Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Перехідний період. Як в Харкові і області поміняти постачальника газу?

Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today

Зростання цін на газ і його доставку спонукає жителів області шукати альтернативу. Багато вже поміняли постачальника, інші шукають спосіб це зробити.

Українцям дозволили змінювати постачальника газу ще влітку, але більшість споживачів задумалися про альтернативні варіанти, лише отримавши перші квитанції опалювального періоду. Газові бунти, які прокотилися країною, зокрема і  Харківською областю, змусили уряд повернутися до регулювання ціни на паливо. Кабмін заборонив постачальникам брати за кубометр більше 6,99 гривень. Ця ціна почне діяти тільки з 1 лютого і лише до 31 березня. Тому багато харків'ян і задумалися, чи є альтернатива "Укргаз Збуту".

Прощальна квитанція

У всіх областях України основні постачальники газу до приватних будинків — це облгази. Харківська — не виняток. Більшість жителів Харкова і області купують паливо у компанії "Харківгаз Збут". Їх газом обігрівають житло 970 тисяч сімей — майже всі.

З 1 січня 2021 року компанія підвищила ціну на газ на 12% — до 9,9 грн / куб. Це один з найвищих тарифів в Україні. Доставка подорожчала майже вдвічі — до 2,28 грн / куб. Незадоволені цим харків'яни почали шукати інші джерела палива. Викладач університету ім. Каразіна Макс Головачов вирішив змінити постачальника в кінці листопада.

газ
Подорожчання газу спонукало харків'ян змінювати постачальника. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

"Я побачив платіжки і зрозумів, що мені важко буде платити за опалення будинку такі гігантські суми. Мені порадив мій товариш поміняти постачальника. Я подав заявку онлайн через додаток "ПриватБанку", процедура зайняла три-чотири дні", — розповів Макс KHARKIV Today.

У грудні і січні харків'янин витрачає на обігрів будинку в середньому 200-300 кубометрів газу на місяць, Тепер, з новим постачальником, він сподівається щомісяця економити по 600 гривень. З 3 грудня Макс Головачов вже не є клієнтом "Харківгаз Збуту", він купує паливо у "Нафтогазу". Тим не менш, він отримав рахунок за грудень на 1600 гривень. Споживач впевнений, що це помилка. Поки що він безуспішно намагається зв'язатися з "Харківгаз Збутом", щоб з'ясувати, що це за квитанція.

Раніше, 1 липня 2020 року, споживачі повинні були погасити всі борги перед попереднім постачальником і підписати з ним угоду про те, що договір більше не діє. Зараз нічого повідомляти "колишнім" не потрібно, постачальник змінюється автоматично. Але, як показує досвід Макса Головачова, процедура ще може давати збій.

Кого вибрати?

У Харківській області, крім "Харківгаз Збуту", ліцензія на поставку палива є тільки у "Нафтогазу". У компанії говорять, що харків'яни зараз подають багато заявок.

"З урахуванням переходу клієнтів найактивніші райони області — Харківський, Дергачівський, Ізюмський, Балаклійський і Куп'янський райони", — розповіла KHARKIV Today менеджер зі зв'язків з громадськістю газопостачальної компанії "Нафтогаз України" Тетяна Шаправська.

Зараз у компанії 12,5 тисячі клієнтів в Харківській області, кожен четвертий з них проживає в Харкові. На початку року клієнтів в області було 10 тисяч. Ймовірно, двох з половиною тисяч чоловік привернула менша ціна, але з початком державного регулювання цін ця перевага у "Нафтогазу" збережеться недовго — або компанії доведеться знижувати ціну ще більше.

"На січень ціна у них різна: у "Нафтогазу" — 6,99 грн / куб.м, "Харківгаз Збут" дає 9,66 грн / куб.м. Але з 1 лютого у всіх постачальників газу ціна буде не вище 6, 99 грн. за кубометр", — пояснила перший заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Тетяна Єгорова-Луценко.

"Нафтогаз" максимально спростив процедуру переходу для клієнтів. Заяву можна залишити онлайн в банках "ПриватБанк", "ПУМБ", "Ощадбанк" або на сайті компанії, а також оформити у відділенні "Ощадбанку".

графика

Деякі експерти побоюються, що "Нафтогаз" може перетягнути собі всіх споживачів від колишніх облгазів і стати новим монополістом.

"Є ризики, що цю економічно обґрунтовану ціну може поставити кінцевому споживачеві тільки "Нафтогаз", у якого є доступ до дешевого ресурсу, газу українського видобутку, і в будь-який момент він може демпінгувати. Фактично, ми від одного умовного монополіста, облгазбутів, перейдемо до НАКу , — вважає експерт з питань ЖКГ, радник заступника Київського міського голови Олег Попенко.

Не "Нафтогазом" єдиним: в Україні ліцензію на постачання газу отримали 500 компаній. Правда, тільки у 50 з них є технічна можливість надавати цю послугу. З будь-якою з компаній житель Харківської області може укласти договір. Умови укладення контракту і ціни можуть різнитися.

Наприклад, компанія Tas Enerdgy в січні пропонує газ за 7,2 грн / куб і, теоретично, готова постачати його до Харківської області. На практиці все не так просто — немає технічної можливості підключити всіх бажаючих.

"До 25 січня буде точно відомо, чи можна приєднатися до нас. Зміна постачальника відбувається з 1 числа наступного місяця", — повідомляють в компанії. Заявку пропонують надіслати електронною поштою.

Раніше борг за газ не дозволяв поміняти постачальника, зараз це не є перешкодою, але компанія має право відмовити боржнику в підписанні договору.

При зміні постачальника газу субсидію не потрібно переоформляти — пояснив KHARKIV Today директор Департаменту соцзахисту населення ХОДА Юрій Шпарага.

Порівняти ціни різних постачальників можна на сайті Консультаційного центру "Газ Правда".  

Автор: Олена ПАВЛЕНКО
 

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.