Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Битва за Харків. Як політики борються за президії в радах

Незабаром новим депутатам облради належить обрати голову.

Перші сесії Харківської обласної та міської рад відбудуться вже після 10 грудня. Поки між партіями йдуть жорсткі переговори про те, хто буде сидіти в головних кріслах рад.

Монобільшості немає ніде. На виборах до обласної та міської рад найбільше голосів отримав "Блок Кернеса — "Успішний Харків". Але їх недостатньо для того, щоб самостійно обрати голів. Поки у Кернеса відчайдушно шукають союзників, цим займаються і в "ОПЗЖ" у Ігоря Райніна.

Знайомтеся, головуючий!

Наступної середи, 2 грудня, на сесію міськради зберуться депутати поки що 7-го скликання. Серед питань сесії найбільше інтригував пункт про внесення змін до регламенту. І ось, нарешті, таємне стало явним: члени фракції "Довіряй ділам" пропонують обрати головуючого  на сесіях замість секретаря міськради.

кернес
Доки Кернес в "Шаріте", в його крісло мітить "головуючий". Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Про це стало відомо після засідання робочої групи міськради 26 листопада. Її члени більшістю голосів прийняли рішення про те, що перші засідання сесії нового скликання буде вести той самий головуючий.

"У випадку, якщо на час проведення першої сесії міський голова обраний, проте він з поважних причин відсутній, міська рада ... обирає з числа депутатів головуючого, який головує на пленарних засіданнях міськради до обрання секретаря", — йдеться в рішенні.

На випадок, якщо міський голова не подасть кандидатуру секретаря, депутати повинні обирати президію з трьох-п'яти осіб. У цьому випадку законодавство дотримано, але такий варіант малоймовірний. Оскільки Кернес або хтось замість нього зумів подати документи на реєстрацію до виборчкому, то цим же підписом можна завірити і документ про подання секретаря. Що ж стосується таємничого головуючого, то він не передбачений законом "Про місцеве самоврядування". Подібна ситуація може послужити причиною для скасування рішень сесії.

"У нормативних актах не прописано, хто подає кандидатуру головуючого, як він обирається. Процедури немає. Може виникнути питання про законність рішень, які приймаються на цій сесії, їх можна буде оскаржити в суді", — вважає юрист і депутат міської ради від фракції "Самопоміч" Наталія Коваленко.

документ
Проєкт рішення засідання робочої групи. Фото: Наталія Коваленко

За її словами, на засіданні робочої групи секретар міськради Олександр Новак пояснив необхідність нововведення тим, що обрання секретаря може затягнутися не на одну сесію, а в цей період депутати якось повинні працювати.

Подібне зауваження говорить про те, що у "Блоку Кернеса" поки немає впевненості, що запропоновану ним кандидатуру секретаря міськради (швидше за все, це буде перший заступник мера Ігор Терехов) підтримають депутати з інших фракцій. Поки йдуть переговори, той же Терехов (або будь-який інший) зможе зайняти крісло мера в якості головуючого.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Судні дні. Чому Харківська міськрада не може зібратися на сесію?

"Теоретично, це рішення можна оскаржити в суді, але в цьому немає сенсу, тому що поки йтимуть суди, засідання з головуючим вже відбудеться", — пояснив KHARKIV Today позафракційний депутат Харківської міськради Ігор Черняк.

Депутати нового, восьмого скликання, теж можуть скасувати це спірне з законодавчої точки зору положення про головуючого. Але регламент буде розглядатися тільки на другій сесії міськради. Поки ж досі невідомо, коли відбудеться хоча б перша. Якщо учасники виборів не будуть подавати нові позови проти виборчкому, її проведуть в 20-х числах грудня, якщо суди продовжаться — то вже в 2021 році.

Чернов чи Райнін?

Не менш цікава боротьба йде і в Харківській обласній раді. Головна інтрига: чи зможе Сергій Чернов знову сісти в крісло голови.

Він займає цей пост з 2008 року, з тих пір встиг поміняти Партію регіонів на "Відродження", а її — на "Блок Кернеса — "Успішний Харків". Останній і висунув Чернова на посаду голови.

"Сьогодні ще йде переговорний процес. Рішення буде за депутатським корпусом. Фракція політичної партії "Блок Кернеса — "Успішний Харків" на своєму засіданні, 46 депутатів, одноголосно проголосували і висунули мою кандидатуру на посаду голови облради", — заявив Чернов на цьому тижні в ефірі "Суспільного".

Якщо в 2008 і 2015 році у Сергія Чернова не виникло труднощів з обранням на посаду, то зараз може не вистачити як мінімум 15 голосів. Потрібно кликати когось на підмогу, і це, судячи з усього, буде фракція партії Зеленського.

"Швидше за все, кістяк коаліції сформують фракції "Блоку Кернеса" і "Слуги народу", що мають сумарно 63 мандати. Для стабільної роботи більшості в умовах коронавірусу така близька до кворуму цифра є недостатньою, тому очевидне точкове розширення більшості за рахунок окремих депутатів", — вважає політолог, експерт аналітичного центру "Обсерваторія демократії" Антон Авксентьєв.

Поки Чернов веде переговори з окремими депутатами, цим же займається і Ігор Райнін. Ексголова ХОДА, який свого часу був затятим прогульником  сесій облради, є головним конкурентом Чернова в боротьбі за крісло голови і за голоси депутатів. Це він очолював Адміністрацію Президента Петра Порошенка, куди його "прилаштував" інший харків'янин, Борис Ложкін. А потім Райнін дуже швидко став "другом" лідера партії Медведчука Юрія Бойка. Саме другом він назвав ексголову АП, представляючи в якості керівника обласного осередку ОПЗЖ.

"Голоси під Чернова ще не назбирали. Неоднорідні "Слуги народу" з цього приводу,  "Євросолідарність" теж не єдина. І з іншого боку — величезне бажання і тиск ОПЗЖ, щоб зробити Райніна головою. Вони під нього теж збирають голоси, в тому числі за гроші. У всякому разі, готові якщо не Райнін, то на Скоробагача", — розповіло джерело KHARKIV Today в керівництві однієї з партій, що пройшли до облради.

сессия
Сергій Чернов (праворуч) і Володимир Скоробогач (стоїть) давно сидять за однією трибуною облради. Фото:Сергій Козлов/KHARKIV Today

"Опозиційній платформі" належить навіть більше роботи, ніж людям Кернеса, тому що їх менше, до обласної ради зайшли 29 депутатів, якщо додати до них "Блок Світличної", то вийде 46 — стільки ж, скільки і в "Блоці Кернеса".

"Рішення поки не прийнято. Ведуться переговори, в тому числі з іншими політичними силами", — заявив Володимир Скоробагач на питання KHARKIV Today про те, кого ОПЗЖ висуне на посаду голови.

Справа ускладнюється тим, що голосування за голову облради проходить таємно, тобто, у керівників партій менше можливості впливати на депутатів, ніж при відкритих виборах, тому ймовірність "тушкування" висока.

"Не можна виключати і стимулювання окремих депутатів з боку зацікавлених суб'єктів. При таємному голосуванні ризики для депутата, який ослухався волі фракції, істотно нижчі, та й механізм імперативного мандата може бути застосований лише після одного року повноважень, — вважає Антон Авксентьєв.

Ще один фактор, який може відіграти свою роль, — призначення Айни Тимчук  на посаду голови ХОДА. Розстановка сил у Харківській облраді традиційно залежить від позиції губернатора. В цьому випадку можна припустити, що чаша терезів схилиться на сторону Чернова, якого підтримує Терехов, а з останнім Тимчук вже знайома і колись працювала. Поки що його шанси вищі.

Автор: Олена Павленко   
 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.