Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харків допомагає лікарям: волонтери везуть маски, а ресторатори годують медиків обідами

Инфекционная больница. Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
У лікарнях не вистачає навіть марлі і засобів дезінфекції.

В умовах спалаху коронавірусу лікарні Харківської області виявилися не готові до нових випробувань. Як і в 2014-му році, коли країна не справлялася з викликами війни, на допомогу приходять волонтери.

Великий капітал, маленькі підприємства і звичайні харків'яни допомагають медичним установам підготуватися до розповсюдження епідемії. Найчастіше в лікарнях немає навіть марлі і засобів дезінфекції. Незважаючи на те, що ще в січні чиновники міськради та облдержадміністрації рапортували про готовність клінік до COVID-19, абсолютно всі вони гостро потребують витратних матеріалів

У Харківській області визначили 17 опорних лікарень, де будуть лікувати пацієнтів з коронавірусом. Волонтери "Станції Харків" минулого тижня написали медикам листи і запитали, чи є потреба в ліках, медичному обладнанні та витратних матеріалах. На 3 квітня відповіді прийшли від дев'яти з них. І ступінь нужди медустанов жахнула волонтерів.

"Людям важко жертвувати"

У 2014 році рух "Станція Харків" виник зі стихійної допомоги біженцям з Луганської та Донецької областей. Влітку того року сотні людей зі Слов'янська, Горлівки, Краматорська та інших міст опинилися на харківському вокзалі з усіма пожитками, а іноді і в одних капцях, не розуміючи, що далі робити. На допомогу тоді першими прийшли не державні структури, а добровольці, які розселяли біженців по квартирах і забезпечували їх їжею, ліками і всім необхідним.

Зараз, коли проблеми переселенців частково вирішені, перед волонтерами відкрився другий фронт робіт: допомога медикам. На "Станцію Харків" пишуть з опорних лікарень із проханням допомогти. Найбільше не вистачає витратних матеріалів: респіраторів рівня FFP3, захисного одягу, одноразових рукавичок.

"Ми оголосили збір коштів на покупку респіраторів для  Обласної дитячої інфекційної лікарні.  Необхідно було 47 тисяч, але зібрати вдалося всього 10 тисяч. Люди допомагають, але істотно менше. Ми це пов'язуємо з тим, що багато хто не знає, як довго триватиме карантин, якою буде їхня економічна ситуація. Багато хто втратив джерело доходу, тому що підприємства відпускають людей за свій рахунок, людям важко жертвувати в такій ситуації. Ми це бачимо по внесках, їх стало менше" —, розповіла KHARKIV Today координатор "Станції Харків" Юлія Конотопцева .

Волонтери кажуть, що зараз, на відміну від 2014-го року, коли основними донорами організації були приватні особи, допомога надходить в основному від підприємств.

волонтер
Захисні респіратори для дитячої інфекційної лікарні. Фото: "Станція Харків"

Закрити потреби дитячої інфекційної лікарні вдалося за допомогою підприємства "Автопромпідшипник", представники якого дали кошти, яких бракувало. Волонтери кажуть, що багато представників середнього бізнесу зараз допомагають лікарям негласно, просто самі привозять до лікарень маски і дезінфектори. Але активісти переживають, що можливість підприємців допомагати вичерпається до того моменту, коли Харків увійде в пік епідемії. Так, в Обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення активісти привезли 3500 масок. Цього вистачить приблизно на 2 тижні, чи будуть далі люди допомагати — невідомо.

У найважчій ситуації опинилися ті медичні установи, які не обрали в якості опорних.

"Неопорним лікарням зараз майже нічого не дістається, але вони теж працюють з хворими і намагаються себе захистити. Ось вони просять вже навіть не респіратори, а звичайні маски, мило рідке, дезінфектори", — говорить Юлія Конотопцева.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові багатодітні мами шиють маски, щоб роздати людям на вулиці

Днями до волонтерів звернувся директор спеціалізованого дитячого будинку №1 Роман Марабян із проханням допомогти з марлевими масками. Швачки-добровольці пошили 50 штук і передали в будинок дитини. Там є стерилізатор, співробітники будуть обробляти пов'язки і використовувати їх повторно. Юлія Конотопцева каже, що багато лікарень в Харківській області готові самі організувати пошиття масок, просять купити марлю, тому що і її вже не дістати.

Таксі і обід безкоштовно

Коли в Харківській області скасували пасажирські перевезення, а в Харкові закрили метро, ​​багато медиків опинилися відрізаними від місця роботи. Тоді в місті почали організовуватися групи, де лікарі та медсестри могли відшукати водія, який міг би безкоштовно підвезти їх на роботу, а водії, які хотіли допомогти, шукали пасажирів. Спочатку бажаючих возити медиків було небагато.

"На одного водія зазвичай припадає 10 прохань", — розповіли в групі "Попутник Харків".

Згодом бажаючих підвезти медиків стало більше, лікарі і медсестри можуть знайти їх в Telegram-чаті "Підвези лікаря Харків" (@transfer_doctor_kharkiv_bot), а також в додатку "Хелпмед", який розробила IT-компанія "Вілмейт". Його можна встановити на телефон, зареєструватися там як водій або пасажир і шукати попутників.

Компанія Uber уклала з Міністерством охорони здоров'я угоду про те, що їх таксисти будуть підвозити лікарів, в тому числі і в Харкові. Але ця ініціатива поширюється лише на кілька лікарень в місті, які в компанії тримають в секреті. Представники Uber кажуть, що так борються зі спробами зловживань.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківські айтішники допомагають медикам підготуватися до боротьби із коронавірусом

Для того, щоб безкоштовно проїхати на роботу і назад, медику потрібно звернутися в адміністрацію своєї лікарні. Там йому скажуть, співпрацює Uber з медустановою чи ні, а якщо так — дадуть спеціальний промокод, який потрібно буде ввести, замовляючи таксі. Один медик може використовувати 10 поїздок, але тільки в межах міста і якщо їх вартість не перевищує 150 грн. Акцію компанія збирається проводити до 30 квітня.

Доїхати до роботи — ще півбіди, важливо на цій роботі ще й пообідати. Годувати медиків Харківської обласної клінічної інфекційної лікарні вирішили в ресторані MAFIA. Щодня, починаючи із 27 березня, кухарі готують 50 гарячих обідів, а кур'єри привозять їх в лікарню.

"Меню щодня нове. Це — не суші і піца, а спеціальні комплексні обіди: суп на перше, м'ясо, гарнір і салат. Це все пакується в індивідуальні пакети і доставляється в одноразовому посуді. Першого дня вони дуже здивувалися, не очікували. Зараз із задоволенням беруть обіди, тому що вийти там нікуди, та й ніколи", — розповіла KHARKIV Today операційний директор мережі ресторанів Світлана Тимченко.

Кухарі готують обіди в масках і рукавичках, регулярно вимірюють температуру протягом дня. Акція поки що безстрокова, але в мережі ресторанів кажуть, що годуватимуть медиків до того часу, поки буде можливість заробляти обідами на виніс.

Представники IT-спільноти швидко об'єдналися і почали допомагати лікарням: завдяки проєкту Харківського IT-кластеру IT4Life за тиждень було зібрано 3,3 мільйона гривень, які витратили на медичне обладнання і засоби захисту Харківській лікарні №17.

Тим часом епідемія ще навіть не почалася.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.