Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Молодий чоловік на дистанційці. Портрет харківського айтішника

 Фото: unsplash.com
Мінімум 45 тисяч харків'ян працюють у IT.

16% всіх айтішників України живуть у Харкові. Середньостатистичний харківських програміст —  це чоловік 21-30 років, який працює вдома і заробляє 2260 доларів у місяць.

Kharkiv IT Cluster провів масштабне дослідження ринку інформаційних технологій Kharkiv IT Research. Його результати оприлюднили на презентації у гольф-клубі 9 вересня. Виявилося, що за час пандемії ця галузь у Харкові не тільки не просіла, але і зросла на 29%, а сумарний обсяг продажів у 2021 році очікується на рівні 1,5 млрд доларів.

Працюють на Америку

Досліджувачі порахували, що у Харкові зареєстровано 510 продуктових і сервісних IT-компаній. За час епідемії та карантину їх стало більше на 30. Очікується, що до кінця року вони зароблять 1,5 млрд доларів США — утричі більше, ніж у 2018 році. З цих грошей вони заплатять 12 млрд грн. податків у різні бюджети.

Хоч доходи ростуть, але сфера діяльності харківських айтішників не змінюється. Місцеві компанії працюють на США — на цю країну припадає 78% всіх продажів. За останні три роки частка продажів до Америки незначно зросла — на 4%. Ще 15% харківських розробок продають до Ізраїлю і країн ЄС, вся частка інших ринків займає не більше 7%. Як правило, готові продукти харків'яни не експортують, а беруть участь у вирішенні тих завдань, які ставлять американські замовники.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Двоє харківських айтішників потрапили до ТОП-100 найбагатших українців

"За останні два роки головними напрямками ІТ-послуг харківських компаній стали сфери медицини, електронної комерції, освіти, страхування і роздрібної торгівлі", — розповіли в IT Cluster.

Також харківські розробники трудяться над сервісами для медіа, розважальних програм та ігор, надають послуги для банкінгу, області телекому, логістики і виробництва.

Втім, не можна сказати, що епідемія коронавірусу і карантин ніяк не вплинули на галузь. Якщо ринки збуту і сфери роботи харківських програмістів залишилися незмінними, то організація праці змінилася кардинально. Більша частина співробітників зараз працюють вдома, а їхні роботодавці судорожно шукають офісні приміщення, куди можна буде вивести співробітників після всіх карантинів. Зараз у Харкові не зайняті тільки 10% офісів найвищих категорій А та В. Забудовникам на замітку: до 2026 року місцевим айтішникам знадобиться додатково 200 тисяч квадратних метрів.

Заробляють більше 2000 доларів

Харківські айтішники добре заробляють — у порівнянні з іншими фахівцями. За даними Kharkiv IT Research, середньостатистичний харківський співробітник у IT заробляє 2260 доларів (60 444 грн.) у місяць.

Дані сайту працевлаштування work.ua дають іншу картину: 16 тис. грн. у місяць. Але у цій вибірці враховані тільки офіційно оголошені зарплати вакансій, де об'єднані як маленькі ставки копірайтерів (11 тис. грн.), так і великі пропозиції для затребуваних розробників, тому дані Kharkiv IT Research ближче до правди — харківські айтішники дійсно заробляють близько 60 тис. грн. і більше.

Найвищі зарплати — у Net-девелоперів (мова програмування C #) і Full Stack розробників (універсальні програмісти, які можуть самостійно розробити функціональний продукт).

Всі ці великі зарплати отримують, як правило, чоловіки. Жінок у харківських IT-компанія — всього 35%. Більшість харківських айтішників молоді: половина — у віці 21-30 років, ще третина — від 31 до 40. Старим у IT не місце: як показує дослідження, тільки 3% співробітників інформаційно-технологічних компаній старше 50 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кого шукають харківські роботодавці

У харківському IT, незважаючи на великі зарплати, дуже не вистачає робочих рук.

"Попит на ІТ-спеціалістів усіх рівнів у 2021 році значно перевищує пропозицію", — розповіли автори дослідження під час його презентації.

За даними іншого дослідження, яке проводила компанія GlobalLogic, найбільше затребувані фахівці з досвідом роботи від 5 років — попит на них за два роки зріс удвічі. Знайти такого розробника по оголошенню на сайті з працевлаштування практично нереально.

"Якщо у квітні минулого року, під час жорсткого карантину, на одну вакансію у середньому відгукувалися десять претендентів, то зараз — один. Це говорить про те, що фахівці з досвідом частіше отримують пропозиції від компаній, ніж шукають роботу самі",— йдеться у дослідженні GlobalLogic.

Причина такого дефіциту криється у двох факторах. По-перше, досвідчені розробники часто їдуть працювати до Польщі, Естонії або у головні офіси партнерських компаній у США. По-друге, українські університети готують мало програмістів.

"Кількість вакансій для технічних фахівців зростає у середньому майже на 30% у рік, в той час як кількість самих інженерів — на 18%", — говорять дані дослідження GlobalLogic.

Це — погана новина для компаній, але хороша — для фахівців. Є всі передумови до того, що зарплати в IT будуть зростати далі.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.