Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

У Харкові через коронавірус почали звільняти співробітників підприємств

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Як живуть заводи, школи та офіси в період пандемії коронавірусу.

Небезпека епідемії і транспортний колапс змусив роботодавців шукати нові методи організації праці. Вчителі все ще ходять в спорожнілі школи, на заводах змінюють графік роботи, а деякі підприємства вже змушені звільняти співробітників.

Другий день Харків живе на особливому режимі. Метро закрите, проте, великі заводи, на яких працюють тисячі харків'ян, не зупиняли виробництво. Щоранку співробітникам необхідно добиратися в цехи і офіси в переповнених трамваях, багато запізнюються або зовсім не можуть потрапити на роботу.

Заводи змінюють графік

На "Турбоатомі", де працює 3500 осіб, вирішили перебудувати графік і перевести частину співробітників на неповний робочий день, щоб вони могли їздити на роботу і з роботи не в пікові години. Графік тарифних відпусток теж порушили і дозволили робітникам брати її позачергово.

"З урахуванням обмежень роботи громадського транспорту "Турбоатом" в разі необхідності, організує доставку працівників на підприємство і в зворотному напрямку", — говорять в прес-службі.

Закрилися всі п'ять їдалень "Турбоатома", співробітникам вимірюють температуру безконтактними термометрами, а вертушки обробляють дезінфікуючими засобами. Про всяк випадок вирішили купити два апарати штучної вентиляції легенів і тест-системи на коронавірус. Схожа ситуація склалася і на "Електроважмаші", який тільки пару тижнів тому зміг повернутися до повноцінного робочого тижня після тривалої перерви. Вводити карантин на заводі поки не будуть.

ТУРБОАТОМ
На "Турбоатомі" частину співробітників переведуть на новий графік. Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today

"Вчора не доїхали на роботу приблизно 3% співробітників, тобто, проблема з транспортом є, але вона не глобальна. Ми будемо дивитися, як буде ходити транспорт і, в залежності від цього, переглянемо графік: хтось буде приходити на годину раніше звичайного, хтось — йти пізніше ", — розповів KHARKIV Today директор заводу Віктор Бузько.

Він запропонував підлеглим, які бояться заразитися, взяти на час карантину відпустку — тарифну або за свій рахунок, але поки погодилися одиниці. На завод купили маски і санітайзер.

На відміну від "Турбоатома" і "Елетроважмашу", Тракторний завод призупинив роботу до 3 квітня.

"На заводі — понад 1100 співробітників, яким вкрай важко із закриттям метрополітену добиратися на роботу. Щоб не наражати їх на небезпеку і не створювати незручностей, ХТЗ пішов на карантин. Виробництво надолужимо в квітні", — розповіли в прес-службі.

Співробітники отримають 2/3 заробітної плати або можуть взяти тарифну відпустку.

Працівників відправляють на біржу праці

Найбільше коронавірусна криза вдарила по середнім і малим підприємствам і самозайнятим людям. Без заробітку залишилися співробітники перукарень, тренери спортивних залів, продавці магазинів непродовольчих товарів. На одному тільки ринку "Барабашово" працювали кілька тисяч чоловік, всі наймані працівники перебувають у відпустці за свій рахунок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через коронавірус 25 мільйонів людей можуть втратити роботу, — ООН

Деякі промислові виробництва навіть пропонують співробітникам тимчасово звільнитися за згодою сторін і стати на біржу праці. У Харкові відомо як мінімум про два такі підприємства, на обох виробляють запчастини. Керівники обіцяють повернути співробітників на виробництво, як тільки криза закінчиться.

"Зараз в Україні обмежено переміщення вантажів, деякі товари застрягли під Києвом, не можуть їхати далі, призупинили поставки, а, значить, і виробництво. За згодою сторін люди йдуть за свій рахунок у відпустку або стають на біржу праці. Це робиться для того, щоб зберегти робочі місця для цих людей на майбутнє, зберегти сам бізнес. Примусового звільнення немає, тільки в результаті переговорів з працівниками ", — розповів KHARKIV Today президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.

За його прогнозами, наслідки нинішньої кризи для бізнесу будуть не менше тих, які відчула на собі Україна в 2009-му. Тоді так чи інакше постраждали 70% підприємств.

 Переполох у порожніх дитсадках

Школярі вчаться віддалено, вихованці дитсадків сидять вдома, але вчителі та вихователі все одно їздять на роботу. Причому до сьогоднішнього дня — всім колективом. Наприклад, так було в дитячому садку №142 на Холодній горі. Але 18 березня метро і міжміське сполучення закрили, а багато співробітників садочку живуть в передмісті, тому не змогли дістатися на роботу. Вирішили встановити графік і приходити в дитсадок по черзі.

Як працювати в період карантину повинні вирішувати директори шкіл і завідувачі дитсадками, розповіли KHARKIV Today в міському департаменті освіти і науки. Більшість керівників перевели співробітників на частковий карантин: приходять за графіком. Представники адміністрації шкіл і садків зобов'язані бути на роботі кожен день.

карантин
Карантин — для дітей, але не для вчителів.

"Заробітна плата зберігається на весь період карантину. Я збирала всіх директорів і завідувачів ще 12 березня і категорично заборонила відправляти у відпустку за свій рахунок. Єдине, що можна — запропонувати тарифну відпустку. Зрештою, у вчителя є 56 днів відпустки на рік, і якщо хтось захоче в цей час навести порядок в шафах, поїхати в село на свіже повітря або просто почитати книгу — будь ласка. Із 56 днів взяти 15 днів — це майже ніщо ", — говорить директор департаменту Ольга Деменко.

В університетах склалася така ж ситуація: студенти вчаться віддалено, а викладачі проводять лекції онлайн, дають завдання в меседжерах або по електронній пошті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові психологи розповіли, як пережити коронавірус і не зійти з розуму

"Багато викладачів працюють віддалено, але деякі виходять за індивідуальним графіком, студенти також приходять тільки ті, кому необхідно здати якісь хвости, керівники основних служб теж ходять на роботу", — розповіла KHARKIV Today прес-секретар НТУ "ХПІ" Олена Розова.

Наради і засідання вчених рад скасували в університетах до кращих часів.

Чиновник по телефону

Харківської міськради карантинні заходи майже не торкнулися: співробітники продовжують ходити на роботу, додому відпустили тільки деяких з них.

"В залежності від необхідності кожного департамент вирішує це питання сам. Ми намагаємося перевести на віддалений графік тих, кому немає з ким залишити дітей вдома. Зараз в міськраді набагато менше людей, ніж зазвичай", — повідомив директор департаменту у справах інформації та зв'язків з громадськістю Юрій Сидоренко.

У Харківській обладміністрації теж дозволили лише частині співробітників працювати з дому.

хога
Частина чиновників ХОДА працює вдома. Фото:Сергій Козлов/KHARKIV Today

"У кожному структурному підрозділі ХОДА питання вирішується індивідуально — керівником підрозділу. Наприклад, управління охорони здоров'я — зі зрозумілих причин — працює в повному складі. Соцзахист тому, що їх робочі електронні бази захищені і доступ до них з дому неможливий, теж виходить, але не в повному складі: частину людей відправили у відпустку ", — пояснила KHARKIV Today начальниця управління інформаційної політики Департаменту масових комунікацій ХОДА Ксенія Ярікова.

А ось сектор у справах релігій, наприклад, може собі дозволити залишити в адміністрації одного співробітника, а інших відправити додому. У віддаленому режимі працює і прес-служба.

Всі районні управління соцзахисту в Харківській області теж перебудували робочий графік. У відпустку пішли ті відділи, які зараз активно не задіяні, наприклад, відділи прийому громадян, так як прийоми скасовані. Людей консультують по телефону, а якщо мова йде про оформлення документів, то записують на певний час і приймають суворо по одному.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.