Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Зруйновану росіянами греблю у Харківській області хочуть відновлювати

Оскільське водосховище, червень 2024 року. Фото: "Суспільне"
Окупанти підірвали греблю на початку війни.

Для виготовлення проєкту шукають спонсорів.

Греблю в Оскільському водосховищі (Ізюмський та Куп'янський район), яку російські окупанти зруйнували у березні 2022 року, хочуть відновити. Скільки коштуватиме проєкт та відновлювальні роботи, поки що невідомо. Комунальне підприємство "Вода Донбасу" шукає донорів для виготовлення проєктної документації, зокрема за кордоном. Про це пише "Суспільне" з посиланням на начальника Оскільської сільської військової адміністрації Геннадія Загоруйка.

"Це величезні суми навіть для такої організації, як "Вода Донбасу". Вони шукають донорів на виготовлення проєктної документації, потім буде визначена сума для самого відновлення, для будівельних робіт. Думаю, будемо звертатися до міжнародних донорів, знаючи бюджет нашої держави, нам зараз дуже важко. Усі кошти треба на фронт, на допомогу армії", — сказав Загоруйко.

До повномасштабного вторгнення Оскільське водосховище використовували як резервуар для накопичення питної води для Донбасу та як енергогенеруючий об'єкт (за даними Міністерства енергетики України, Оскільська ГЕС генерувала та видавала в мережу до 20 млн кіловат-годин на рік). Також громада планувала розвивати тут туристичний бізнес.

Однак навесні 2022 року гідровузол частково підірвали, тоді у громаді тривали бої. Після цього рівень води у річці Сіверський Донець піднявся, Оскільське водосховище обміліло. Бази відпочинку поряд були зруйновані через обстріли, ліси згоріли. Територія громади досі не розмінована. 

Геннадій Загоруйко каже, що зараз можна почистити мул, який накопичився на дня водосховища протягом 50 років. Через накопичення водоростей вмирала риба, оскільки їй не вистачало кисню.

"У нас була довоєнна проблема. Накопичилася кількість синьо-зелених водоростей у такій кількості, що вони практично з'їдали весь кисень на дні водосховища, що призводило до вимирання живих організмів. Коли ми підняли технічну документацію під час будівництва гідроспоруди, там було прораховано і прописано в документах, що за 50 років після закінчення будівництва, потрібно буде спустити воду й все це намулення потрібно вивезти на поля, як природне добриво", —розповів Загоруйко.

Як писав KHARKIV Today, улітку 2022 року Державна екологічна інспекція України повідомила, що збитки від знищення російськими окупантами греблі Оскільського водосховища сягають 2,1 мільярда гривень.

До війни Оскільське водосховище містило 435 мільйонів кубометрів води. Після руйнації греблі із нього витекло понад 350 мільйонів кубів води. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.