Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Мер чи не-мер? Чому призначення Кернеса міським головою — не зовсім законне

Фото: Харьковский горсовет
У 2015 році новообраний Геннадій Кернес бере посвідчення з рук голови міськвиборчкому.

Геннадій Кернес приступив до роботи міським головою, не виходячи з "Шаріте". Рішення виборчої комісії оголосити його мером заочно вже назвали узурпацією влади.

Прогнози не виправдалися. Ніхто з депутатів, політологів та інших експертів не зміг передбачити досить витончений хід по оголошенню Геннадія Кернеса міським головою. Закон вимагає від мера прийняти присягу, але голова виборчої комісії заявила: раз він обирається не вперше, то і присяга не потрібна. Відтак породила сенсацію: вперше в Україні новообраний міський голова не тільки не з'явився на першу сесію міськради, а й отримав посаду без присяги.

Як вони це зробили?

9 грудня перед початком сесії голова міської виборчої комісії Ольга Мозгова вийшла за трибуну і оголосила:

"Згідно ст. 42 Закону "Про місцеве самоврядування" новообраний міський голова приносить присягу відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", в ч. 6 ст. 11 якої говориться, що приносить присягу тільки особа, яка вперше була обрана на посаду сільського, селищного, міського голови".

Депутати хвилюються. "Це узурпація влади!" — закричали опозиціонери з "ОПЗЖ і "Блоку Світличної" і побігли блокувати трибуну. Втім, до кінця сесії, коли відбулося і призначення головуючого, і вибори секретаря міськради, пристрасті вляглися.

"Ми будемо радитися на фракції, чи подавати до суду з приводу деяких рішень", — сказав KHARKIV Today заступник керівника фракції "ОПЗЖ" в міськраді Андрій Спаський.

Такі ж консультації йдуть і в "Блоці Світличної".

"Важко сказати про перспективи такої справи, потрібно дивитися судові протоколи. Наскільки мені відомо, на практиці не було такого випадку, щоб не приносилася присяга", — говорить член фракції Ігор Черняк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Новачки і "електронний Кернес". Перша сесія Харківської міськради в картинках

Дійсно, до вчорашнього дня всі українські міські голови складали присягу, повторно вступаючи на посаду. Адже, відповідно до Закону "Про місцеве самоврядування", повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються в день відкриття першої сесії депутатів, обраних на чергових виборах, їх не можна продовжити на наступну каденцію "автоматом". Тобто, на момент засідання депутатів нового скликання вони вже міськими головами не є. У 2015 році сам Геннадій Кернес це правило не ігнорував, хоч і був обраний вдруге. Він приніс присягу в сесійній залі, скріпив її підписом і отримав посадовий нагрудний знак мера Харкова. 

Як дишло

Для того, щоб провернути операцію легалізації Кернеса як мера, юридичному департаменту міськради вистачило одного-єдиного слова: "вперше". У ст.11 Закону України "Про органи місцевого самоврядування" дійсно йдеться про те, що голови сіл, селищ і міст приносять присягу, коли вперше вступають на посаду. Однак там нічого не сказано про те, що новообрані мери не повинні приносити таку присягу, якщо обрані повторно. Недосконалість закону породило юридичну колізію.

"Як кажуть, "думки вчених розійшлися". Але уявіть, якби військові складали присягу державі кожного разу при переведенні до нової військової частини — скільки б у них було присяг? Якщо людина принесла присягу держслужбовця або службовця органів місцевого самоврядування, то, на мою особисту думку, немає необхідності кожного разу присягати. Якби, наприклад, посадова особа органу місцевого самоврядування переходила на держслужбу, то я б схилявся до того, що потрібна нова присяга", — заявив в коментарі KHARKIV Today виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування Микола Тітов .

кернес
Геннадій Кернес вперше вступає на посаду міського голови. 2010 рік. Фото: Харківська міськрада

Якщо скасувати звичай приносити присягу щоразу, вступаючи на посаду мера, то доведеться міняти закон. Тому що в Законі "Про місцеве самоврядування" чорним по білому написано: "Повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги на пленарному засіданні відповідної ради". Виходить так: згідно з одним законом, виборча комісія проголосила Кернеса міським головою, але, згідно з іншим законом, повноваження його так і не почалися, оскільки в 2015 році він складав присягу на пленарному засіданні ради 7-го скликання, а зараз засідає вже 8-е скликання Харківської міськради.

Вивести Харків з правового глухого кута можна було б політичною волею. Проявити її зобов'язана голова ХОДА Айна Тимчук, яка за своїми посадовими обов'язками повинна стежити за дотриманням законності на території Харківської області. Вона могла б звернутися до прокуратури або суду із закликом визначити, мер Кернес чи не мер за законом. Але на це розраховувати не доводиться.

Як повідомило KHARKIV Today джерело в облдержадміністрації, в останній тиждень частим гостем став колишній нардеп і друг Арсена Авакова Ігор Котвицький. Трохи раніше він зустрічався в Києві  з Ігорем Тереховим, а зараз вже тиждень живе в Харкові. Судячи з усього, він став своєрідним містком між Тимчук та Тереховим, а значить, на Печерських пагорбах в курсі законодавчого кордебалету,  що відбувається в Харкові, —  і не заперечують.

Текст присяги, яку Кернес так і не промовив:

"Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов’язки".  

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.