Вимкнути ліфт, увімкнути генератор. Харків в очікуванні енергетичної допомоги
Великі заводи зупиняються через блекаути, харків'яни вчаться жити без ліфтів та бойлерів, а бізнес чекає обіцяних Володимиром Зеленським генераторів. Тотальна нестача електроенергії надовго стане новою реальністю міста і вже змушує людей змінювати свої звички.
Після руйнівних обстрілів енергетичної інфраструктури Харків вчиться жити в нових умовах. Найважче доводиться жителям багатоповерхівок та власникам виробничих підприємств, які змушені за добу спалювати до тонни дизельного пального.
Президент обіцяв генератор
З кінця березня Харків живе за графіками відключення світла, втім, і вони не діють, генерації електроенергії постійно не вистачає, тож аварійні вимкнення можуть статися в будь-який момент. У вівторок 16 квітня через аварію зупинявся метрополітен, міський транспорт і навіть великі оборонні підприємства. 19 квітня знову довелося сидіти без світла понад 5 годин, але вже не через аварію, а через плановий ремонт.
Така ситуація докорінно змінила звички харків'ян.
"У нас раніше були такі покупці, що сирочки різні купляли на тиждень. А зараз — все по одному: одне молочко, один кефір, бо хто знає, чи буде світло завтра в квартирі, чи не буде, а холодильники не у всіх витримують", — розповіла KHARKIV Today продавчиня молочного магазину Наталія Гришина.
Виробники та продавці продуктів харчування, особливо молочних продуктів зараз — найбільші жертви блекаутів. Вони змушені витрачати колосальні кошти на пальне для генераторів, адже холодильне обладнання має працювати цілодобово. Також багато витрачають виробничі підприємства.
"Один з виробників нашої Асоціації витрачає 30 тисяч літрів пального на день, якщо цілий день немає електрики. У нас в офісі 20 літрів бензину необхідно на генератор, правда, тут працює багато людей. Маленька кав'ярня витрачає 10 літрів пального на добу, якщо немає світла", — повідомив KHARKIV Today президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.
8 квітня у Харків приїжджав Володимир Зеленський. Президент України зустрівся з представниками бізнесу і пообіцяв їм передати генератори із тих областей, де вони в цей момент не потрібні, а також передбачити компенсацію частини витрат на пальне для цих генераторів.
"Поки що ми не бачимо порядку отримання цих генераторів, хоча вони вже почали надходити з інших областей. Поки що вони стоять лише на об'єктах критичної інфраструктури, але ж президент обіцяв, що ми теж зможемо отримати частину з них", — каже Олександр Чумак.
Нагадаємо, зараз в Україні проходить акція "Подаруй світло Харкову". В усіх регіонах шукають незадіяні генератори, які купляли та отримували від донорів ще під час блекаутів 2022-2023 років, щоб передати Харкову. Частина з них вже в області, зокрема, на комунальному підприємстві "Харківводоканал".
Кондиціонер вмикати можна, праску — ні
Окрім власників підприємств, без електрики страждають жителі високих поверхів багатоквартирних будинків. Коли почалися відключенння світла, кількість викликів від людей, що застрягли в ліфтах, зросла в рази — повідомили в комунальному підприємстві "Харківміськліфт". Коли у місті почали вводити графіки планових відключень світла, комунальники просили громадян не користуватися ліфтами за 30-40 хвилин до відключення світла. На минулому тижні на Салтівці на дверях під'їздів почали розвішувати оголошення, в яких закликають взагалі відмовитися від цього здобутку цивілізації та надавати перевагу сходам.
Життя без ліфтів поставило у важке становище людей похилого віку та матерів малих дітей, з якими треба гуляти — цим категоріям харків'ян доволі складно спускатися і підійматися сходами. А жителі 16-поверхівок мусили згадати досвід 2022-го року та дістати пальники — газу в таких будинках немає, тож якщо відсутня електрика — готувати обід доводиться так, як наче в лісі.
Цими вихідними навантаження на електромережу зросте, бо в Харкові дещо похолодає — до +5 градусів уночі. В енергетичній компанії YASNO закликають споживачів, які захочуть погрітися електрикою, надати перевагу не обігрівачу, а кондиціонеру: обігрівач потребує 2 кВТ/год, а кондиціонер — всього 0,7.
Також в компанії просять відмовитися від електрочайників на користь кавомашин, що споживають менше електрики, і гріти та готувати їжу за можливості на газу або в мікрохвильовці, а не в електродуховці.
Особливо економно варто користуватися світлом у період з 19 до 22 години, коли споживання зростає, а пралку вмикати вночі.