Харківська область "посіла" третє місце за кількістю звернень про порушення мовного законодавства
За минулий рік на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло 2314 звернень українців про порушення "мовного" закону, зокрема майже 200 — з Харківщини.
Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Порівняно з 2023-м роком українці зверталися трохи менше.
"Хоч і зменшилась кількість звернень, але це не про зниження уваги громадян до мовних прав, а про поступове покращення мовної ситуації в Україні. Зважаючи на виявлені факти порушень у сфері інтернету, обслуговуванні та вивісках, кількість накладених на порушників санкцій зростає", — зазначив Кремінь.
Уповноважений підкреслив, що проблеми з дотриманням закону існують по всій Україні, але найбільше - в столиці та великих містах. Із Харківської області було 191 звернення.
"Це вказує на необхідність посилення контролю за його виконанням Закону. Саме тому місцева влада повинна бути максимально дієвою. Нагадаю, що в Києві, з якого надійшло 39% (а у 2023 році - 36%) від загальної кількості звернень, досі немає повноцінної мовної програми!", — сказав Кремінь.
Найбільше порушень стосувалися: відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів, сфери обслуговування, мови зовнішньої реклами та вивісок, сфери освіти, інформації про товари та послуги, сфери охорони здоров’я та медіа.
Кременю жаліються не тільки на порушення представниками бізнесу, а й депутатами місцевих рад та посадовими особами місцевого самоврядування: за минулий рік було 72 скарги.
Нагадаємо, навесні 2023 року Київський районний суд Харкова ухвалив рішення щодо визнання протиправною та скасування постави, яку виніс уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь меру Харкова Ігорю Терехову за використання російської мови у соціальних мережах.
"Мовне питання – це така справа, що ми – нація. Ми в офіційному статусі маємо розмовляти тільки українською мовою. Ми прийдемо до того, коли ми будемо розмовляти тільки українською мовою. Що стосується того, як ти розмовляєш з родиною чи друзями, це має визначати кожен для себе. Але хочу сказати, що все частіше ми розмовляємо українською. Знаєте, у Харкові розмови українською – це такий бренд вже стає. Це дуже здорово, я б сказав, і добре, що люди починають розмовляти українською, і все частіше на вулицях Харкова звучить українська мова, і привітання звучать українською мовою, коли люди між собою вітаються. Люди кажуть: доброго дня, доброго вечора, все частіше... Я вважаю, що Україна буде вся україномовна. Пройде певний час. Це так, як воно буде. Українською. Ми всі повинні говорити українською мовою. І ми будемо нею розмовляти", — розповів Терехов радіо "Свобода".
Як писав KHARKIV Today, омбудсмен кілька разів виносив постанови про адміністративні правопорушення мером Харкова Ігорем Тереховим. Один штраф у розмірі 3400 гривень за спілкування російською мовою в ефірі національного телемарафону Терехов сплатив.
Однак надалі мер продовжував порушувати мовний закон, тому знову отримав штраф. Його Терехов вирішив оскаржувати в суді. Судитися мер пішов не як міський голова, а як громадянин. У той же час його телеграм-канал уже під час суду лагідно українізувався.