Діти-медики: як випускники коледжу прийшли в "інфекціонку" на дорослу роботу
З 15 липня в Харківській обласній інфекційній лікарні почали працювати випускники Куп'янського медичного коледжу імені Марії Шкарлетової. Щойно отримавши диплом, вони пішли на "передову" боротьби з коронавірусом. Тепер в їх "анамнезі" — чиста і брудна зони, засоби індивідуального захисту і вередливі хворі.
Молодим фахівцям не довелося шукати вакансій, моніторити ринок праці. У них було тільки одне важливе завдання — умовити батьків відпустити працювати до Харкова, з хворими коронавірусом. Тому що там, у великому місті, дипломовані медики з досвідом відмовилися йти на "передову". Ще кілька вчорашніх студентів пішли працювати в диспансер радіаційного захисту, так звану чорнобильську лікарню, де теж лікують хворих з діагнозом COVID-19.
Випускники медколеджу могли б почати роботу і раніше, як тільки отримали дипломи, 1 липня, але за законодавством вони обов'язково повинні були сходити в двотижневу відпустку. Як тільки відпочинок закінчився, вийшли на роботу з офіційним працевлаштуванням. Їх батьки спочатку переживали, але потім змирилися. Нових співробітників "інфекціонки" на літній період поселили в гуртожитку в Харкові, де можна відпочити, приготувати поїсти і прийняти гарячий душ. Звідти до роботи вони можуть дістатися за 20 хвилин транспортом або за 40 хвилин пішки.
Медсестер і медбратів зустрічаємо ввечері у гуртожитку Харківського обласного медколеджу в районі ХТЗ. Тут живуть 16 випускників. Вони нещодавно повернулися з роботи, вже встигли поїсти, але ще не відпочивали. На обличчях — втома.
"Ті ж вени, ті ж руки, ті ж попи"
Після восьмигодинного робочого дня 18-річна куп'янчанка Анастасія Бикова розповідає про посадові обов'язки і щоденну амуніцію: без захисного костюма вона не зможе працювати в палатах — ставити крапельниці і робити уколи, відбирати біоматеріал на аналізи і подавати пацієнтам "кисень". Дефіциту засобів індивідуального захисту зараз немає.
"Є "чиста" і "брудна" зони, пропускник. Заходячи до "чистої" зони, щодня отримую костюм, респіратор, бахіли, все-все необхідне, всім забезпечують. Потім заходжу в пропускник,"оброблятися", переодягаюся і потім вже потрапляю до самого відділення", — розповідає щоденну процедуру красива молода дівчина.
Зараз всі випускники коледжу на стажуванні, їх умовно бережуть: працюють по 8 годин на день з 08:00 до 16:00 або з 09:00 до 17:00. Як тільки пройдуть випробувальний термін, перейдуть на позмінну роботу.
"Мене ще навчають медсестри, тому дозволяють робити все, але під наглядом. Трішки відрізняється специфікою відділення [від того, що було на практиці — ред.], але, в принципі, ті ж руки, ті ж вени, ті ж попи, ті ж уколи. Мені, наприклад, сказали місяця два треба стажуватися, дівчинці інший — тиждень побігаєш, потім зміни. Зміни — доба через три або день / ніч / 48, це від відділення залежить" — ділиться Анастасія Бикова.
Немає поняття "обідня перерва"
Годинної перерви на обід у випускників медколеджу немає, але часу для "перекусу" вистачає. У лікарні є мікрохвильовка і холодильник. Їсти доводиться швидко, перед цим потрібно зняти захисний костюм, на процедуру йде близько п'яти хвилин.
"Взагалі там немає поняття такого — обідня перерва, "прокапали" всіх людей, немає ін'єкцій поки, двоє людей зараз їдять, двоє людей потім їдять. Це займає 15-20 хвилин. Розумієш, що тебе чекають", — уточнює молода медсестра.
На час роботи з хворими коронавірусом вчорашнім студентам пообіцяли платити крім ставки медсестри (близько 5 тисяч гривень), доплату в розмірі 300%. Ще одна випускниця Куп'янського медколеджу Юлія Шапар хоче залишитися медсестрою в "інфекціонці" назавжди.
"Я заповнюю медичну документацію, розношу таблетки хворим, воджу їх на рентген, на ЕКГ. У відділенні на даний момент 40 чоловік. Медсестри намагаються допомагати, розповідають, показують, що і як робити", — говорить медсестра.
Їх колега, Діана Бурлуцька, не приховує, що відчуває втому після роботи, а ставлення старших, досвідчених лікарів і медперсоналу, її радує.
"Немає ще звички і взагалі — великий обсяг, багато людей хворіють, тому втомлюєшся. Медсестри, які вже з досвідом, пояснюють, показують, допомагають, все як треба, вчать. Пацієнти всі в масках обов'язково, коли ми заходимо, вони не виходять зі своїх палат, лежать, відпочивають", — розповідає медик.
Іноді зустрічаються вередливі хворі, які вимагають досвідчених фахівців. Яна Мащенко зустріла такого пацієнта на своєму першому місці роботи. Але не засмутилася.
"Важко і фізично, і емоційно, тому що різні пацієнти бувають. Наприклад, вони можуть не погодитися на маніпуляцію звичайну (укол, крапельниця), тому що без досвіду і кажуть: давайте медсестру, яка з досвідом. А є ті, хто говорить, пробуйте, вчіться, і все нормально", — говорить Яна.
Вибрав "інфекціонку" і Данило Санін. Він навчався на фельдшера і впевнений, що отримає хороший досвід тут, в 22-й лікарні.
"Зарплата — це не головне, такий шанс раз в житті випадає. Крапельницю можу поставити, можу укол зробити, можу кров взяти на аналіз", — розповів вчорашній студент.
Вечір робочого дня у дітей-медиків проходить так само, як і у інших: фільм, книга, а потім найважливіше — гарненько відіспатися. Вранці знову вчитися працювати.
"Ними опікуються трішки"
Директор Харківської обласної інфекційної лікарні Павло Нартов радіє, що в його колектив прийшла молодь. Каже, незабаром вони зможуть проводити маніпуляції самостійно, без нагляду старших колег.
"Я питав у завідувачів відділень, в принципі, вони задоволені. Але вони [випускники медколеджу — ред.], звичайно, ще перші дні працюють тільки, старші колеги ними опікуються трішки. Згодом, я думаю, через два-три тижні, вже зможуть самостійно працювати, виконувати ті функціональні обов'язки, які на них покладаються", — пояснив він.
Завдяки випускникам медсестер в "інфекціонку" набрали, а ось середнього медперсоналу і санітарок все ще не вистачає.
"Завдяки ось цим молодим фахівцям і тому, що до нас ще люди йдуть і навіть з інших міст приїжджають працювати, з молодшим персоналом ми заповнюємо дефіцит, але не можна сказати, що на 100%. У нас спочатку, коли лікарня ще була розрахована на 200 ліжок (з квітня 40 ліжок додали в приміщенні дитячої "інфекціонки"), не вистачало [медперсоналу — ред.] і ми компенсували це за рахунок того, що молодший і середній персонал працював на 1,5 ставки. Працювали за себе і за іншого. По середньому медперсоналу у нас залишається дефіцит, а по молодшому практично, на ту кількість ліжок, яка у нас є — достатньо. По санітарках ще питання, ще є вакансії", — уточнив директор "інфекціонки".
Скільки ще триватиме пандемія коронавірусу, сказати ніхто не може. Зменшення "обертів" в стаціонарі немає — в середньому по 200 пацієнтів. Робота для молоді точно буде.