Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Зима близько. Хто в Харківській області цього року буде з теплом?

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
До газу обіцяють підключити Балаклію, Куп'янськ і Вовчанськ, але не Ізюм.

Харків та область чекає найважчий опалювальний сезон з часів Другої світової війни. Деякі міста змушені будуть обходитися без газу, в інших комунікації збереглися, але через велику кількість мін їх неможливо підключити.

Замінування та ворожі обстріли — головні проблеми, які не дозволяють відновити подачу газу до міст та сіл Харківської області, які були в окупації або на лінії фронту. 

У Харкові початок опалювального сезону ставлять під загрозу ракетні удари по інфраструктурних об'єктах. Наймасштабніший з них стався 11 вересня і вивів із ладу ТЕЦ-5, яка забезпечує теплом майже половину Харкова. Ракетним ударом було знищено підстанцію, яка з’єднує ТЕЦ-5 із мережами "Укренерго". Зараз, за інформацією обласної військової адміністрації, ТЕЦ роботу відновила. Та ніхто не гарантує, що Росія не вдарить по ній ракетою ще раз.

Ще раніше, 7 серпня, від ракетного удару постраждала ТЕЦ-3. Були зруйновані будівля котлотурбінного цеху та енергетичне обладнання. Також ворожі ракети пошкодили парові котли і вивели з ладу електричне обладнання трансформаторної підстанції. Уряд дав 70 мільйонів на її відбудову, а комунальники тим часом готують альтернативні джерела подачі тепла. Це — пересувні мобільні установки, які можна прилаштувати до багатоповерхівок та адміністративних споруд. Масового порятунку від таких "малюків" чекати не варто, за даними "ХТМ", до опалювального сезону планується підключити всього 17 мобільних установок.

мобі
Пересувна мобільна установка. Фото: Харківська міськрада

Взагалі, за словами голови міськради Ігоря Терехова, місто готове до опалювального сезону, який за графіком має розпочатися вже за 10 днів.

"На жаль, не все залежить від нас, бо є російський агресор, який руйнує нам інфраструктуру енергетики, теплових мереж, водопостачання. Для того, щоб люди не могли нормально жити і нормально перезимувати", — заявив мер в ефірі телемарафону. 

Близько 500 багатоквартирних будинків, які були зруйновані обстрілами, залишаться без опалення — комунікації в них пошкоджені настільки, що подати тепло неможливо.

У Харківському та Дергачівському районах, передмістях обласного центру тривають відновлювальні роботи. Черкаську Лозову та Слатине до газу вже підключили, тривають роботи у Циркунах, де навіть під ворожими обстрілами залишалось не менше 1000 мешканців. Зараз вони вже мають надію  на те, що газ у їхніх будинках з'явиться за тиждень-два. А от електрики не буде ще довго.

"Як мені говорили, за оптимістичними прогнозами включать не раніше грудня, тому ми поки що на генераторах", — розповів KHARKIV Today голова Циркунівської сільради Микола Сікаленко.

У Дергачах були перебої з газом навесні, коли місто щодня обстрілювали російські окупанти. Зараз у місті немає проблем з газопостачанням, а оскільки більшість Дергачів — це приватний сектор, то мешканці міста розпочнуть опалювальний сезон тоді, коли самі захочуть. У селах, що були в окупації, ситуація складніша.

"Я не можу сказати, які саме населені пункти ми встигнемо підключити до газу до зими, бо там триває розмінування, піротехніки працюють без вихідних, без перерви. Сподіваюся, до зими встигнемо. Під питанням залишається газ у Прудянці, Цупівці, Проходах та Токарівці", — пояснив KHARKIV Today голова Дергачівської районної військової адміністрації  В'ячеслав Задоренко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Урядова комісія перевіряє стан інфраструктури на деокупованій Харківщині

Жителям сіл, що розташовані на північ від Харкова та Дергачів, про всякий випадок пропонують на зиму евакуюватися до інших регіонів.

Виїхати з міста пропонують і жителям Ізюму. З точки зору відновлення комунікацій це місто — найпроблемніше. Газогони перебиті настільки, що відновити їх найближчим часом не вдасться. За інформацією голови Ізюмської військової адміністрації Валерія Марченка, газ подається лише в один район міста, і під таким тиском, що потрібно 20 хвилин, аби закип'ятити чайник води.  Підключити світло обіцяли на початку жовтня, але електрики виявили додаткові пошкодження на лініях, тож ремонти затягуються. У центрі міста, в районі багатоповерхівок, майже ніхто не живе, але в міськраді пропонують виїхати і з приватного сектору. 

"Для евакуації необхідно подати письмову заяву на ім’я Ізюмського міського голови Валерія Марченка за адресою вул. Васильківського, 4.(приміщення міського управління освіти).  Прийом з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 15:00 год. З собою необхідно  мати паспорт громадянина України", — наголошують в міськраді.

ізюм
З Ізюму радять виїхати — тепла в багатоповерхівках не буде. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Проблема в тому, що в Ізюмі майже ніхто не має можливості читати новини в інтернеті. Люди просто не знають, що їм можна евакуюватися. 

"Виїжджати ніхто не хоче. Їм досі ніхто взагалі не дає ніякої інформації. Люди досі не знають де лінія фронту, чи є можливості евакуації, чи є прихистки в Україні. Мене атакували питаннями, що робити людям. Вони нічого не знають", — розповіла KHARKIV Today волонтерка Юлія Чередник, яка щойно повернулася з Ізюму.

Містяни потребують дров для того, щоб топити пічки. Оскільки в ліс зараз ходити не можна, бо ліси заміновані, забезпечити людей дровами необхідно місцевій та обласній владі. У ХОВА, щоправда, ще мають сподівання підключити якусь частину міста до газу.

"У тих мікрорайонах, де житловий фонд і котельні вціліли, тепло буде подано", — пообіцяв директор департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської ОВА Сергій Магдисюк.

Іншому великому місту Ізюмського району, Балаклії, пощастило більше. Росіяни залишили його без газу при відступі, як і Ізюм, але комунікації вже полагодили, взимку Балаклія буде з теплом.

Барвінкове Ізюмського району в окупації не було. Це місто довгі місяці — з квітня по вересень — було останньою українською фортецею, яка стримувала наступ росіян на південь. Через інтенсивні бойові дії постраждав газопровід, влітку їжу в місті готували на вогнищах на вулиці. Але зараз половина Барвінкового вже з паливом. 

"Газ в місті вже є, але ще треба пройти домоволодіння, пропустити повітря. З кожним днем додається вулиця, більше 50% пройдено", — повідомив KHARKIV Toda міський голова Олександр Бало.

Газопостачання відновлять навіть у селах Рідне та Грушуваха. Останнє було прямісінько на лінії фронту і кілька разів переходило з рук у руки. Там майже не лишалося людей, але вже близько 170 чоловік повернулись до своїх домівок.  

У Куп'янському районі немає газу. Там досі йдуть бойові дії — 77 сіл залишаються в окупації, Куп'янськ обстрілюють щодня. Тим не менше, у місті цілком можливо відновити опалення.

ківшарівка
У Ківшарівці готують на дровах. Фото з соцмереж

"Система вся вціліла: і теплопостачання, і газопостачання. Є якісь проблеми з водовідведенням, але ми будемо їх вирішувати", — каже Сергій Магдисюк.

Проблема Куп'янська, Шевченкового, Чкаловського в тому, що всі мережі заміновані. Наприклад, на трасі газопроводу в Чкаловському на кожні пів кілометра перевірених газогонів сапери знаходять десятки знешкоджених мін. Тож поки що в районі люди готують їжу на вогнищах біля дворів або багатоповерхівок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли відновлюватимуть світло на звільненій Харківщині

У Вовчанську котельні також уціліли, але місто постійно знаходиться під обстрілами з-за російського кордону, тому прогнозувати, як пройде опалювальний сезон, важко. У ХОВА запевняють, що про всяк випадок зробили запаси пелетів, щоб перейти на альтернативні види палива, якщо газопровід буде зруйновано — у місті є кілька котелень, які можна топити твердим паливом. 

У Чугуєві, який не менше за Харків страждав від ракетних ударів по інфраструктурі, майже відремонтували пошкоджені котельні. За даними міськради, всі мережі міста готові до опалювального сезону, але все одно за кошти місцевого бюджету в мерії купили кілька буржуйок. Одну передали у відділення екстреної медицини, ще три стоятимуть в укриттях, які обладнали місцеві ОСББ.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.