджтаунському університеті у Вашингтоні Лоуренс О. Гостін і зовсім запропонував ввести в США обов'язкову вакцинацію від грипу, щоб уникнути подвійної епідемії.
Лікарі, депутати, вчителі
Вакцинація від грипу в Україні і в Харкові вже стартувала — перша партія південнокорейської вакцини "ДжіСі Флю" є в аптеках — ціна стартує від 260 гривень за дозу. У приватних клініках огляд лікаря і вакцина обійдуться в 500 гривень.
Але потреба у вакцинах дуже висока, описує ситуацію в. о. директора "Обласного аптечного складу" Ірина Шигун. Зараз в її розпорядженні 200 доз — і в кілька разів більше охочих придбати.
"Перші замовники — лікарні, Харківська облрада, Харківська міськрада. Зараз облздоров формує замовлення — підраховують потреби, які установи хочуть зробити щеплення. Скільки буде бажаючих — не знаємо, але будемо брати максимально. Зростає кількість хворих коронавірусомв, тому люди хочуть вакцинуватися", — розповідає Ірина Шигун.
Серед бажаючих масово зробити щеплення від грипу чи не вперше — школи. Якщо раніше учителів не заженеш на вакцинацію, то зараз паніка підстьобнула здоровий глузд, констатує очільниця "Обласного аптечного складу".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків'яни можуть поскаржитися на недотримання безпеки під час коронавірусу в школах
Від грипу робитимуть щеплення більше людей, ніж зазвичай, навіть немає сумнівів, підтверджує педіатр Андрій Пеньков. Але особливість цього року в тому, що безпрецедентний ажіотаж — по всьому світу. Так, наприклад, французька компанія Sanofi Pasteur, один з ключових виробників вакцин проти грипу ( "Ваксигрип"), зважилася поетапно поставляти замовлені раніше дози до Великобританії — щоб інші клієнти не залишилися без запасів вакцини проти грипу.
"Ми орієнтуємося на вакцинацію в минулому році, коли прищепили не менше 1000 пацієнтів. І стільки ж ми запланували тепер. Але чи отримаємо ми потрібну кількість — не знаємо. За останні роки центрів, які займаються імунізацією, стало більше. І ми стикалися з тим, що Київ забирає набагато більший відсоток вакцин в силу близькості до великих дистриб'юторських компаній. І обсяги інші, і в регіони доходило зовсім нічого", — пояснює Пеньков
Чому потрібно вакцинуватися від грипу
Щеплення від грипу потрібно робити щорічно, наголошують лікарі. Вірус грипу мутує постійно, тому змінюється і штамовий склад вакцини. Його формують виходячи з прогнозів учених, які відстежують переміщення вірусу, і двічі на рік визначають три найбільш небезпечних його штами. Причому прогнози для країн Північної і Південної півкулі по штамах грипу не завжди збігаються.
На користь вакцинації від грипу говорить те, що на 60% зменшується ймовірність тяжкого перебігу хвороби та ускладнень, серед яких пневмонія, нерідко грип провокує інфаркт або інсульт. Вакцина від грипу на 80% знижує ймовірність смерті і в половині випадків береже від госпіталізації.
В першу чергу вакцинація від грипу потрібна всім, хто довіряє науці, але перш за все групам ризику: медикам, людям старше 65 років, тим, у кого є хронічні захворювання, вагітним і дітям (вакцинація від грипу рекомендована від 6 місяців).
Антитіла до грипу повністю виробляються через 14 днів після вакцинації, тому робити щеплення краще перед зростанням захворюваності. Але якщо не встигли — підійде і в грудні, тому що друга хвиля грипу традиційно припадає на кінець зими — початок весни.
Доз буде більше, ніж минулого року
До епідсезону 2020-2021 років в Україні поставлять 665 000 доз вакцин від грипу. Найбільше буде доз французької вакцини VAXIGRIP TETRA (чотиривалентна) — 500 000. Ще завезуть 45 000 доз нідерландської вакцини "Інфлувак" (чотиривалентна), 100 000 доз південнокорейської вакцини "ДжіСі Флю" (тривалентна) і 20 000 доз чотиривалентної вакцини "ДжіСі Флю Квадрівалент".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сім жителів Харківської області померли від коронавірусу
Для порівняння, в минулому епідсезоні в Україні ввезли 500 000 доз вакцини від грипу, але зробили щеплення тільки 238 079 чоловік (0,6% населення), з них дітей — 10,5%.
Тривалентна вакцина захищає від 3 штамів грипу, які будуть циркулювати в Північній півкулі в цьому епідсезоні, чотиривалентна — відповідно від 4.
Цього року епідеміологи прогнозують такі штами грипу:
вірус, подібний A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09;
вірус, подібний A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2);
вірус, подібний В/Washington/02/2019 (линия B Victoria);
вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (линия B/Yamagata).
Минулого сезону через ускладнення від грипу в Україні померла 71 людина, всього на грип перехворіло близько 5 мільйонів, з них 63% — діти.
Охочих зробити щеплення від грипу стає більше
Останні кілька років в Харківській області знову зростає кількість тих, хто прищеплюється від грипу, повідомила голова Харківського обласного лабцентру Любов Махота.
Найактивніше захищалися від грипу до 2014 року — в епідсезоні 2013-2014 років в Харківській області зробили щеплення 11 181 чоловік. Уже в 2014-2015 роках почався сильний спад — від грипу вакцинувалися лише 4 855 осіб. Епідсезон 2015-2016 років з точки зору профілактики став провальним — усього 2 966 жителів Харківщини зробили щеплення від грипу. Але починаючи з 2016 року ситуація почала змінюватися на краще — в епідсезоні 2016-2017 років вакцинувалися вже 5 350 чоловік, в 2017-2018-у епідсезоні — 9 173 , в 2018-2019-у епідсезоні — 10 171 . і в 2019-2020-у — 11 948 чоловік.
"Але торішня цифра — це мізерно мало, всього 7,4% від усіх груп ризику. А якщо взяти все населення Харківської області, то минулого року зробили щеплення від грипу лише 0,16%", — зазначила Махота.