Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Будівництво без правил. Як нові багатоповерхівки руйнують історичний центр Харкова

18-поверховий будинок зводять у історичному центрі без будь-яких дозволів.

Новобудова на Куликівській вулиці руйнує пам'ятки архітектури. Будівництво 18-поверхового комплексу ведеться під виглядом реконструкції квартири.

Будівництво новобудови бізнес-класу на Куликівській — у самому розпалі. 8 з 18 поверхів вже готові, працює кран, менеджери турецької будівельної компанії дають вказівки робітникам. За високими стінами зовсім не видно двох старовинних будівель. На Куликівській, 3 і Куликівській, 5 знаходяться дві пам'ятки архітектури місцевого значення. Новобудова поступово руйнує будинки і, найголовніше — її взагалі ніхто не дозволяв тут будувати.

Новобудова під видом ремонту квартири

Місцеві жителі почали бити на сполох ще наприкінці минулого року, коли робітники звели перші два поверхи. На архітектурних пам'ятках з'явилися відколи. Так буває, коли багатоповерховий будинок будується в історичному центрі: коли у котлован майбутнього "Нікольського" вбивали палі, по будівлі бібліотеки Короленка йшли тріщини.

Про те, що відбувається за будівельним парканом, тоді мовило роздруковане на принтері оголошення. У ньому йшлося про те, що тут проводиться реконструкція нежитлового приміщення. Через кілька місяців ця "реконструкція" повністю затулила пам'ятки архітектури і весь провулок. Як виявилося, за документами грандіозне будівництво досі проходить як ремонт квартири. Інформація про це міститься на сайті агентства "ЛУН", яке займається продажем квартир у новобудові.

куликовская
Робота кипить. Фото: KHARKIV Today 

У будівництві є такий термін — клас наслідків. Його регулює закон "Про містобудівну діяльність". Ці класи визначають наслідки будівництва об'єкта для життя міста. Будівництву на Куликівській присвоїли перший клас наслідків — СС-1. Він присвоюється будівництву будинків до 4 поверхів, де проживає не більше 4 осіб. Інших документів на будівництво у забудовника "Туркіш Девелопмент" просто немає.

"Вперше бачу таке свавілля у плані реалізації будівельних об'єктів. Зазвичай забудовники намагаються прикритися якимись рішеннями міськради або суду. Тут цього немає. Клас СС-1 — це клас, який не потребує узгодження, він носить повідомний характер. Тут же об'єкт більш високої категорії, четвертої чи п'ятої. Він вимагає узгоджень, але їх немає", — заявив керівник "Харківського антикорупційного центру" Дмитро Булах.

Члени громадських організацій звернулися до прокуратури, прокуратура — до суду. Йдеться про скасування рішення міськради щодо земельної ділянки, яка виділена під будівництво, з зобов'язанням повернути її місту. Чергове засідання відбудеться 11 червня о 9:45 у Київському районному суді. Але неправильно виділена земля — ​​далеко не єдина проблема цього будівництва.

Плювок у вічність

В офіційних інстанціях активістам підтвердили: "Туркіш Девелопмент" не має ніякого права починати будівництво на Куликівській.

"Двічі ми зверталися до Харківської міської ради і двічі отримали відповідь, що інформації і відповідної документації у міськраді немає, містобудівні умови і обмеження для проєктування об'єкта не надавалися", — говорить директор благодійного фонду "Харків з тобою", член Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини департаменту будівництва і архітектури Харківської ОДА Олена Рофе-Бекетова.

Не було і археологічних досліджень, які забудовники зобов'язані проводити, коли мова йде про будівництво в історичному ареалі міста. Та й бути їх не могло — адже за паперами тут йде реконструкція квартири.

дом
Будинок обіцяють здати у третьому кварталі 2022 року. Фото: "Туркіш Девелопмент"

Ні суд, ні відсутність документів не завадили забудовнику продати майже всі квартири будинку, який за документами здається у третьому кварталі 2022 року. З 318 квартир у вільному продажу знаходяться тільки 34. Решта продані або зарезервовані. Квартири на останніх двох поверхах у продаж не надійшли, як і на перших чотирьох. Теоретично, якщо суд скасує виділення землі, будівництво може бути припинене, але на практиці у Харкові такого не було жодного разу. Зазвичай подібні самовільні будови оформляються пізніше за процедурою внесення до реєстру самобудів.

"Зараз у центрі можна побудувати будь-який об'єкт будь-якої поверховості. Це — наслідок бездіяльності і міської влади, і обласного департаменту архітектури. Прикладів тому багато: будівництво на вулиці Квітки-Основ'яненка, будинок навпроти Каскаду. Будується що завгодно без аналізу зносу мереж, аналізу перспектив. Це такий плювок у вічність, ми отримаємо центр міста, який не пристосований до життя, отримаємо великі проблеми архітектурного і техногенного плану", — вважає Дмитро Булах.

У Харкові є історико-архітектурний план забудови центру міста, але будь-який забудовник зараз може затіяти ремонт будь-якої пам'ятки архітектури й у підсумку отримати сучасний офісний центр, як це було на вулиці Гоголя, або багатоповерховий будинок, який незабаром з'явиться на місці старовинних особняків на вулиці Мироносицькій, 62-64 — земля під ними у минулому році була віддана під забудову.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.