Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

"Закінчилися часи, коли можна було випускати антищеплеників", — Євген Комаровський

Евгений Комаровский пришел на лекцию к депутатам. Фото: KHARKIV Today.

Євген Комаровський відповів на запитання депутатів Харківської міськради з приводу ефективних заходів боротьби з коронавірусом.

Харків вийшов з "червоної" зони карантину, але це не привід вважати, що коронавірусна інфекція відступить. Надійним захистом від пандемії може стати тільки масова вакцинація населення.

Щоб залучити депутатів Харківської міської ради до пропаганди вакцинації, Ігор Терехов запросив відомого українського педіатра Євгена Комаровського виступити на сесії міськради, відповісти на питання про ефективні заходи боротьби з коронавірусом і переконати депутатів у необхідності розповідати про це виборцям.

"Думаю, всі зрозуміли, що вакцинація — це пріоритетний напрямок. Щоб кожен з депутатів, виходячи до своїх виборців, говорив їм про те, що потрібно вакцинуватися і показував це своїм прикладом", — сказав Терехов.

Про що говорив Комаровський:

1. Вакцини

"Зараз в Україні прищеплюють трьома вакцинами: Pfizer, AstraZeneca (і її аналог CoviShield), а також китайською Sinovac. Той, хто отримав першу дозу вакциною CoviShield, може щепитися другою дозою південнокорейської вакцини AstraZeneca. Всі розмови про те, щоб не робити щеплення щепленим або не робити другу дозу ведуться тільки тому, що треба економити вакцини. Якщо в країні нормальна кількість вакцин, кожна людина, незалежно від того, хворіла вона чи не хворіла, повинна отримати дві дози вакцини. На сьогодні абсолютно точно відомо, що імунітет, рівень антитіл, рівень клітинного імунітету, який створюється вакцинацією, вище, ніж той, який виникає після перенесеної хвороби".

"Що стосується вакцини Sinovac. Звертаю вашу увагу, що з нею не дуже все добре. Не в плані її безпеки — вона  абсолютно безпечна. Вона переноситься з усіх вакцин найкраще, тому що ця вакцина — за традиційною технологією, схожа на вакцини від грипу, які нам всім добре відомі. Проте, в Чилі, де 80% населення отримало першу дозу Sinovac і 20% населення отримало дві дози, там немає вільних місць в жодному стаціонарі і в жодній реанімації. У Sinovac немає ефективності між дозами. Тобто, тільки через два-три тижні після другої дози виникає захист. Рівень захисту після першої дози підвищується не більше, ніж на 3%. Ті, хто найбільше бояться ускладнень, їм треба рекомендувати Sinovac. Але звертайте увагу на те, що захист від коронавірусу буде тільки після другої дози вакцини".

2. Санітарні засоби

"Що принципово змінилося в уявленнях епідеміології за останній рік? Рік тому, навчені китайськими товаришами, ми були глибоко всі переконані в тому, що унікальною особливістю коронавірусної інфекції є те, що вона поширюється за допомогою брудних рук. Ми кашлянули, потім руками доторкнулися, потім хтось запхав цю руку до рота або потер очі — і ми захворіли. Весь світ почав митися санітайзерами, поливати вулиці, вкладати величезні гроші в дезінфікуючі засоби, що призвело до катастрофічного зростання алергій, мікробної резистентності і всього іншого.

Сьогодні практично однозначно вся світова спільнота переконана в тому, що ніякого відношення до передачі через руки, через поверхні коронавірус не має. Тобто, миття рук, дезінфекція — це не актуально. Частинки вірусу можуть зберігатися на поверхнях тривалий час. Але ці частинки позбавлені заразності".

3. Про вірус

"Вірус кілька годин зберігає свою активність в повітрі, і ймовірність інфікування прямо пов'язана з тим, яку кількість вірусних частинок може вдихнути людина. Звідси і головні уявлення про те, як потрібно профілактувати зараження.

Найголовніше в епоху коронавірусу — зустрічатися під відкритим небом. Головне, щоб повітря, що видихається, нехай в ньому дуже багато вірусу, розчинялося в атмосферному повітрі. Тоді не виникне інфікувальної дози. Будь-яка зустріч людей під відкритим небом, де є протяг, де є повітря і півтора метра між людьми — однозначно безпечна. Свіже повітря — це найважливіше. Якби ви мене зараз запитали, у що потрібно вкладати гроші, я б сказав — у припливну вентиляцію в людних місцях".

4. Про лікування

"80% ліків, що призначаються при коронавірусній інфекції, — годування аптеки. Це не має ніякого відношення до лікування. Скрізь вже, здавалося б, кричать про те, що найнебезпечніше, що можна зробити при коронавірусній інфекції — це при перших симптомах призначити антибіотик. І все одно в Україні призначають по два і навіть по три.

А зараз у нас нова мода — перед щепленнями рекомендують пити  препарати для розрідження крові, щоб не було ускладнень. Ці  препарати вб'ють в 10 разів більше людей, ніж коронавірус тому, що користуватися ними не так просто. Препарат, що розріджує кров, в якому низькомолекулярний гепарин, у всьому світі — це ліки госпітальної медицини. У нас його можна в будь-якій аптеці купити без рецепта. Потрібно перестати грати в демократію і просто категорично заборонити лікарям робити дурниці".

4. Про колективний імунітет

"Надії на те, що колективний імунітет буде встановлено природним шляхом, не виправдалися. Колективний імунітет можливий тільки, якщо буде поєднуватися циркулюючий вірус і вакцинація не менше 70% активного населення. Ми бачимо зараз, що в тих країнах, де дуже багато людей перехворіло, все одно там йде друга хвиля. Тому що приходить мутуючий вірус, антитіл не вистачає. Тому так необхідна вакцинація. Закінчилися часи, коли можна було спокійно випускати антищеплеників у вільне плавання. Нам потрібно вести контрпропаганду в соціальних мережах. Якби когось, хто розповідає казки про те, як його сусід після вакцинації став глухим, сліпим і перестав пити коров'яче молоко, їх усіх брали за горло і карали. На жаль, у нас можна писати все, що завгодно. Головне, щоб, принаймні, представники депутатського корпусу, публічні люди Харкова не записувалися автоматично в ряди супротивників вакцинації".

5. Про панацею

"Сьогодні немає жодних ліків, які реально дозволяють вплинути на перебіг післяковідного синдрому. Мільярди заробляють на всяких біодобавках, омега-3, вітаміні D, на всьому, що завгодно — ось це попийте, і це попийте, це теж потрібно попити, можливо, стане краще.

Насправді найнебезпечніше після перенесеної коронавірусної інфекції — це обмеження фізичних навантажень. Яка б не була слабкість, за будь-яку ціну відривайтеся від дивана. Треба виходити дихати свіжим повітрям, рухатися.

Фізичні навантаження повинні бути. Потрібно стежити за харчуванням: краще менше, але якісно. І перестати експериментувати з таблетками. Не потрібно прирівнювати медичну допомогу до походу в аптеки. Займатися самоосвітою і вчитися виживати".

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.