Культура підземелля. Як театри Харкова обходять заборону на роботу
Театри Харкова залишили надію повернутися до нормальної роботи у своїх залах та облаштовують постійні сцени в укриттях. У театрі імені Шевченка вистави планують ставити в гардеробі, тим часом їхні колеги з "Театру Квітки" кличуть глядачів у внутрішній дворик.
Мистецтво "закопується" під землю. Харківська область — єдина в Україні, де діють драконівські заборони масових заходів у наземних приміщення. Працівники театрів, втративши надію відновити нормальну діяльність, збирають гроші на укриття або ж грають вистави посеред вулиці.
Гардероб перетворюється на глядацьку залу
Втомившись поневірятися по чужих сценах, артисти театру "Березіль" імені Тараса Шевченко вирішили влаштувати власне укриття. Єдине місце, де можна встановити сцену у старовинному особняку на Сумській, — гардероб. Одночасно це місце — сертифіковане укриття, тобто додаткових дозволів на проведення у ньому заходів не потрібно. Але потрібні гроші. Розпорядник бюджетних коштів, обласна військова адміністрація, фінансувати роботи не збирається, тож "березольці" разом із громадськими активістами вирішили зібрати гроші самостійно.

На платформі краудфандингу ГО "Платформа розвитку міста" започаткувала збір "inside Шевченко". Виявилося, що для облаштування сцени потрібно щонайменше 400 тис. грн. Переважно всі ці гроші підуть на освітлювальні прибори ( одна четверта усієї суми) та звукову апаратуру — зі сцени її неможливо перенести технічно. Збір ішов не дуже жваво, тож минулого тижня в театрі влаштували благодійний вечір з аукціоном. З молотка пішли реквізити з вистави "Майстер корабля", запрошення на премʼєру "Примадонни", худі Леся Курбаса від бренду They, а також поетичний щоденник Сергія Жадана з ілюстраціями Гамлета Зіньківського "Антена" з автографами обох митців. Зусилля дали результати: понад 13% від необхідної суми вже є.
"Захід пройшов добре, ми будемо влітку продовжувати збір коштів, найближчим часом анонсуємо нові активності, будемо залучати бізнес. Хотілося б закрити збір до осені і встановити сцену до наступного сезону", — повідомив KHARKIV Today голова громадської організації "Платформа розвитку міста" Нікіта Певний.
Власна сцена дозволить театру зекономити чимало грошей. Зараз на оренду приміщення "Березіль" щомісяця витрачає понад 150 000 гривень.

У Харкові насьогодні лише один театр має власний "творчий підвал". Ще у 2023 році Театр опери та балету почав облаштовувати підземелля. ХНАТОБ має площу понад 7 гектарів, там є де розвернутися. Свого часу його будували зокрема і для проведення партійних з'їздів, тож усі поверхи надійно захищені перекриттями вагою по 100 тонн. У 2024-му на "Лофт Сцені" пройшли перші вистави.
І все одно повноцінного театру влаштувати не вийшло: у підземеллі є туалет та гардероб, а от оркестрової ями немає, тож музиканти змушені сидіти мало не впритул до глядачів першого ряду. Попри такі умови, Оперний театр регулярно випускає прем'єри: навесні світ побачила рок-опера "ТГШ. Подорож у часі", 5 липня — опера "Енеїда". Тож шлях у підземелля пройшов успішно та показав приклад іншим театрам.
Літній театр як тимчасове рішення
Далеко не всі приміщення харківських театрів мають можливість влаштувати укриття в підземеллі. У більшості театральних будівель в підвалах просто не передбачені приміщення, достатні для розміщення сцени. Наприклад, у Драмтеатрі імені Квітки-Основ'яненка є лише найпростіше укриття.
"Приміщення театру Шевченка збудоване давно і містить глибокі підвали, а наше збудоване вже в 1980-ті роки, підвалу немає, має тільки напівпідвал. Зробити повноцінне сховище ми не можемо. Тим не менш, ми подавалися на грант від фонду "Дім Європи", аби влаштувати невеличку сцену в найпростішому укритті. Нам відмовили, сказали, тільки не Харків, там бомблять", — розповів KHARKIV Today директор театру Олег Яцина.
Артисти "Театру Квітки" (колишній Пушкіна), так само, як і колеги-березольці, усю війну поневіряються по чужих підземеллях, витрачаючи чимало коштів на оренду. Цього літо вдалося трішки зекономити: за грантові гроші у дворику театрального приміщення на вулиці Гоголя облаштували невелику переносну сцену. Для неї спеціально поставили дві вистави: "Легенда про Лиса Микиту" за Франком та "Майстер Корабля" за Яновським, які носять інтерактивний характер та передбачають безпосередній контакт глядачів та артистів.
Це вже не перша спроба харківських театрів вийти на вулицю. У 2023 році у дворику давав вистави "Театр ляльок". Абе більше до такої практики артисти не поверталися. Як виявилося, вона має безліч недоліків: влітку через спеку неможливо давати вистави вдень, а, значить, більшість спектаклів для найменших глядачів неможливо показати. По-друге, навіть один несподіваний дощ може поламати весь репертуар. Тож цього року лялькарі вирішили завершити сезон у Харкові 12 липня і поїхати на гастролі в Одесу з виставою "Параджанов. Балкон дитинства". Там, на відміну від Харкова, театри працюють у себе вдома, попри постійні обстріли.