Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

За що Харків вдячний жахливому 2020-му року?

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Згадуємо головні події останніх 12 місяців.

Рік, що минає, не назвеш легким і приємним. Коронавірус і карантин змінили на гірше життя мільйонів людей в усьому світі, і харків'яни не стали винятком. Але напередодні Нового року завжди хочеться думати про хороше. Тому ми постаралися знайти проблиск надії на краще навіть в цьому ненависному 2020-у.

Рік, що минає, був роком несподіванок і втрат. Багато що трапилося вперше в новітній історії Харкова. Перший раз зупинився метрополітен, ніколи раніше до 2020-го року не закривалися на карантин стільки підприємств, шкіл і університетів, в лікарнях не було дефіциту місць, ніколи раніше обраний міський голова не вмирав одразу після виборів. Проте, життя йшло своєю чергою: епідемія змусила чиновників звернути, нарешті, увагу на лікарні, в місті ремонтувалися парки і відкривалися нові фонтани, пройшли чесні вибори до місцевих рад.

Коронавірус. Волонтери знову рятують Харків  

У січні 2020- го ще нічого, як то кажуть, не віщувало біди. Журналісти писали і знімали про аварії, концерти, подорожчання холодної води і про мінливу погоду. Десь почали з'являтися перші повідомлення про невідомий китайський грип. Уже в лютому країну накрила хвиля паніки. Свого апогею вона досягла 20 лютого, коли в аеропорту "Харків" сів літак з Уханя з евакуйованими українцями. Все, що відбувалося далі, залишиться в історії як національна ганьба. Бідних пасажирів, немов злочинців, під конвоєм вивезли до санаторію "Нові Санжари" на ізоляцію, по шляху їх автобуси закидали камінням провокатори і місцеві жителі. З телевізійної страшилки коронавірус перетворився на частину української реальності.

До Харкова хвороба прийшла в березні. Все почалося з віп-персон. Першими захворіли заступник голови облради Володимир Скоробогач і його дружина, але в харківську статистику вони не увійшли, тому що заразилися на гірськолижному курорті у Франції, а лікувалися в Києві. Справжнім нульовим пацієнтом став якийсь молодий чоловік, який теж недавно повернувся з Франції. Хвороба протікала в легкій формі, він лікувався вдома. Цим таємничим пацієнтом, за даними декількох джерел, був не хто інший, як син Геннадія Кернеса Родіон Гайсинський. У мерії не підтверджували і не спростовували це.

18 березня в Харкові зупинилося метро, ​​на карантин відправили школярів і студентів, закрилися ресторани і підприємства. Геннадій Кернес до останнього пручався карантинним обмеженням, але після "навіювання" з боку Офісу президента вирішив його очолити. Водночас виявилося, що в міських лікарнях не вистачає навіть апаратів УЗД, не кажучи вже про більш складне обладнання, немає кисневих трас, необхідно купувати тести. Голова ХОДА Олексій Кучер, мер Геннадій Кернес і олігарх Олександр Ярославський оголосили себе головними у боротьбі з коронавірусом, але вже наступного дня старі "друзі" викинули із складу Олексія Кучера.

кернес
Кернес і Ярославський вирішили очолити боротьбу з коронавірусом без Кучера. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

"Якщо подивитися на наш тандем, то ми рухаємося, як танк. Якщо подивитися на Кучера, то він рухається, як міль, під'їдаючи щось незрозуміле", — говорив тоді Кернес про Кучера. Губернатор же звинуватив Кернеса і Ярославського у вимаганні в стилі 90-х. Дійсно, мер зібрав великих бізнесменів регіону і запропонував "скинутися" на боротьбу з епідемією. Ті дійсно скинулися: Ярославський дав 55 мільйонів гривень на тести, господар "Кулиничів" купив 13 УЗД-апаратів, російський бізнесмен Павло Фукс купив кілька ШВЛ. Частину зібраних грошей Геннадій Кернес вирішив витратити на піар самого себе. У мерії роздали 100 тисяч продуктових наборів так званим соціально незахищеним сім'ям. Кожен з пакетів був забрендований іменами Кернеса і Ярославського.

З бюджету дали додаткові гроші на допомогу лікарням, але суми ці раніше були незначні в порівнянні з витратами на розваги і прикраси.

Порівняйте: 40 мільйонів на апарати ШВЛ і 65 мільйонів — на благоустрій парку Горького і зоопарку.

Уже в квітні 2020- го, коли до палат почали надходити перші хворі коронавірусом, харківські медики опинилися в тому ж положенні, що і військові в 2014 році: війна йшла, але воювати не було чим. Станом на 23 березня в лікарнях області було всього трохи більше тисячі масок для медиків з 15 тисяч необхідних, для потенційних пацієнтів обладнали тільки 85 місць в трьох лікарнях.

Поки можновладці лаялися і піарилися на хворобі, до порятунку лікарів і хворих підключилися волонтери і меценати — як тоді, в 2014-му. Волонтери діставали кисневі концентратори, привозили лікарям відсутні маски і захисні костюми. Харків'яни створили групи "Підвези лікаря" в соцмережах і безкоштовно возили на роботу медиків, які через локдаун не могли дістатися до лікарень. Ресторатори готували обіди для медиків, які не могли вийти з лікарень пообідати через велике навантаження. Харківські айтішники із товариства Kharkiv IT Cluster зібрали гроші на кардіографи, пульсоксиметри, захисні щитки та інші необхідні речі.

 

обеды
Ресторатори готують обіди для медиків. Фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today

Медики, нарешті, заговорили. Представники найбільш закритої галузі перед лицем смертельної небезпеки почали писати правду про стан справ в харківській медицині. Завдяки цьому можновладці швидше реагували на відсутність кисневих трас в стаціонарах, захисних масок в "швидких", брак медперсоналу всюди. Небайдужість харків'ян допомогла області протриматися до того часу, коли рахунок хворих пішов на тисячі, а чиновники зрозуміли, нарешті, серйозність загрози. Якби не коронавірус і зусилля сотень активістів, медицина в Харкові і далі фінансувалася б за залишковим принципом.

Будівництва, дороги і фонтани

Як би там не було, але навіть у важкий карантинний рік в Харківській області будували дороги, фонтани і парки. З одного боку, це мінус, тому що гроші, витрачені не на найнеобхідніше, можна було б направити на медицину. З іншого — від 2020 го на пам'ять залишиться не тільки статистика хворих і тих, хто одужав, а й об'єкти інфраструктури.

Ще на початку року президент Володимир Зеленський оголосив його роком "Великого будівництва" і пообіцяв будувати дороги, дитячі садки, школи і лікарні. 

зеленский
У вересні Володимир Зеленський приїжджав інспектувати "Велике будівництво". Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

По грошах, які витратили на ці проєкти, Харківська область — не на першому місці. Якщо вірити офіційному сайту програми, на будівництво в області в цьому році витратили 87 мільйонів гривень (8 місце в країні). За ці гроші планували побудувати і відремонтувати 5 шкіл, 5 садочків і 5 стадіонів. Встигли здати 11 об'єктів, інші завершені на 99%.

Дорожники відремонтували 268 кілометрів доріг — на початку року планували зробити 68 км. Закінчили три великих довгобуди: Мерефа-Лозова-Павлоград, Чугуїв-Мілове, Київ-Харків-Довжанський (залишилися дві ділянки на в'їзді до Харкова і  Чугуєва). Після того, як в минулому році обвалився міст на окружній в районі "Лоска", дорожники згадали і про шляхопроводи. 9 зараз ремонтуються, і це, за інформацією Служби автодоріг, найбільша кількість за весь час Незалежності.

"Велике будівництво" українці назвали одним з кращих подій року, який був таким бідним на хороше. За даними дослідження Київського міжнародного інституту соціології, 93% опитаних вважають будівництво доріг головною позитивною подією року.

У Харкові завершилися і локальні будівництва. Повністю закінчилася реконструкція Молодіжного парку, у парку Перемоги на Салтівці побудували Центральну алею. Після багатьох років реконструкції відкрився, нарешті, Будинок нерухомості.

фонтан
Фонтан на площі Свободи. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Головне будівництво року — сквер на площі Свободи. Реконструкція обійшлася харківським платникам податків у 138 мільйонів гривень. Роботи розтягнулися на два роки. В результаті 23 серпня перед поглядом харків'ян постав сухий фонтан. Компромісне і не найгірше рішення. Після знесення пам'ятника Леніну харків'яни на різних майданчиках обговорювали, що ж потрібно поставити в сквері замість Ілліча. Більшість голосувало саме за фонтан.

Нові люди в радах

У 2020 році харків'яни і мешканці області обирали мерів і депутатів місцевих рад. Вибори не викликали у нас великого ентузіазму. Проголосувало трохи більше 30% виборців — менше, ніж будь-коли. Зате результати вийшли цікавими.

Велика перемога демократії полягає вже в тому, що сам процес голосування пройшов без суттєвих порушень. Про це заявили спостерігачі Громадянської мережі "ОПОРА". Всі новообрані голови і депутати рад зайшли в них чесно.

Не обійшлося і без сумних курйозів: харків'яни обрали мером  людину, яка перебувала у вкрай важкому стані. Ми не знаємо і ніколи не дізнаємося, чи був у свідомості Геннадій Кернес, коли його електронний підпис було поставлено під документами для виборчої комісії. Як би там не було, але мера в Харкові більше немає, і це ставить під сумнів законність усіх рішень, які будуть прийняті міськрадою цього скликання. Поки що обов'язки Кернеса виконує секретар міськради Ігор Терехов і ми поки не знаємо, добре це чи погано для Харкова — побачимо в 2021-му. Деякі політичні партії вже заявляють про узурпацію влади і збираються пікетувати міськраду.

Але є і хороші новини: вперше за багато років монополія команди Геннадія Кернеса була зруйнована. Як правило, політична сила, від якої він ішов на вибори, набирала абсолютну більшість. У 2010-му це була "Партія регіонів" і 68% голосів, в 2015-му було "Відродження" — 67,8%, в 2020-му — тільки 38% за "Блок Кернеса".

На зміну моноліту прийшли ситуативні домовленості між різними партіями.

"Відсутність більшості не критичне для "Блоку Кернеса". Вони можуть "точково" домовлятися з депутатами, адже формально немає поняття коаліції на рівні місцевих рад. Вони будуть когось добирати під кожне голосування", — говорив після виборів експерт "Обсерваторії демократії" Антон Авксентьєв .

сессия
Перша сесія міськради почалася з блокування трибуни. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Прогноз справдився: на першій сесії соратники Кернеса і "Партія Шарія" добрали голоси для голосування по головуючому і секретарю з "Європейської солідарності" і "Слуг Народу", частково — навіть в ОПЗЖ. Але такі домовленості завжди ситуативні, і під кожне нове голосування потрібно буде передомовлятися по-новому. Схожа ситуація склалася і в Харківській обласній раді, де монополії на прийняття рішень немає ні у "Блоку Кернеса", ні у "Слуг", ні у ОПТЗЖ. Вимушене протиборство цих сил може принести користь і Харкову, і області. Наприклад, є надія, що в міськраді з'явиться новий регламент.

"[Необхідно] воскресити роль ради і зробити виконавчі органи виконавчими, а не диктаторськими. Щоб рішення приймалися зважено, професійно в обговоренні. А чи не тяп-ляп, бий-біжи як було останні 15 років", — пише новообраний депутат міськради Дмитро Булах, який підготував правки до документа.

Що може з'явитися в регламенті? Законотворча ініціатива депутатів (право вносити проєкти рішень), більше повноважень у комісій, обов'язковий розгляд на сесії петицій, які набрали голоси, а також можливість для городян виступити на сесії. Попередньо багато депутатів з усіх фракцій підтримують зміни. Є надія, що в 2021 році в Харкові настане політична відлига — як це часто буває після пишного похорону.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.