Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

"Дитина згасає кожен день": Україна не видає препарати для лікування спинальної м'язової атрофії

Харківський благодійний фонд і Українська Гельсінська спілка розповіли про порушення прав пацієнтів зі спінальною м'язовою атрофією.

До Української Гельсінської спілки з прав людини звернувся батько шестирічної дівчинки Євген Гиря з проханням допомогти отримати необхідний для лікування спинальної м'язової атрофії у дитини препарат, який Україна відмовляється надавати. Справа дійшла до Європейського суду.

5 листопада Європейський суд з прав людини ухвалив проміжне рішення у справі про застосування термінових заходів до початку розгляду основної скарги в зв'язку з загрозою для життя заявника. Це рішення зобов'язує Україну видати дочці Євгена Гирі препарат, проте досі цього не сталося. Про порушення прав пацієнтів зі спінальною м'язовою атрофією розповів сам Гиря, президент харківського благодійного фонду "Діти зі спінальною м'язовою атрофією" Віталій Матюшенко та директор центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Михайло Тарахкало в прес-центрі "Укрінформу".

Відзначимо, спінальна м'язова атрофія — це рідкісне генетичне захворювання, яке виявляють у одного з десяти тисяч новонароджених. Кожен 40-й житель — носій гена, що викликає спинальну м'язову атрофію, незалежно від статі, національності та віку.

Діагноз "спинальна м'язова атрофія" дочці Євгена Гирі поставили у восьмимісячному віці. У шість місяців батьки помітили зміни у дитини, проте деякий час лікарі не могли визначити захворювання. Зараз дівчинці — шість з половиною років. Вона живе на інвалідному візку і потребує дорогого препарата "Спінраза", який в Україні не надають.

"Про діагноз дитини ми дізналися в шість місяців. Вона не повзала, не підіймала голову. Ми звернулися до неврологів. Сказали: " У вас, напевно, ДЦП". У вісім місяців поставили діагноз "спинальна м'язова атрофія". Зараз дитині 6,5 років. Я бачу, що дитина починає сильно здавати. Через те, що вона нерухома, набирає вагу. Дитині 6,5 років — важить 36 кілограмів. М'язи не розвиваються пропорційно з вагою. Якщо раніше вона могла підняти руку на рівні голови, то зараз  каже: "Подай руку". Ми зібрали гроші на електровізок, який замінює їй ноги. Держава нас забезпечує всякими реабілітаційними засобами. Але більше — ні. Нам видали два візочки", — пояснив Гиря.

Батьки дівчинки стали шукати допомоги у правозахисників. Українська Гельсінська спілка намагалася вирішити питання з наданням ліків всередині країни, проте отримала відмову. Після цього звернулися до Європейського суду з прав людини.

"До нас в організацію звернувся Євген Гиря. Дуже важка ситуація — коли на твоїх руках фактично дитина вмирає і згасає кожен день. Ми намагалися знайти механізми, які могли б допомогли йому на національному рівні отримувати необхідні ліки. Єдиним ефективним лікуванням є надання "Спінрази" . Сьогодні немає процедури отримання цих ліків в Україні, немає підтримуючої терапії. Ми змушені були звернутися до Європейського суду для застосування термінових заходів до розгляду основної скарги і просити, щоб Європейський суд зобов'язав державу надати необхідне лікування", — зазначив директор Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Михайло Тарахкало.

Європейський суд прийняв рішення про термінові заходи, яким зобов'язав державу відповідно до рекомендацій лікуючих фахівців надати лікування дівчинці, зокрема ліки "Спінраза" і "Рісдіплам". Пройшов майже місяць, однак ні Міністерство охорони здоров'я, ні Міністерство юстиції не відреагували на це рішення. Крім того, що на кону — здоров'я дитини, невиконання рішення призведе до зобов'язання виплачувати компенсацію, що вдарить по державному бюджету.

"Рішення від 5 листопада — це термінове рішення. На сьогоднішній день щодо нас не було жодного контакту з боку відповідальних осіб — з Мін'юсту або Міністерства охорони здоров'я про те, за якою процедурою і яким чином отримати це медикаментозне лікування. Це призведе до порушення статей Конвенції і держава повинна буде платити не тільки за лікування дитини, але ще й моральну компенсацію, що вплине на бюджет країни. Я не розумію, навіщо це допускати", — сказав Тарахкало.

"Спінразу" в Україні зареєстрували тільки на початку 2020 року при тому, що вона була доступна з 2016 року. Однак реєстрації мало, лікування препаратом повинні внести до програми Міністерства охорони здоров'я.

"Спинально-м'язова атрофія вражає м'язи, які відповідають за ковтання, тримання голови, можливість дихання. Якщо дитина не отримує відповідного лікування, то втрачається дуже швидко можливість дихання і дитина помирає. Ефективним лікуванням три роки тому став перший лікарський засіб "Спінраза". В Україна ці ліки зареєстровані в січні 2020 року. Хоча вони були доступні для лікування з кінця 2016 року. Два з половиною роки знадобилося нашій державі, щоб зареєструвати цей лікарський засіб і формально сказати, що в Україні є для лікування спинальної м'язової атрофії. Однак доступу до цього лікування у нас так і немає. Це пов'язано з тим, що відсутній в програмі Міністерства охорони здоров'я напрямок для лікування спинальної м'язової атрофії, відсутня державна політика щодо орфанних захворювань. Це не дає можливості пацієнту вчасно, якісно і в повному обсязі отримати ефективне лікування. ніякі інші види і форми лікування щодо спинальної м'язової атрофії не є ефективними, тільки підтримують пацієнта і відкладають його погіршення стану. Ми очікуємо, що буде розроблений протокол і прийнято рішення про системний підхід", — пояснив президент харківського благодійного фонду "Діти зі спинальною м'язовою атрофією" Віталій Матюшенко.

В Українській Гельсінській спілці кажуть: зіткнулися з ситуацією, коли є рішення суду, яке потрібно виконувати, але відповідальних знайти неможливо, немає спеціальних програм, які б дозволяли виділити гроші на ліки і передати їх пацієнтам. За словами президента благодійного фонду, гроші могли б виділяти з місцевих бюджетів, але без державної програми цього зробити неможливо.

"Місцеві бюджети кажуть, що це не в їх компетенції і відправляють до Міністерства охорони здоров'я. Коло замикається. Міністерство відправляє на закупівлю за кошти місцевих бюджетів, місцеві бюджети не мають нормативної бази", — говорить Матюшенко.

Виконуюча обов'язки генерального директора директорату медичного забезпечення Міністерства охорони здоров'я України Євгенія Доятова пояснила, що рішення Європейського суду з прав людини із зобов'язанням видати препарат ще не надходило, але про те, що були судові засідання і про проблему в МОЗ знають. Поки там обіцяють, що подадуть на затвердження до Кабінету міністрів України договір керованого доступу, який дозволить МОЗ закуповувати дорогі препарати, зокрема "Спінразу". Однак на прийняття рішення потрібен час.

"Це — дуже дорогий препарат, який на сьогоднішній день не закуповується за рахунок коштів державного бюджету. В той же час для таких препаратів законом передбачено впровадження і застосування договорів керованого доступу. На сьогоднішній день Міністерство охорони здоров'я розробило проєкт постанови Кабінету міністрів щодо договорів керованого доступу, який спрямований на погодження до центральних органів виконавчої влади. Ми його доробляли з Міністерством фінансів. Вони вже останні зауваження дали, ми їх також доопрацюємо і протягом, я думаю, наступного тижня максимум направимо знову на узгодження. Сподіваюся, що найближчим часом ми його винесемо на розгляд Кабінету міністрів", — сказала Доятова.

В Українській Гельсінській спілці вважають, то договір не вирішить проблеми. Якою процедурою повинні користуватися батьки дітей зі спинальною м'язовою атрофією, неясно.

"Нам зараз незрозуміло який процедурою потрібно скористатися, щоб ці лікарські засоби отримати. Щоб просто зрозуміти, коли і куди потрібно підійти, щоб дитині вкололи необхідні ліки. І чи можливо це зараз. Якщо неможливо, тоді не потрібно просто вводити Європейський суд в оману і потрібно прямо їм написати, що ми не можемо цього зробити через певні проблеми. І можливо ці проблеми будуть тоді вирішуватися швидше", — підкреслив Тарахкало.

Президент харківського благодійного фонду "Діти зі спинальною м'язовою атрофією" просить Міністерство охорони здоров'я розробити необхідну програму для лікування спинальної м'язової атрофії і відстоювати виділення на це коштів у Міністерства фінансів. Виконуюча обов'язки генерального директора директорату медичного забезпечення Міністерства охорони здоров'я пообіцяла виконати рішення Європейського суду "найближчим часом". У благодійному фонді рекомендують МОЗ задуматися про неонатальний скринінг (прим. — проведення масового обстеження новонароджених дітей на спадкові захворювання).

"Якщо в країні ввести неонатальний скринінг, то ми зможемо врятувати і залишити повноцінним членом суспільства пацієнта, у якого буде діагностовано спинальну м'язову атрофію на  ранній-ранній стадії. Неодноразово зверталися до Міністерства охорони здоров'я, зараз так і не фіналізувався документ про розширення неонатального скринінгу з чотирьох  програм до 27 програм, як було запропоновано", — підсумував Матюшенко.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.