Реставрація врятованого в Ізюмі Євангелія буде тривалою, його обіцяють повернути
На деокупованих територіях рятують культурну спадщину, музейні експонати евакуюють, консервують та реставрують.
Продовжується реставрація Євангеліє 1707 року, пам'ятки періоду українського бароко, яку врятували під час окупації Ізюма співробітники краєзнавчого музею. На реставрацію книги потрібно багато часу. Після її завершення Євангеліє обіцяють повернути додому. Про це повідомили у Харківській обласній військовій адміністрації.
"Наразі старовинне видання перебуває на консервуванні та реставрації в філіалі одного з реставраційних центрів. Попередньо, процес реставрації буде тривалим, проте цінне Євангеліє все одно повернеться до Ізюма", — розповіли у ХОВА.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як війна та час руйнують пам'ятки архітектури Харківської області
Євангеліє, якому вже 316 років, Ізюм отримав від гетьмана Івана Мазепи. Це книга формату — фоліант, має оклад зі срібла та позолоти. У часи Другої світової війни це Євангеліє рятували від нацистів. Потім провели реставрацію, у 1990-х роках книга була повернута Ізюмському краєзнавчому музею. Там вона експонувалася до окупації росіянами.
Нагадаємо, під час окупації напрестольне Євангеліє, що знаходилося в Ізюмському краєзнавчому музеї імені М. В. Сібільова, врятувала наукова співробітниця цього музею Діна Листопад. Під обстрілами вона дісталася музею, забрала Євангеліє та сховала у надійне місце в очікування деокупації. Після деокупації Євангеліє перебувало під охороною територіальної оборони Ізюма.
Будівля Ізюмського краєзнавчого музею була пошкоджена. У ній зруйнована покрівля. Тому постраждала частина експонатів. Їх відшукували під завалами, висушували та вичищали. Музей планують розпочати відновлювати. Через близьке розташування до фронту та пошкодження приміщень експонати евакуюють у більш безпечні місця країни.
"Усе це музейники часто робили під "прильотами". Невдовзі розпочнеться відновлення пошкодженої будівлі. До речі, окрім Євангеліє, фахівці, які залишались в окупації на робочих місцях, також переховали інші цінні артефакти: колекцію дорогоцінних металів, монети, медалі, ордени", — розповіли у ХОВА.