Майже як 60 років тому — у Харкові відкривають старий новий ККЗ "Україна"
Як і майже 60 років тому, перший концерт дають 12 серпня.
12 серпня у Харкові після реконструкції відкривають кіноконцертний зал "Україна". Ремонт тривав із літа 2019 року. Фасад будівлі виглядає так само, як майже 60 років тому. ККЗ зберіг свою унікальну форму і зовнішній вигляд. Єдина відмінність — використання нових технологій і сучасних матеріалів. А ось знамените панно з жінкою, яка тримає в руках ліру, залишилося автентичним.
Директорка Харківського міського центру дозвілля молоді Олена Леонова, яка займалася проектом реконструкції, розповіла, що відновити фасад допомогли архівні фотографії. Щоб відновити панно з мозаїки, плитку 60-х років шукали в реставраційних майстернях.
"Панно — практично нічого не змінилося, ми його тільки оновили, ми його закріпили і додали ті відсутні елементи, які були загублені і ми його таким чином зберегли", — пояснила Олена Леонова.
Практично так само, як і раніше, виглядає назва кіноконцертного залу, козирок і підсвічування. Візуально вони дуже схожі, але відновлені за сучасними технологіями і зроблені з сучасних матеріалів.
"Що стосовно букв, що стосовно нашого чудового козирка, у нас дуже багато було суперечок, ми розглядали архівні фотографії, дуже велика колосальна праця була проведена... Ми намагалися повторити форму самого козирка. Ви бачите — ці планочки, вони повторили ту форму 1963 року, цієї хвилі металевої. Не хотілося брати метал... і ми знайшли цю форму, яка повторила нам візуально 1963 рік, але в новому матеріалі, красивому, добротному, гарному. Вона "заграла". Що стосовно букв, знову ж ви можете подивитися, можете відкрити архівні фотографії, ви побачите, що у нас букви один в один як були в 63 році ... і підсвічування було. Вона була зроблена шляхом трубок, що світяться. Зараз це не сучасно, це швидко перегорає. Це могло б швидко виходити з ладу. Ми цього не хотіли. Ми підійшли просто до цих буквах, до цієї ж формі, тільки з новим технічним підходом для того, щоб це було довговічне, це було красиво...", — розповіла Олена Леонова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Замість елеватора. Топ-7 старих будівель Харкова, де ще можна зробити селфі
Також біля будівлі з'явилися сітілайти. Сучасне обладнання замінило афіші, які майже 60 років тому малювали від руки, а пізніше вони були у вигляді постерів і банерів. Тепер на сітілайтах обіцяють розміщувати не тільки анонси про концерти, а й звіти, а також інформацію про міські заходи.
У залі обіцяють кращу акустику в місті. Приміщення розраховане на 1706 місць.
"У нас зал — наша гордість, дотримані повністю умови інклюзії. У нас є скрізь підйомники, пандуси, місця для цих хлопців в залі, для того, щоб їм було зручно", — говорить Олена Леонова.
Відкриття залу після реконструкції співпало з датою відкриття ККЗ "Україна" після будівництва і здачі в експлуатацію. Так, 12 серпня 1963 року народження, 58 років тому, в кіноконцертному залі відбувся перший концерт. Він був приурочений до Дня будівельника.
Архітектор і викладач Харківського національного університету будівництва та архітектури Володимир Лопатько, який став науковим керівником проведення ремонтно-реставраційних робіт ККЗ "Україна", розповів, що будівля кіноконцертного залу унікальна.
"Будівництво цього об'єкта — це подія, на кшталт польоту Гагаріна в космос", — говорить архітектор.
Володимир Лопатько також зазначив, що майже 20 років після здачі ККЗ в експлуатацію, будівля була справжнім символом Харкова. ККЗ "Україна" зображували на листівках, марках, цукерках і навіть сигаретах.
Примітно, що будівля ККЗ — це одне з перших в країні споруд з вантовими покриттями сідлоподібної форми. Зовнішній і внутрішній вигляд будівлі органічно пов'язаний з його незвичайним конструктивним рішенням. Так звані висячі покриття (вантові системи і висячі оболонки) стали широко впроваджуватися в будівництво з 50-х років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові почнеться реставрація пам'ятки архітектури
Архітектор, один з авторів проекту Юрій Плаксій, якого також запросили на відкриття після реконструкції, розповів, що висячі системи, які необхідно було використовувати при будівництві будівлі, викликали недовіру і мали недовговічний термін служби. Від них могли відмовитися: будівля могла б в підсумку виявитися іншої форми і мати зовсім інший вигляд. Але завдяки новаторським рішенням архітекторів систему вдосконалили, а будинок одержав свою унікальну форму. Завдяки своїй унікальності в 1980 році будівлю було взято під охорону держави як пам'ятник архітектури і містобудування місцевого значення.
Архітектор подякував усім учасникам реставрації, назвав її успішною і зазначив: "Україна" буде служити ще довго!".
Раніше KHARKIV Today писав, що в ході реконструкції ККЗ "Україна" було виконано шість акустичних розрахунків. Шумоізоляція, шумопоглинаючі панелі і акустика самого залу — кращі в Харкові і одні з кращих в Україні.