Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харківські айтішники звернулися до НБУ

Иллюстративное фото
ІТ-індустрія говорить про загрозу від Правління Національного банку України.

Українські IT-фахівці мають продавати іноземну валюту за заниженим курсом.

Нещодавно Правління Національного банку України внесло суттєві зміни у роботу банківської системи у період запровадження воєнного стану та валютних операцій. Харківська ІТ-спільнота попереджає про небезпеку рішення НБУ, оскільки бачить у ньому пряму загрозу для IT-індустрії та будь-якого іншого українського бізнес-експортера. Про це 24 травня повідомили у Kharkiv IT Cluster.

"Більшість українських IT-фахівців — це фізичні особи-підприємці (серед харківської IT-спільноти — 80%), які експортують свої послуги. Згідно з рішенням НБУ, отриману іноземну валюту фізичні особи-підприємці повинні продавати за зниженим штучним курсом, що не дає їм отримувати винагороду в еквіваленті до ринкового курсу. До того ж самі IT-фахівці зможуть продати валюту тільки за курсом, встановленим НБУ, тоді як айтішники або їхні сім'ї, які були змушені переїхати за кордон, можуть розраховуватися з гривневих карток вже за ринковим курсом. Тому утворюється "додатковий податок" на доходи IT-фахівців — а це понад 26%", — розповіли там.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Воєнний стан до кінця літа. Як житиме Харків та область

У Kharkiv IT Cluster пояснили, що IT-компанії конкурують за фахівців на глобальному ринку праці, тому це рішення перш за все знизить позиції українських IT-роботодавців перед закордонними "конкурентами". До того ж, це рішення не сприяє збільшенню валютних надходжень у країну, навпаки, може запустити механізм зниження потенціалу держави як експортно-орієнтованого.

Там вважають, що пропозиції від НБУ створюють прямі ризики для всіх експортних галузей, серед яких і IT — одна з небагатьох працюючих під час війни:

  • різке падіння валютних надходжень з наступного місяця через падіння довіри до банківської системи та акумулювання коштів на зарубіжних рахунках та платіжних системах;
  • втрата українських IT-талантів за кордоном, які оберуть іноземні компанії на противагу українським, зокрема суміщені зі зміною податкового резидентства, що у свою чергу призведе до втрати податків в Україні.

За даними дослідження Kharkiv IT Cluster, IT-індустрія вже у першому кварталі принесла 2 мільярди доларів надходжень в економіку країни, з яких 1 мільярд гривень витратила на гуманітарні цілі та допомогу армії.

"Щоб забезпечити український бюджет регулярними валютними надходженнями від експорту ІТ-послуг, а також уберегти відтік кадрів НБУ має переглянути своє рішення", — поінформували там.

Kharkiv IT Cluster переконаний, що НБУ слід вжити негайних дій для того, щоб компенсувати всі можливі втрати та зберегти IT-таланти в Україні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кав'ярня, СТО та швейний цех. Як бізнес повертається до Харкова

"Ми підтримуємо пропозиції, які висловила Асоціація IT Ukraine, які частково здатні нівелювати цю кризову ситуацію. Зокрема, наголошуємо на необхідності дозволу продажу частини валютної виручки експортерам за комерційним курсом та зберегти можливість розрахунків картками та зняття готівки за кордоном за офіційним курсом НБУ (+10 %) у межах поточного еквівалента 50 000 гривень/місяць", — розповіли там.

На думку Kharkiv IT Cluster, такий компроміс здатний врятувати стабільність валютного надходження до бюджету України та виключити витік кадрів з індустрії, забезпечивши її підтримку як однієї з небагатьох працюючих в умовах повномасштабної війни.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.