Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

09 лютого, 2021 - 18:25

Особливий громадянин. Як Кернесу будуть присвоювати звання почесного харків'янина?

Фото: Харьковский горсовет
Покійний мер стане першим, кого визнають почесним посмертно.

Геннадій Кернес навіть на тому світі залишається головним ньюсмейкером Харкова. На сесії міськради 24 лютого депутати будуть міняти під покійного мера Порядок присудження звання "Почесний громадянин Харкова". Досі звання давали тільки живим.

Можна без перебільшення сказати, що наступні збори харківських депутатів буде присвячено Геннадію Кернесу. Вони, нарешті, повинні достроково припинити його повноваження на посаді Харківського міського голови, щоб Верховна Рада могла призначити вибори на осінь цього року або хоча б на весну наступного. Крім того, депутати повинні поміняти Порядок присудження звання "Почесний громадянин Харкова", який не дозволяє присудити звання Кернесу.

Чому Кернес не став почесним?

Звання почесного громадянина в Харкові присуджується з 1999 року. Відновив дореволюційну ще традицію колишній мер Михайло Пилипчук. Він дружив з радянською артисткою Людмилою Гурченко, знав, що вона трохи ображена на рідне місто за те, що свого часу тут не визнали її акторський талант, і вирішив виправити ситуацію.

"Я зайнявся цим в 1988 році, коли прийшов працювати в будівлю міськради. З цього моменту я мріяв відродити цю традицію. Вивчав досвід Лілля, Нюрнберга. Ми обговорювали питання в міськраді, але воно так і не було винесене ні на сесію, ні на виконком — в 90-х було не до того. І тільки в 1998 році, коли я став виконувати обов'язки мера, вдалося підготувати проєкт рішення", — розповів Михайло Пилипчук KHARKIV Today ще в 2017 році.

Знаменита артистка стала однією з десяти перших Почесних громадян Харкова. У той час, наприкінці 90-х — початку 2000-х, нагороджували за все по кілька чоловік на рік. Пізніше, коли мером став Михайло Добкін, списки почесних виросли до 15-16 чоловік. Там залишалося все менше спортсменів і артистів, з'являлося все більше народних депутатів, керівників великих підприємств і міських чиновників.

пилипчук
Звання придумав колишній міський голова Михайло Пилипчук. Фото: Харківська міськрада

Всі колишні міські голови отримали звання почесних громадян Харкова. Євген Кушнарьов став почесним в 2006 році, автор нагороди Пилипчук — в 2007, Володимир Шумілкін — в 2010 році, Михайло Добкін  — в 2013-му. З цих дат очевидно, що мери ставали почесними громадянами тільки після припинення своїх повноважень. Це — одна з причин, чому Геннадій Кернес не міг отримати звання раніше: він не збирався йти з посади Харківського міського голови, балотувався на цю посаду втретє і виграв вибори, знаходячись вже при смерті.

Другу причину на одній з пресконференцій назвав секретар міськради Ігор Терехов. За його словами, Геннадій Кернес сам не хотів, щоб його висували на звання.

"Я умовляв два роки Геннадія Адольфовича подати його кандидатуру. Протягом двох років я йому говорив: давай, вже пора. А він казав: ні, давай потім, потім. Пам'ятаю нашу останню розмову, коли я сказав: "Сьогодні я проводжу раду, включаю Кернеса на присвоєння "почесного". Він сказав: "Не смій, ще не час. Прийде час — ти мені даси це звання", — розповів секретар міськради.

Була і ще одна причина. Кернес сам був головою Експертної ради, яка готувала списки почесних громадян і виносив їх на сесію. Вийшов би "конфлікт інтересів": самого себе представляти до звання некрасиво.

Стипендія в 20 тисяч

Посмертно звання почесного громадянина Харкова не присвоюють ще й тому, що воно передбачає особливі привілеї і матеріальну вигоду, скористатися якими можуть тільки живі.

Наприклад, всі нагороджені входять до Ради почесних громадян, яка має право виносити рішення на сесію або засідання виконкому. Вони самі можуть бути присутніми на всіх сесіях, заходити без пропуску до будь-яких департаментів міськради або о комунальних підприємств (крім режимних). Їх запрошують на офіційні свята міськради, почесні громадяни потрапляють на прийом до мера і інших чиновників позачергово.

Крім того, кожен почесний громадянин щомісяця отримує стипендію з міського бюджету в розмірі п'яти мінімальних зарплат. Як розповідав Михайло Пилипчук, свого часу він придумав цю стипендію, щоб матеріально підтримати видатних харківських учених, артистів та інших заслужених людей, які пішли на пенсію і в 90-ті роки мали мало засобів для існування. Той, хто не потребує матеріальної підтримки, може від неї відмовитися, але, як показує практика, мало хто це робить.

ярославский
23.08.2020. Кернес вручає Ярославському значок почесного громадянина. Фото: Харківська міськрада

Наприклад, стипендію отримують небідні Михайло Добкін, Олександр Фельдман, Віктор Остапчук та Володимир Мисик.

Цього року п'ять мінімальних зарплат рівні 30 000 гривень. Тобто, на кожного почесного городянина Харків витратить 360 000 гривень. За весь час існування нагороди її отримали 124 людини, але багатьох з них вже немає в живих.

Після смерті почесного городянина його стипендію продовжує отримувати вдова або вдівець. Кернес не був одружений офіційно, тому, якщо звання він все ж отримає, то грошей його сім'ї не дадуть.

Порушення традицій

Ігор Терехов пообіцяв зробити Кернеса почесним ще до кінця 2021 року. Традиційно депутати міськради голосують за це в середині року. Кандидатуру майбутнього почесного громадянина може внести практично хто завгодно: від міського голови до будь-якого трудового колективу. Потім кандидатури обговорює Експертна рада. Перш ніж це трапиться, необхідно затвердити її новий склад. В кінці 2020 го року померли і голова Геннадій Кернес, і секретар Олексій Хорошковатий, тому справа може затягнутися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Почесні вороги. Чому Геннадій Кернес відстоює в суді інтереси єдинороса Шишкіна

Навряд чи варто сподіватися на те, що після Геннадія Кернеса в місті почнуть масово роздавати звання почесних громадян померлим діячам. У проєкті рішення йдеться, що це — разова акція.

"У виняткових випадках звання "Почесний громадянин міста Харкова" може бути присвоєно посмертно особам, які були обрані на посаду Харківського міського голови", — йдеться в проєкті рішення сесії.

Сам Кернес за життя був хранителем традицій в тому, що стосується почесних громадян Харкова. Коли один з них, друг мера, меценат і російський сенатор Олександр Шишкін підтримав анексію Криму, депутати від фракції "Самопоміч" запропонували позбавити його цього звання. Депутати партії Кернеса за пропозицію не проголосували, а коли опозиціонери заблокували трибуну, Кернес обізвав їх клоунами.

За Шишкіна мер тримався до останнього і відстоював його почесність в судах. Тільки в 2019 році російський сенатор перестав бути почесним харків'янином за рішенням Касаційного суду.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.