Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Комісія ВР назвала причину вибухів у Балаклії: це не безпілотник

Тимчасова слідча комісія, яка розслідує вибухи на складах боєприпасів в Україні, дізналася, що перший вибух прогримів через підрив місця, де відкрито зберігалися боєприпаси.

Тимчасова слідча комісія, яка розслідує вибухи на складах боєприпасів в Україні, дізналася, що перший вибух прогримів через підрив місця, де відкрито зберігалися боєприпаси.

В кінці жовтня 2019 року у Верховній Раді створили тимчасову слідчу комісію, яка розслідує вибухи на складах боєприпасів по всій Україні. Нардепи пропрацювали півроку і дізналися, що причиною вибухів на складі боєприпасів в Балаклії в березні 2017 року не був безпілотник, а підрив місця відкритого зберігання боєприпасів. Вибух стався тому, що в ґрунт заглибили вибухові речовини. Про це стало відомо зі звіту Тимчасової слідчої комісії, опублікованого на сайті Верховної Ради.

Тимчасова слідча комісія буде працювати ще півроку — до кінця жовтня.

"Беручи до уваги, що арсенал в Балаклії був найпотужнішим у Східній Європі, а в результаті вибухів знищено понад 91% боєприпасів і військового майна, яке зберігалося, на загальну суму балансової вартості — 12,106 мільярда гривень, робота комісії розпочата саме із розслідування обставин вибухів у Балаклії, які відбулися 23 березня 2017 року", — йдеться в документі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вечные взрывы. Когда полигон в Балаклее станет безопасным?

17 січня Тимчасова слідча комісія заслухала начальника слідчого відділу СБУ в Харківській області щодо стану розслідування кримінального провадження за фактом диверсії в Балаклії.

"Згідно з його інформацією, основною версією вибухів на технічній території військової частини А1352 є атака безпілотного літального апарату одного з штабелів зберігання боєприпасів з подальшим розльотом ракет з цього штабеля по інших сховищах, де розміщувалися снаряди і ракети. Зазначена позиція начальника слідчого відділу СБУ в Харківській області неодноразово підтримувалася колишнім Генеральним прокурором України Юрієм Луценком і колишнім Головним військовим прокурором Анатолієм Матіосом, які в засобах масової інформації безапеляційно констатували факт знищення арсеналу в Балаклії саме безпілотним літальним апаратом, який прилетів з боку Російської Федерації", — зазначено в звіті.

Натомість директор Харківського інституту судових експертиз імені Бокаріуса Олександр Клюєв, який також доповідав нардепам, озвучує іншу версію.

"Олександр Клюєв із застосуванням фотоматеріалів докладно пояснив, що причиною перших вибухів на технічній території арсеналу в Балаклії був підрив місця відкритого зберігання боєприпасів шляхом вибуху заглиблених у ґрунт вибухових речовин, що достовірно було встановлено експертами ще під час перших виїздів на місце події.
При цьому, на думку Олександра Клюєва, зазначений факт був очевидний з перших днів розслідування кримінального провадження, в рамках якого експертам було доручено проведення відповідної експертизи. Технічна територія арсеналу після ліквідації пожежі налічувала до десяти воронок, тотожних місцю перших вибухів, що могло свідчити про аналогічний характер укладання вибухових речовин", — повідомляється в документі.

Однак тимчасова слідча комісія наголошує: коли експерти озвучили слідчим СБУ і процесуальним військовим прокурорам попередні висновки у травні 2017 року, матеріали передали на дослідження в Київський науково-дослідний інститут судових експертиз.

"Також комісія встановила, що самі матеріали кримінального провадження містять об'єктивні відомості, що свідчать про відсутність в момент вибухів будь-яких літальних апаратів в районі Балаклії, а також інші факти, які обґрунтовано ставлять під сумнів висновки про застосування безпілотних літальних апаратів для підриву арсеналу", — йдеться в звіті.

Нардепи звернулася до Офісу Генпрокурора з проханням доручити розслідування вибуху в Балаклії в березні 2017 року інший правоохоронній структурі. Також вони відправили голові СБУ лист, де вказали, що сумніваються в об'єктивності слідчих.

"Встановлена істотна невідповідність матеріалів кримінального провадження фактичним обставинам подій, що викликає обґрунтовані сумніви в об'єктивності дій слідчих слідчого відділу СБУ в Харківській області",— повідомляється в листі.

Тоді ще Генпрокурор Руслан Рябошапка не задовольнив прохання забрати розслідування у СБУ.

"На оперативній нараді під головуванням заступника Генпрокурора Віктора Чумака не встановлено ніяких ознак необ'єктивності майже трирічного досудового розслідування даної події", — додали в Тимчасовій слідчій комісії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Забытая Балаклея. Как живет город через год после катастрофы

Нардепи хочуть з'ясувати характер і спосіб утворення воронки на місці перших вибухів в Балаклії, щоб встановити дійсні обставини події і факт фальсифікації матеріалів досудового розслідування.

"Кримінальне провадження залишилося практично без руху в слідчому відділі СБУ в Харківській області з основною версією — знищення арсеналу безпілотним літальним апаратом ... Прийнято рішення про призначення комплексної судової військової, вибухотехнічної та пожежотехнічної експертизи, виконання якої доручено експертам Харківського інституту судових експертиз імені Бокаріуса" , — йдеться в документі.

Тимчасова слідча комісія вважає, що правоохоронці залишили без уваги деякі факти, а залишки підірваних боєприпасів все ще залишаються на місці події.

"Згідно з протоколом огляду місця події від 07 квітня 2017 року, за земляним насипом, який був частиною майданчика відкритого зберігання, було виявлено поглиблення в ґрунті приблизних розмірів: 8 метрів на 24 метри, з найглибшою точкою майже в 4 метри. За такої умови експерти 24 березня 2020 року встановили, що на місці майданчика відкритого типу в хаотичному порядку до цих пір знаходяться залишки підірваних боєприпасів різного калібру. Але пошкодження покриву поверхні і слідів зміни форми і стану рельєфу не виявлено. Водночас поряд з майданчиком відкритого типу виявлено воронку, яка розташована на сусідньому майданчику відкритого типу ", — повідомляється в звіті.

Потім експерти досліджували майданчик відкритого типу, де виявили воронку, в момент вибуху там знаходилися танкові снаряди калібром 125 міліметрів.

"Згідно з висновком експертів, за результатами комплексної судової, військової, вибухотехнічної та пожежотехнічної експертиз від 21 квітня 2020 року, воронка на технічній території арсеналу в Балаклії утворилася в результаті фугасної дії направленого вибуху зануреного в ґрунт заряду бризантної вибухової речовини. На думку експертів, застосування підривних зарядів, які за принципом дії аналогічні кумулятивно-фугасним зарядам, надають можливість досягти бажаних результатів по створенню необхідного вибухового ефекту. З експертної оцінки, враховуючи фактичні розміри воронки, найбільш оптимальним вважається розташування кумулятивно-фугасних зарядів у два ряди по п'ять в кожному ряду. Якщо врахувати, що вага одного кумулятивно-фугасного заряду ТФО-1 становить 76 кілограмів, то навіть для швидкої закладки зарядів, щоб створити одну таку воронку без проведення земляних робіт на території арсеналу в Балаклії 23 березня 2017 року, необхідно встановлення кумулятивно-фугасних зарядів загальною вагою близько 760 кілограмів. У той же час технічна територія арсеналу в Балаклії після ліквідації пожежі налічувала до десяти тотожних воронок, що може свідчити про аналогічний характер закладки вибухових речовин", — йдеться в документі.

Нардепи вважають, що підрив арсеналу в Балаклії міг статися через навмисне сплановані дії винних, які діяли протягом певного часу в умовах очевидності для військовослужбовців та працівників арсеналу в Балаклії.

Як писав KHARKIV Today, 23 березня 2017 го на складах військової частини  А1352 в Балаклії почалася пожежа, за якою послідували вибухи, а боєприпаси розліталися по місту. З міста та навколишніх сіл евакуювали майже 20 тисяч жителів. Тоді одна людина загинула, троє постраждали. Пожежа і вибухи знищили третину арсеналу, що зберігався на складах.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.