Хто взяв Харківську область? Результати виборів до ОТГ і райрад
У громадах порахували всі голоси. В районних радах депутатські крісла зайняли в основному члени "Блоку Кернеса" і ОПЗЖ. А ось в ОТГ результати інші. Найбільше громад очолять представники "Слуги народу" і "Блоку Світличної".
Боротьба за голоси виборців у містах, селах і селищах Харківської області в цьому році була небувало гострою. Завдяки децентралізації місцеві ради отримали можливість розпоряджатися ресурсами і доходами, тому партії цього разу розгорнули боротьбу не тільки за обласний центр, а й за ОТГ. Результат здивував тим, що дуже відрізняється від харківського.
Старі обличчя нових партій
Партія президента хоч десь перемогла. "Слуги народу", отримавши досить скромний результат на виборах до Харківської міськради (8,76% голосів), непогано виступила в громадах. Серед новообраних голів ОТГ найбільше представників партії влади.
Загальна картина виглядає так:
- "Слуга народу" — 18 голов ОТГ
- "Блок Світличної" — 12
- "Блок Кернеса" — 11 (в тому числі Харків)
- Самоввисуванці — 8
- ОПЗЖ — 4
- "За майбутнє" — 1
- “Батьківщина" — 1
Примітно, що найбільший успіх партія "Слуга народу" отримала в сільських об'єднаних громадах (8 голів з 12). Лідирують "слуги" в міських ОТГ, а ось селища віддали перевагу представникам ексголови ХОДА Юлії Світличної.
Успіх "Слуг народу" пояснюється тим, що багато міських та сільських голів за традицією примкнули до президентської політичної сили.
"Слуга народу", яка відмовилася від концепції "нових облич" на користь традиційної для партій влади в Україні адміністративно-патронажної моделі, в цьому сенсі пішла шляхом "Блоку Порошенка" зразка 2015- го року і "Партії регіонів" 2010-го року, хоч і досягла в порівнянні з ними більш скромних результатів", — розповів у коментарі KHARKIV Today експерт Аналітичного центру "Обсерваторія демократії" Антон Авксентьєв.
Наприклад, обрана в Чугуєві мером Галина Мінаєва вперше зайняла цю посаду ще при Кучмі, в 2002 році, побувала в кількох партіях влади і пересиділа вже не одного президента. Ще один політичний довгожитель в молодої партії — мер Мерефи Веніамін Сітов, який очолює місто 10 років і не вперше підтримує партію влади.
Юлія Світлична отримала своїх голів у селищах свого депутатського округу і близьких до нього — наприклад, в Кегичівці і Зачепилівці. Але Красноград втримати не вдалося — там перемогла представниця Кернеса Оксана Кривенко. У Лозовій же виграв самовисуванець Сергій Зеленський, який завбачливо не став ставати ні під чиї прапори — принаймні, публічно.
Рада проти ради
Депутатський корпус в ОТГ виглядає більш різноманітно, ніж список голів рад. У більшості міст і селищ жодна з партій не отримала абсолютної переваги, а є і такі громади, де кілька партій провели однакову кількість депутатів до рад. Так сталося в Люботині, де перемогу ділять "Блок Кернеса", "Слуга народу" і ОПЗЖ, у Валках ("Блок Світличної", "Слуга народу", "Сила людей"), Солоницівці (ОПЗЖ, "Блок Світличної", "Блок Кернеса").
Це збігається із загальноукраїнською тенденцією: за відсутності єдиного лідера ради майже у всіх областях рясніють від різних партійних кольорів.
Після того, як пройдуть перші сесії, новообрані депутати перейдуть до етапу домовленостей. І в радах на місцях вони можуть виявитися зовсім іншими, ніж в обласній раді: чим менша ОТГ, тим більше діють не партійні, а місцеві фактори. Найчастіше в місцевих радах лідирують депутати від ОПЗЖ (14 рад) і "Блоку Світличної" (13 рад). Багатьом з них доведеться працювати з головою від "Слуги народу" або "Блоку Кернеса".
Наприклад, в Мерефі у мера буде тільки 6 депутатів-однопартійців, інші представляють інші партії, в основному — ОПЗЖ і "Блок Світличної". А в Первомайському єдиний представник "Батьківщини" серед мерів області Микола Бакшеєв буде шукати спільну мову з ОПЗЖ, представники якої домінують у міській раді.
Більш серйозними, ніж внутрішні тертя, можуть виявитися конфлікти між районними радами та радами ОТГ. У райрадах лідерство ділять "Блок Кернеса" і ОПЗЖ. Фактично всі громади повинні зараз знаходитися в прямих стосунках з бюджетами, а у районних рад в цьому немає повноважень. Але у них все одно є важелі впливу на політичні розклади.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міськрада без монобільшості. З ким будуть домовлятися люди Кернеса?
"Одним з наслідків може стати "політизація" районних рад, яким, грубо кажучи, буде нічим займатися, крім як шантажувати голів районних адміністрацій винесенням недовіри. Для такого рішення необхідні 2/3 голосів депутатського корпусу, і там, де неформальна коаліція буде створена опозиційними до "Слуги народу" партіями, цілком вірогідні подібні прецеденти", — вважає Антон Авксентьєв.
Конфлікти між радами, де перемогли в основному опозиційні до влади партії, і владною вертикаллю загостряться в тому випадку, якщо адміністративна реформа буде доведена до кінця і в Україні з'являться префекти, які зможуть призупиняти рішення будь-якої ради. Про цих представників державної влади вже довго говорять, але все ще невідомо, коли запрацює інститут префектів.
Автор: Олена Павленко