Після смерті Геннадія Кернеса позачергові вибори в містах призначатимуть без штучного затягування
Харківська міськрада взяла до відома смерть міського голови Геннадія Кернеса через 70 днів. Без цього Верховна Рада не могла призначити позачергові вибори, тому вони відбудуться не в березні, а в жовтні 2021 року.
Після прецеденту в парламенті зареєстрували проєкт закону №5241 про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови.
"Ряд випадків смертей сільських, селищних і міських голів, які мали місце в останні роки, виявив критичну необхідність спростити і "автоматизувати" процес призначення позачергових виборів для заняття вакантної посади. При неможливості вивести Верховну Раду України з процесу призначення позачергових виборів без внесення змін до Конституції України, спростити процес варто, принаймні, на рівні закону", — йдеться в пояснювальній записці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Війна за спадщину Кернеса. Терехов і Добкін відкрили вогонь компроматів
Ініціатори законопроєкту пропонують:
- Створити альтернативний механізм повідомлення парламенту про дострокове припинення повноважень голови (якщо уповноважений на виконання обов'язків голови не зробив цього вчасно).
- Змінити підхід до визначення моменту дострокового припинення повноважень голови — замість прийняття додаткового рішення місцевою радою (про взяття до відома факту):
- У разі звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови — з дня оголошення особистої заяви на пленарному засіданні ради, якщо таке засідання проводиться протягом двотижневого терміну з дня отримання радою зазначеної заяви, якщо оголошення особистої заяви на пленарному засіданні не відбулося або пленарне засідання не проводилося — в останній день двотижневого терміну з дня отримання радою зазначеної заяви.
- У разі припинення його громадянства України — з дати припинення.
- У разі визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення померлим — з дня, наступного за днем отримання радою або її виконавчим комітетом копії відповідного рішення суду без прийняття рішення відповідної ради.
- У разі смерті — з дня смерті, визначеного в свідоцтві про смерть або в іншому документі, що засвідчує факт смерті особи, виданого компетентним органом іноземної держави.
"Окремо змінюється підхід до визначення моменту, з якого буде відраховуватися дев'яностоденний термін, протягом якого Верховна Рада повинна буде призначити позачергові вибори сільського, селищного, міського голови, повноваження якого припинені достроково. Пропонується, що 90 днів буде відраховуватися з дня Верховною Радою повідомлення про таке припинення, а не з дня припинення повноважень. Обґрунтування такої пропозиції полягає в тому, що в разі початку відліку цього терміну в день припинення повноважень голови, існує ризик, що Верховна Рада може не призначити позачергові вибори вчасно через відсутність підтвердженої інформації про таке припинення", — зазначено в пояснювальній записці.
14 квітня профільний комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підтримав законопроєкт і рекомендував парламенту прийняти його в цілому. Про це в своєму Telegram-каналі повідомив один з ініціаторів проєкту закону нардеп Роман Лозинський.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Депутати Харківської міськради зберуться на сесію
Нагадаємо, 25 жовтня 2020 року Геннадія Кернеса втретє обрали Харківським міським головою. У цей час він боровся з коронавірусом в берлінській клініці "Шаріте". 9 грудня на першій сесії міськради нового скликання депутати заочно визнали Геннадия Кернеса мером, 16 грудня він помер. Наприкінці січня профільний комітет ВР розглядав питання про призначення позачергових виборів у Харкові. Члени комітету не змогли передати питання парламенту, оскільки не отримали копії документів — свідоцтва про смерть мера Геннадія Кернеса або рішення Харківської міськради про визнання мера померлим. Харківська міськрада взяла до відома смерть Геннадія Кернеса 24 лютого, тоді ж депутати припинили його повноваження.
Як писав KHARKIV Today, 30 березня Верховна Рада призначила вибори мера Харкова на 31 жовтня. Згідно із законом дострокові вибори можна призначати на дві дати — останні неділі березня і жовтня. Виборча кампанія повинна тривати 90 днів.