Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Втекти із самоізоляції. Як в Харкові контролюють потенційних хворих коронавірусом?

За останній місяць тисячі харків'ян повернулися із країн, охоплених епідемією Covid-19. Тільки 200 з них перебувають під умовним контролем медиків.

Харків'яни повертаються додому із Іспанії, Італії, Польщі та Німеччини, де вони працювали або гостювали у родичів. Ще на початку березня сотні туристів відлітали чартерами в готелі Єгипту і Туреччини за туристичними путівками зі знижками — вони теж були змушені перервати свій відпочинок і приїхати додому. До недавнього часу їх просто відпускали додому з аеропортів, та й зараз деяких не може знайти навіть поліція.

Облік і контроль всіх мандрівників, які повертаються в Україну, почався тільки 22 березня, хоча авіасполучення майже у всіх аеропортах припинилося ще 17 числа. Зараз з упевненістю можна говорити про те, що ні в Харкові зокрема, ні в Україні взагалі ніхто не знає точної цифри заражених коронавірусом людей. Більшість з тих, хто в групі ризику, під дуже умовним моніторингом.

Самоізоляція в Харкові — це питання довіри. Багато з тих, хто повернувся з країн, де тисячі хворих, продовжують ходити на роботу.

Перевіряє фельдшер

Віра із села Новософіївка Богодухівського району знаходиться на добровільній самоізоляції майже два тижні (прізвище героїня матеріалу просила не називати. — Ред.). 15 березня вона повернулася із Німеччини, де гостювала в родині дорослої доньки. Поїхала Віра ще в січні, до того, як країни почали закриватися на карантин, допомогти доглядом за новонародженим онуком. Земля Північний Рейн - Вестфалія, де проживає сім'я, виявилася однією з найбільш заражених, тому Віра вирішила, поки є можливість, повертатися додому. Вона прилетіла з Дортмунда до Харкова.

"У літаку нам виміряли температуру і відпустили. Було вже пізно, автобуси в наше село не ходили, тому я зняла номер в готелі в аеропорту. Так зробили багато пасажирів. Вранці за мною приїхав чоловік, і ми звичайним рейсовим автобусом повернулися в село",— розповіла Віра.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коронавірус скасовує поїздки. Путівки в Єгипет подешевшали в чотири рази

Сімейна пара купила продукти про запас і вирішила про всяк випадок самоізолюватись. Привід для цього був, тому що ще в лютому, коли Віра була в Німеччині, її дочка перенесла сильну застуду, дуже схожу за симптомами на Covid-19, але тести тоді не робили навіть там.

"Сусіди нас боялися спочатку, говорили, краще залишайтеся вдома, не виходьте. А через кілька днів зателефонував фельдшер — не знаю, хто йому повідомив про нас — і попросив кожен день писати йому про стан здоров'я. Ось я і відправляю кожен день СМС", — каже Віра.

Стан здоров'я у пари в нормі, і на цьому тижні вони закінчать свій карантин.

"Боюсь заразитися в Харкові"

Далеко не всі мандрівники, які повернулися на батьківщину, такі свідомі. Та й контролювати їх почали лише нещодавно. Наприклад, Катерина Горбенко, яка теж побувала в Німеччині на початку березня і повернулася 11 числа, тільки через 10 днів отримала СМС-повідомлення від МОЗу. Там було написано: "Міністерство охорони здоров'я рекомендує вам самоізоляцію. Залишайтеся вдома і виходьте тільки в разі крайньої необхідності", а також поради про те, як дотримуватися правил гігієни. Дівчина продовжує ходити на роботу.

10 днів тому інша харків'янка, Тетяна Єфімова, повернулася з чоловіком із Туреччини.

"Звичайно, в аеропортах всі були в масках, використовували дезінфектори. По прильоту всіх перевірили безконтактним термометром і все. Просто пішли додому. Поки що все добре. Відчуваємо себе нормально. У чоловіка вчора шеф повернувся із Польщі. Прийшов на роботу як зазвичай, теж відпустили без перешкод ", — розповіла Тетяна.
Оксана Єфименко разом із сином-школярем 8 березня полетіла до родичів в Познань. Вони повинні були повернутися 15 березня, але Польща заборонила регулярні рейси. Харків'янка згадує, що в посольстві нічим не допомогли українцям, які застрягли в Польщі.

самолет
Літаки в "Борисполі" зустрічали спецбригади медиків. Фото: прес-служба МВС

"Ми подзвонили, нам просто сказали, де подивитися які рейси і все", — каже Оксана.

Нарешті, літак до Варшави за застряглими в сусідній країні співвітчизниками послав Sky Up. Харків'янці вдалося купити квиток собі і синові, але 21 березня, вже в аеропорту, вона отримала СМС про те, що рейс скасовується.

"Рейс перенесли на добу. У деяких людей, які приїхали до Варшави, не було грошей навіть на готель. В аеропорту все закрито, кафе не працюють, їжу ніде купити. Багато жінок там просто плакали", — згадує харків'янка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як буде жити Харків до 24 квітня: робота транспорту, СТО, хімчисток і заборона на відключення за борги

Полетіти вдалося тільки наступного дня. В "Борисполі" пасажирів годину протримали в літаку, виміряли температуру безконтактним термометром, а потім відпустили в термінал. Причому в один термінал "В" прибували всі рейси — і з Польщі, і з Італії, і з інших країн. Там же, в аеропорту, бажаючі могли здати аналізи на Covid-19, але Оксана відмовилася через антисанітарію. Потім всіх прибулих попросили заповнити формуляр: вказати ПІБ, адресу і телефон, а після відпустили своїм ходом додому.

"Зараз мене багато хто питає, чи дотримуюсь я самоізоляції. Так, намагаюся ізолювати себе від людей, тому що боюся заразитися в Харкові. Тут це набагато простіше зробити, ніж в Польщі. Там людей перевели на дистанційну роботу, а транспорт весь ходить, тому в трамваї там їздить по три-чотири людини. А у нас метро закрили, і в трамваях — натовп ", — говорить Оксана Єфименко.

За чотири дні їй ніхто не подзвонив і не поцікавився самопочуттям.

Шукає поліція  

Контроль за тими, хто повернувся із-за кордону і контактував з виявленими або потенційними хворими, поклали на обласні лабораторні центри. Вони отримують інформацію від прикордонної служби і повинні стежити за їх станом здоров'я. Однак самі медичні чиновники зізнаються, що не можуть встежити за туристами. 211 жителів області підписали інформаційну угоду на самоізоляцію і дотримуються її, а ще 10 зникли.

"Є випадки, коли вказують неіснуючі телефонні номери, є випадки, коли було вказано адресу, а квартира продана 5 років тому. Де знаходиться і фактично проживає ця людина, яка повинна була знаходитися на самоізоляції, ми не знаємо", — заявила головний санітарний лікар області Любов Махота в ефірі "Суспільного".
У поліції розповіли, що місцезнаходження 9 із них вже встановили. Люди, які прилетіли із Парижа, Венеції і Варшави, виїхали в інші області. Де ще один — невідомо.

У Харкові поки немає жодного офіційно підтвердженого випадку Covid-19, окрім заступника голови облради Володимира Скоробагача і його дружини, які не ввійшли до харківської статистики, тому що лікуються в Києві.

Скоробагач після повернення із Франції ходив до облради і спілкувався з працівниками апарату навіть 17 березня. 9 осіб зараз на ізоляції вдома, за інформацією співробітника прес-служби облради Володимира Дягілєва, всі вони почувають себе добре, тому тести їм не призначили. Ще 15 осіб контактували із заступником голови через документи, вони не ізольовані і продовжують ходити на роботу.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.