У Києві показують зруйновані війною села Харківської області
На виставці представлені фото трьох майже вщент зруйнованих сіл Харківщини.
У Києві відкрилася фотовиставка Українського інституту національної пам'яті "Стерті з лиця землі". Це 20 банерів, на яких розповідають про населені пункти Харківської, Луганської, Донецької, Миколаївської та Херсонської областей, що були зруйновані на 80-100% через повномасштабне російське вторгнення. Це населені пункти, яких по суті уже не існує.
На інфостендах про Харківщину нагадують про 2014 і 2022 рік: з'їзд депутатів обласних рад від "Партії регіонів", де мав виступити Янукович, але втік через протест 50 000 харків'ян, захоплення приміщення Харківської обласної державної адміністрації, теракт біля Палацу спорту. Далі - очікування і початок повномасштабного вторгнення.
"Вони розраховували швидко зайняти обласний центр. Але оборонці міста — бійці 92-ї ОМБ імені Івана Сірка, нацгвардійці, бійці спецпідрозділу СБУ, добровольці "Фрайкору", тероборонівці — знищили елітний російський спецназ, що прорвався на "Тиграх". Після цього ворог облишив спроби захопити Харків, але місто нещадно обстрілювали як ракетами, так і ствольною артилерією", — нагадали автори виставки.
У Києві представили три села з Харківщині, які знищив ворог: Кам'янки та Довгеньке (Ізюмський район), Гракове (Чугуївський район).
Кам'янка: запеклі бої там почалися 26 лютого минулого року. Окупанти били по селу з авіації, артилерії, мінометів і танків. За одну ніч у березні на село скинули 30 авіаційних бомб. Село окупували наприкінці березня, воно перебувало під окупацією пів року, воно звільнене у вересні 2022 року. У селі немає жодної вцілілої будівлі. Після деокупації мешканці стали повертатися до понівечених будинків.
Гракове. У селі немає цілих будинків. Село захопили на другий день повномасштабного вторгнення. Жителі страждали від обстрілів і катувань.
"Росіяни розміщували артилерію просто на подвір'ях мирних мешканців, звідки обстрілювали з "Ураганів", "Градів" і "Сонцепьоків" Чугуїв та прилеглі села, де тримали оборону Збройні сили України. Мирні жителі, які не встигли виїхати із села, зазнали терору і катувань. Пізніше в околицях села Національна поліція виявила кілька масових поховань закатованих мирних мешканців", — йдеться у повідомленні.
Довгеньке. Село знаходиться поряд зі стратегічно важливою дорогою Київ — Харків — Довжанський. Там точилися бої протягом п'яти місяців. Захопили окупанти його 11 червня. Під окупацією перебувало до 10 вересня. Село дуже зруйноване.
"Не було жодного квадратного метра, куди не потрапив би снаряд чи міна. Саме околиці Довгенького фігурують на сумнозвісних знімках поля в дірках від воронок, опублікованих Maxar Technologies. Нині у Довгенькому немає не те щоб жодного вцілілого будинку — навіть будівлі з чотирма стінами не знайти. Від десятків приватних дворів, шкіл та садочка, будинку культури та водонапірної башти залишилось саме лише будівельне сміття", — розповідають автори виставки.
Виставку створювали з весни 2023 року. Матеріали про населені пункти Інституту надало Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, а також обласні військові адміністрації, фотографи та підрозділи української армії.
"Мета цієї виставки — нагадати про страшні злочини російського агресора. Сподіваємось, виставка не залишить нікого байдужим і закликатиме допомагати Збройним силам України", — розповів виконуючий обов'язки голови Українського інституту національної пам'яті Володимир Тиліщак.
На кожному банері є QR-код, за яким можна знайти відео про зруйновані населені пункти України. Подивитися виставку можна у сквері №3 на Контрактовій площі у Києві (між виходом із метро по вулиці Спаській і пам'ятником Григорію Сковороди). Вона працюватиме місяць.
Як писав KHARKIV Today, на виставці у Польщі показували фото воєнного Харкова. Виставка проходила у Вроцлаві.