"Передаємо за проїзд". Пільговики з передмістя платитимуть в транспорті Харкова
Діти з багатодітних сімей, ветерани АТО, пенсіонери та інші громадяни, які мають право на пільговий проїзд, не зможуть скористатися ним в Харкові, якщо вони зареєстровані в іншому населеному пункті.
Харківська міськрада з 1 березня дає право пільгового проїзду в метро, трамваях і тролейбусах тільки для своїх пільговиків. Електронні проїзні E-ticket роздадуть тим, хто зареєстрований в межах міста. Вони отримають право на 50 безкоштовних поїздок в трамваях і тролейбусах та 50 — в метро.
"Працюємо в Харкові і платимо податки"
Тисячі жителів передмістя, які навчаються або працюють в Харкові і мають право на пільгу, навесні повинні будуть платити в транспорті повну вартість. У міськраді вирішили не давати їм пільгові проїзні.
"Ми не маємо права надавати пільги жителям інших населених пунктів, навіть якщо ці люди щодня їздять до Харкова на роботу", — заявив заступник міського голови з питань інфраструктури Євген Водовозов.
З 1 березня позбавляється права на пільговий проїзд велика сім'я співробітниці Держприкордонслужби Оксани Іванець. Оксана і її чоловік Дмитро живуть в Пісочині і кожен день їздять на роботу до Харкова. Пара виховує п'ятьох дітей, рідних і усиновлених. Зараз Оксана має право на безкоштовний проїзд як учасниця бойових дій в АТО, її сини і дочки — як діти з багатодітної родини. Оксана Іванець порахувала, що з весни вона і її рідні будуть витрачати тільки на транспорт мінімум 2500 гривень на місяць.
"Двоє старших дітей професійно займаються спортом, майже кожен день їздять в спортклуб в Харків. У минулому році в спортклуб віддали і третю дитину, але в цьому році постало питання про те, щоб забрати сина зі спортивної школи, аби заощадити гроші. Ми працюємо в Харкові і платимо податки в Харкові, але наші діти не можуть скористатися своїм правом на безкоштовний проїзд ",—розповіла Оксана Іванець KHARKIV Today.
Вона звернулася у Пісочинську ОТГ за роз'ясненнями, але їй відповіли, що мають право витрачати гроші громади тільки на компенсацію пільгового проїзду в межах ОТГ. Оксана Іванець готує офіційне звернення до райради і до губернатора.
У такій же ситуації опинилися ветерани бойових дій на Донбасі, які проживають за межами Харкова.
"Є серед нас військовослужбовці, які живуть в передмісті і їздять на службу до Харкова, є такі, яким потрібно з області часто їздити в госпіталь на лікування, тому скасування безкоштовного проїзду ми розцінюємо як скорочення соціальних гарантій",— заявив KHARKIV Today голова громадської організації "Спілка ветеранів АТО" Павло Федоров.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пенсіонерів та пільговиків без E-ticket просять звернутися в управління соцзахисту
Ветерани 28 грудня минулого року вже пікетували міськраду, але тоді не вдалося прийти до компромісу. Вони збираються обговорити цю проблему з міністром у справах ветеранів Оксаною Колядою, делегація з харківської організації поїхала до неї на зустріч.
Грошей не вистачить
Харківська міська рада діє в рамках закону, коли обмежує право на пільговий проїзд жителям інших міст, сіл і селищ, пояснює адвокат Віталій Саламаха.
"На жаль, Харківська міськрада абсолютно законно відмовляє в проїзді пільговикам. Це питання врегульоване в рішенні Київського окружного адміністративного суду. Місцева влада повинна забезпечити пільговиків проїздом пропорційно бюджетних грошей, які були виділені. Що це означає? Коли депутати міськради голосують за бюджет, вони закладають гроші на проїзд певної кількості пільговиків. Харківська міськрада має право забезпечити тільки тих, хто зареєстрований в місті Харкові ", — пояснив юрист KHARKIV Today.
В обласній адміністрації планують зібрати на нараду голів ОТГ і запропонувати їм доплачувати Харкову за своїх пільговиків.
"Оскаржити дії Харківської міськради немає підстав, тому у нас залишається один-єдиний вихід. ОТГ вже сьогодні повинні укласти договори з КП "Харківпас" про видачу електронних квитків тим громадянам, які проживають в передмісті, але будуть користуватися послугами в Харкові. В електронному квитку буде відзначено, скільки поїздок використовував громадянин. На підставі цього "Харківпас" виставить рахунок територіальній громаді, і вона оплатить цю послугу ", — запропонував рішення начальник управління соцзахисту ХОДА Юрій Шпарага.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харківській області пустили автобус, який обмежує права пільговиків
У такого рішення є одна-єдина, але суттєва перешкода. Об'єднані територіальні громади набагато бідніші Харкова і не зможуть платити йому гроші за проїзд своїх пільговиків.
"У ОТГ грошей таких немає. Ми зараз платимо 2,5 мільйона на місяць на компенсацію проїзду пільговиків у транспорті до Харкова. Якщо ми будемо платити ще й за проїзд у Харкові, знадобиться мінімум 5 мільйонів, а у нас вільних грошей всього 9 мільйонів. Якщо ми бюджетні гроші будемо спрямовувати на компенсацію проїзду, то у нас ні на що інше не залишиться ", — заявив KHARKIV Today Роганський селищний голова Федір Шевченко.
Найближчим часом в облдержадміністрації збираються скликати всіх голів обласних ОТГ на нараду і спробувати знайти законний вихід. Поки що новини для громадян пільгових категорій з передмістя невтішні: з весни їм доведеться "передавати за проїзд" у харківському транспорті.
Автор: Олена Павленко