Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Земля на продаж, надбавки до пенсії і податок на квартири. Що зміниться в житті Харкова і України в липні

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Середина літа буде багатою на нововведення.

З 1 липня в Україні запрацює ринок землі, підвищаться пенсії і прожитковий мінімум, а значить — і штрафи, пройдуть головні етапи вступної кампанії, а в місті з'явиться нове комунальне підприємство.

У середині літа традиційно відбувається перерахунок мінімальних зарплат, пенсій та інших виплат. Цього року підвищення мінімалки, а також деяких пенсій відклали до зими, зате від підвищення штрафів законодавці не відмовилися.

Підвищується прожитковий мінімум

Нововведення, яке торкнеться кожного: з 1 липня на 105 гривень зріс прожитковий мінімум. Тепер він становить 2 294 гривні.

До прожиткового мінімуму в Україні прив'язано близько 180 виплат: податки, штрафи, судові збори, аліменти і зарплати.

Таким чином, з 1 липня:

  • допомога у зв'язку з вагітністю та пологами складе 594,75 грн;
  • допомога на дітей одиноким батькам складе від 2013 грн. до 2379 грн. в залежності від віку дітей;
  • мінімальні аліменти складуть від 1000 до 1255 грн. в залежності від віку дітей;
  • мінімальний розмір соціальної допомоги сім'ям, чий дохід менше прожиткового мінімуму, виросте до 832,65 грн. в місяць;
  • максимальна допомога з безробіття збільшиться до 9516 грн;
  • допомога по інвалідності складе від 1112 до 1854 грн. в залежності від групи.

До прожиткового мінімуму прив'язані також штрафи і судові збори, вони виросли пропорційно.

Уряд підвищив і мінімальну пенсію — так звану страхову пенсію по досягненню віку, яка також пов'язана з прожитковим мінімумом. Мінімальна пенсія зросте на 85 гривень і становитиме 1854 гривень. Жінкам, які працювали більше 30 років, і чоловікам, які працювали більше 35 років, за кожен додатковий рік заплатять 1% від мінімальної пенсії, тобто 18 грн. 54 коп. надбавки до щомісячної пенсії.

деньги
Зросли штрафи і виплати. Фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today

Залежить від мінімуму і максимальна пенсія. З 1 липня вона зросла до 18 540 грн. Звичайні трудові пенсії до цього показника не прив'язані. Їх теж перерахували, але не всім. 1 мільйон пенсіонерів з липня отримають доплату — цілих 100 грн. Йдеться про тих, кому нарахували пенсію в 2018-2020 роках і не проиндексировали в березні цього року.

А ось пенсіонери у віці 75-80 років, які сподівалися на обіцяну з 1 липня добавку в розмірі 400 гривень, будуть розчаровані. Підвищення перенесли на 1 жовтня. У Мінсоцполітики кажуть, що їм "трохи не вистачає ресурсу".

Можна купити і продати землю

20 років українці не могли продавати або купувати ділянки, тільки брати і здавати в оренду. З 1 липня мораторій на купівлю/продаж цих земель зняли. Рішення про це народні депутати прийняли ще в березні 2020 го і рік готували запуск ринку землі.

Купити ділянку зможе не кожен. Землевласником в Україні має право бути тільки громадянин України, іноземцям продавати землю заборонено, як і юридичним особам. Зараз перевага на покупку ділянки є у тих, хто орендував її з 2010 року. В одні руки можна продати не більше 100 тисяч гектарів.

графика

Українські компанії, які займаються аграрним бізнесом, зможуть купувати ділянки тільки з 2024 року, а іноземці — тільки після проведення національного референдуму. До 2030 року ціна землі не може бути меншою за нормативну оцінку.

Деякі угоди звільнять від податків. Якщо продавець землі володіє земельною ділянкою більше трьох років, її розміри не перевищують норми безоплатної передачі, а ця угода є першим за рік продажем нерухомості, то податок на доходи фізичної особи і 1,5% військового збору платити не треба.

Перевірки повертаються

Карантин практично скасували, а значить, фіскали йдуть на підприємства. З 1 липня інспектори Держпраці і Податкової почнуть ходити по приватним підприємствам і шукати неоформлених працівників.

"Відповідно до чинного законодавства інспектор праці може прийти до будь-якого роботодавця в будь-який день і час з метою перевірити оформлення трудових відносин", — розповіли в прес-службі Держпраці.

Повноваження інспекторів широкі: вони можуть безперешкодно увійти в приміщення, подивитися документи, задавати співробітникам питання. Якщо інспектор знайде співробітників без трудової книжки, роботодавець заплатить штраф — 60 000 гривень, якщо інспектор прийде з перевіркою вдруге і знову знайде порушення, штраф збільшиться вдвічі і складе 180 000 гривен.

Податок на нерухомість

З 1 липня харків'яни, як і всі українці, повинні платити державі за своє житло і іншу нерухомість, включаючи дачі, сараї і прибудови. Але — не всі, а лише ті, чиї "маєтки" перевищують певний розмір:

  • квартири понад 60 кв. м;
  • житлові будинки площею понад 120 кв. м;
  • інші об'єкти нерухомості більше 180 кв. м.

Платити потрібно буде за кожен квадратний метр понад норму. У різних містах України діють різні відсоткові ставки податку. У Харкові вона становить 1% або 47 грн. 23 коп. за зайвий квадратний метр.

Якщо власників у нерухомості кілька, кожен з них платить за свою частину. Багатодітні сім'ї, діти-сироти, діти-інваліди, дитячі садки, школи, релігійні організації, учасники ООС і їх сім'ї, громадські організації інвалідів платити податок не будуть.

Сплатити податок потрібно протягом 30 днів, відраховуючи з 1 липня або 60 днів з дня отримання квитанції від Податкової, яку повинні були надіслати до 1 липня.

В ЄС — за новим паспортом

З 1 липня ЄС вводить сертифікати вакцинації — своєрідні паспорти, в яких буде інформація про щеплення від коронавируса, ПЛР-тесті або недавно перенесеної хвороби. Цей документ — цифровий і єдиний для всіх країн Євросоюзу.

Голова уряду України Денис Шмигаль раніше вже пообіцяв, що українці теж отримають свободу пересувань разом з паспортом вакцинації. Якраз сьогодні має розпочатися тестування бетаверсій таких паспортів.

Як писав KHARKIV Today, міжнародні сертифікати вакцинації в Харкові почали видавати ще в червні. Вони не замінюють паспорт вакцинації, але теж дає право тим, хто перетинає кордон, не проходити тести на коронавірус. Отримати його можна тільки у сімейного лікаря. Громадяни, які декларації з сімейними лікарями не уклали, сертифікат не отримають — їм залишається тільки чекати цифрових паспортів.

Розпочалася вступна кампанія

З 1 липня абітурієнти можуть створювати електронні кабінети на сайті "Вступ". Для цього необхідно вказувати діючий e-mail, пароль, номер, пін-код і рік отримання сертифіката ЗНО (цього року приймаються сертифікати за 2018-2021 роки), серію і номер документа про повну загальну середню освіту, середній бал додатка до атестата, який необхідно буде обчислити за 12-бальною шкалою.

колледж
Коледжі та училища вже приймають документи. Фото: Сергій Козлов / KHHARKIV Today

Слід бути уважним: у заявки може з'явитися статус "Потребує уточнення", і тоді абітурієнт повинен внести відсутні дані. Редагувати заявку можна - її можна тільки скасувати.

Як писав KHARKIV Today, з 14 липня відкриються приймальні комісії університетів, які прийматимуть документи від абітурієнтів. Рейтингові списки вступників мають бути сформовані не пізніше 28 липня. Коледжі та училища вже приймають документи — там сертифікат ЗНО не потрібен.

Нове КП і стадіон в Харкові

У липні Харків теж очікують деякі зміни. У місті з'явиться ще одне комунальне підприємство. КП "Зелений каркас Харкова" буде завідувати рекреаційною зоною, своєрідним зеленим коридором, який повинен з'єднати всі парки Харкова. 14 липня на сесії міськради депутати повинні прийняти рішення про створення підприємства, а вже в наступному році новому КП дадуть гроші з бюджету на реконструкцію зелених зон.

Ще одне важливе рішення, яке мають прийняти депутати міськради, стосується стадіону "Металіст". 10 червня депутати облради передали стадіон у власність міста, а міськрада, в свою чергу, повинен тепер його прийняти. Це стосується і стадіону, і полів дитячої академії "Металіст".

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.