Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

"Знову волонтери з каструльками побіжать". Як Харків готується воювати з Путіним

Фото: KHARKIV Today
Ветерани вимагають терміново дати гроші на тероборону.

Поки Росія заявляє про намір у черговий раз захистити російськомовне населення в Україні, харків'яни, зокрема і російськомовні, готуються до оборони. Ветерани АТО звернулися до облради та облдержадміністрації з вимогою терміново скликати сесію і дати гроші на оборону.

Тривожні новини з Донбасу: на лінії розмежування все частіше гинуть українські військові, зокрема і жителі Харківської області. Росія стягує війська до кордону, президент України заявляє, що можливість вторгнення з боку агресора вельми вірогідна, і Україна до нього готова. Харківські ветерани вважають, що підготуватися слід краще, адже в області на сьогоднішній день немає навіть Програми територіальної оборони.

Реформа завадила обороні

"Союз ветеранів АТО" вимагає терміново скликати сесію обласної ради. Учасників бойових дій тривожить скупчення військ РФ уздовж російсько-українського кордону. Водночас Програми територіальної оборони Харківської області на 2021 рік немає, кажуть ветерани. Вони направили листа голові облдержадміністрації Айні Тимчук та голові облради Артуру Товмасяну з пропозицією негайно знайти гроші на Програму територіальної оборони. Попередній документ був прийнятий ще в 2015 році, в минулому році його дія закінчилася, але нову програму так і не прийняли.

"Крім військової форми і зброї, у тероборони зараз нічого немає. Якщо ми покличемо туди людей, ми знову будемо мати те, що в 2014 році — знову волонтери з каструлями побіжать", — розповів KHARKIV Today заступник голови обласного "Союзу ветеранів АТО" Анатолій Козловський.

текст
Текст звернення ветеранів АТО до голови ХОДА

В обласній адміністрації кажуть: програма оборони є, і вона ось-ось буде прийнята на сесії. Проголосувати за неї раніше завадила адміністративно-територіальна реформа.

"Старих районів вже не було, а нових ще не було, тому програму відклали до того часу, поки не затвердять нові райони, щоб не робити її двічі. Ми отримали 7 нових районів, відповідно, буде 7 штабів територіальної оборони, програма розроблена з урахуванням цих змін. А взагалі заходи щодо тероборони як були, так вони і проходять. Люди неправильно сприймають територіальну оборону. Це не загони з автоматиками, що бігають по лісах, це струнка система державних заходів, в яку включається і Нацгвардія, і СБУ, і поліція, і інші органи. Видима частина — всього 5-7%", — пояснив KHARKIV Today директор департаменту оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами ХОДА Олексій Максимов.

Зазвичай на тероборону давали приблизно 2,5 мільйона гривень щороку. Цього року грошей буде більше, пообіцяв Максимов. Питання винесуть на чергову сесію облради, яка пройде в другій половині травня.

Навчання проходять щотижня

Незважаючи на те, що програми немає, навчання резервістів проходять. У цьому місяці їх навіть вирішили проводити частіше — на це вплинули обстріли на Донбасі, які почастішали, і російські війська на кордоні. Одне з таких тренувань пройшло в цю суботу, 10 квітня. Зібрали 3,5 тисячі військових і резервістів — зазвичай бере участь менше людей, кажуть у військовому комісаріаті.

"Ці навчання були планові, але з урахуванням ситуації ми збільшили кількість заходів з територіальної оборони. Якщо ми раніше проводили такі навчання двічі в місяць, зараз проводимо заняття щосуботи, залучаємо ті категорії резервістів, які раніше не брали участі", — повідомив KHARKIV Today військовий комісар Харківської області Юрій Калгушкін.

Великі збори на кілька днів були заплановані на кінець літа, не виключено, що їх перенесуть на більш ранній час. Зараз, кажуть в обласному департаменті оборонної роботи, не хотілося б відривати резервістів від посівної — чимало з них трудяться в сільському господарстві.

учения
Навчання заплановані на кінець літа, але їх можуть перенести. Фото: KHARKIV Today

Ситуація на кордоні і загрози з боку російських політиків мобілізували і учасників неофіційних патріотичних об'єднань, які теж проводять свої навчання. Члени одного з таких об'єднань, "Українського легіону", вже брали участь в зборах разом з офіційними резервістами і готові приєднатися до них знову.

"В основному у нас патріотично налаштовані хлопці, які не служили в армії, не брали участі в АТО, але могли б брати участь в обороні. Кожні вихідні у нас проходять тренування з тактичної медицини, топографії, поводження зі зброєю, вивчаємо стрілянину, тактику переміщення груп. Якщо оголосять все ж збори, ми приєднаємося",  — розповів KHARKIV Today керівник харківської філії" Українського легіону "Олександр Горбатенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СБУ перевіряє документи у жителів Харківської області

Цивільні резервісти готові прийти на допомогу загонам тероборони і в разі бойових дій. Ось тільки однією теробороною і партизанами не обійтися, адже їх функції будуть допоміжними: охороняти будівлі, громадський порядок і кордон, боротися з диверсантами. Воювати в разі чого буде армія. Про те, наскільки готові до цього частини, дислоковані в Харківській області, і в адміністрації, і в військовому комісаріаті області вважають за краще не розповсюджуватися.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.