Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Жителі "приречених" будинків у центрі Харкова готові боротися з владою

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Два будинки на Мироносицькій збираються зносити.

Жителі трьох будинків у центрі Харкова не згодні з рішенням Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій обласної військової адміністрації про демонтаж їхнього житла.  Вони знайшли значні помилки в актах обстеження та у висновках експертизи і готові звертатися до прокуратури зі скаргами, якщо їх не почують.

Будинок №11/13 по вулиці Свободи та  два будинки по Мироносицькій під номерами 32 і 34 знаходяться в одному кварталі та перетинаються дворами. Постраждали вони в різний час: ті, що на Мироносицькій, обстрілювали російськими ракетами на початку березня минулого року, будинок на Свободи зруйнувався внаслідок ракетного удару 6 вересня 2022 року. Але доля на них чекає одна — знесення. Жителі не згодні  з таким рішенням влади і будуть боротися за відбудову.

Квартири вціліли

Два невисоких будинки на Мироносицькій знаходяться відразу позаду обласної ради. Коли 1 березня росіяни нанесли удар по адміністративному приміщенню, де збирався Штаб оборони, постраждали і сусідні споруди — у житлових будинках повилітали шибки. А вже 2 березня росіяни вдарили по будинку №32. Оскільки перекриття були дерев'яними, то він повністю вигорів зсередини, зараз через нього можна дивитися наскрізь. 

Сусідній будинок, №34, постраждав значно менше — пошкоджені балки та перекриття з того боку, де дім примикає до сусіднього, згорів дах, але в цілому стіни та поверхи цілі. Воду мешканці перекрили, але донедавна ще була електрика. У підвалі будинку, у бомбосховищі, майже рік жили люди, жителі однієї з квартир, що не хотіли переселятися до гуртожитка і залишились наглядати за своїм майном. 

дім
У будинка №34 найбільше постраждав дах. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Увесь рік жителі зверталися до "Жилкомсервісу" та до мерії з проханням відремонтувати хоча б дах, але на це прохання відповіді не отримали. 

"У нас під'їзд цілий, по ньому можна спокійно піднятися до квартир. Ми намагалися вирішити це питання, просили, щоб хоча б тимчасовий дах зробили, але нам увесь рік казали — почекайте, почекайте. Був сніг, дощі, через погодні умови все відсиріло", — розповіла KHARKIV Today жителька будинку Тетяна Котова.

Ще у серпні представники Департаменту ЖКГ, місцевої ділянки "Жилкомсервісу" та деякий будівельний організацій утворили комісію та обстежили будинок. Мешканцям дому про це обстеження ніхто не повідомив, вони дізналися про нього лише в грудні, коли акт обстеження з'явився в "Дії". Виявилось, що документ містить безліч неточностей.

акт
Акт обстеження, де перекриття вказані як дерев'яні. Фото: скриншот документа

"У нас залізобетонні перекриття, а не дерев'яні. Рік побудови вказали неправильно — 1917, а він був побудований у 1956 році. Ці описи не відповідають нашому будинку. Ми побачили цей акт і почали знову писати Терехову, прийшла відповідь з департаменту ЖКГ, що ця оцінка була попередньою, і що незабаром буде проведено експертизу з лабораторними дослідженнями, але у 2023 році грошей для дослідження немає. І після цього ми дізнаємося про розпорядження про знесення трьох будинків", — каже власниця квартири в домі на Мироносицькій Тетяна Романова.

квартира
У технічній характеристиці квартири перекриття — залізобетонні. Фото: скриншот документа

У домі на вулиці Свободи про знесення теж дізналися з новин і були шоковані, адже будинок представники департаменту ЖКГ обстежили невдовзі після ракетного удару, 24 вересня. На словах їм пообіцяли відновити будинок до кінця минулого року, а на ділі висновок експертизи раптово змінився.

"Експертиза встановила, що будинок підлягає відновленню. А вже 3 жовтня текст цієї ж експертизи під тим самим номером вже мав абсолютно інший висновок про те, що будинок підлягає знесенню, бо пошкоджений на 90%", — розповідає жителька дому Ніна Ткаченко.

Шоковані жителі трьох будинків неофіційно запросили альтернативних експертів — спеціалістів проєктних установ. Ті оглянули будинки та зробили висновок, що відновленню підлягає навіть найбільш пошкоджений будинок №32 — є технології, які дозволять відновити зруйнований під'їзд, зберігши каркас. Щодо двох інших будинків — вони не в гіршому стані, ніж розбиті ракетами п'ятиповерхівки на Холодній Горі та Павловому Полі, які повністю реконструювали. 

Зараз мешканці трьох будинків об'єдналися та написали звернення до голови ХОВА Олега Синєгубова та мера міста Ігоря Терехова з проханням скасувати рішення КТЕБу про демонтаж будинків, а також написали скаргу до НАБУ. Власники квартир тепер уже офіційно замовили незалежну експертну оцінку будинку, щоб з нею іти до прокуратури, якщо органи влади до них не прислухаються та не почнуть реконструкцію.

Будинки дійсно зруйновані

Рішення про знесення ухвалювала комісія Харківської обласної військової адміністрації, але до експертної оцінки вони не мають жодного стосунку — її робили на замовлення міськради спеціалісти приватної організації, не Інституту Бокаріуса.

"Це рішення Харківської міської ради. Вони самостійно замовили експертизу цих трьох будинків. За зазначеними звітами експертів, у цих будинків III категорія руйнацій. Відповідно до закону, якщо III категорія руйнацій, то будівля підлягає зносу", — пояснив KHARKIV Today директор департаменту містобудування та архітектури ХОВА Антон Коротовських.

На його професійну думку, будинки дійсно аварійні, жити в них неможливо. У Харкові ще близько 60 таких будинків, їхні адреси будуть відомі найближчим часом, адже рішення про демонтаж необхідно ухвалювати на обласній Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Не виключено, що суто теоретично ці будівлі можна відновити, але це може бути невиправдано дорого.

свобода
Будинок на вулиці Свободи відразу після ракетного удару. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

"Якщо відновлення будинку коштує умовно 100 мільйонів гривень, а там було, наприклад, 10 квартир по 2 мільйони, то де логіка? Дешевше людям купити квартири, бо відновлення дуже вартісне, з посиленням конструкцій і таке інше", — каже головний архітектор області.

Голова Харківської міської ради Ігор Терехов у свою чергу повідомив, що рішення ще не ухвалене остаточно — у міськраді чекають на додаткові експертизи. У будь-якому випадку, пообіцяв мер, жителі будинків отримають нове житло у тому ж районі, в центрі. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.