Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Вимкнути ліфт, увімкнути генератор. Харків в очікуванні енергетичної допомоги

Фото: KHARKIV Today.
За день без світла у маленькій кав'ярні витрачають 10 літрів пального.

Великі заводи зупиняються через блекаути, харків'яни вчаться жити без ліфтів та бойлерів, а бізнес чекає обіцяних Володимиром Зеленським генераторів. Тотальна нестача електроенергії надовго стане новою реальністю міста і вже змушує людей змінювати свої звички. 

Після руйнівних обстрілів енергетичної інфраструктури Харків вчиться жити в нових умовах. Найважче доводиться жителям багатоповерхівок та власникам виробничих підприємств, які змушені за добу спалювати до тонни дизельного пального.

Президент обіцяв генератор

З кінця березня Харків живе за графіками відключення світла, втім, і вони не діють, генерації електроенергії постійно не вистачає, тож аварійні вимкнення можуть статися в будь-який момент. У вівторок 16 квітня через аварію зупинявся метрополітен, міський транспорт і навіть великі оборонні підприємства. 19 квітня знову довелося сидіти без світла понад 5 годин, але вже не через аварію, а через плановий ремонт. 

Така ситуація докорінно змінила звички харків'ян. 

"У нас раніше були такі покупці, що сирочки різні купляли на тиждень. А зараз — все по одному: одне молочко, один кефір, бо хто знає, чи буде світло завтра в квартирі, чи не буде, а холодильники не у всіх витримують", — розповіла  KHARKIV Today продавчиня молочного магазину Наталія Гришина.

Виробники та продавці продуктів харчування, особливо молочних продуктів зараз — найбільші жертви блекаутів. Вони змушені витрачати колосальні кошти на пальне для генераторів, адже холодильне обладнання має працювати цілодобово. Також багато витрачають виробничі підприємства.

"Один з виробників нашої Асоціації  витрачає 30 тисяч літрів пального на день, якщо цілий день немає електрики. У нас в офісі 20  літрів бензину необхідно на генератор, правда, тут працює багато людей. Маленька кав'ярня витрачає 10 літрів пального на добу, якщо немає світла", — повідомив KHARKIV Today президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.

генератор
У Харків везуть генератори з усієї країни, але чи дістанеться щось бізнесу? Фото: ХОВА

8 квітня у Харків приїжджав Володимир Зеленський. Президент України зустрівся з представниками бізнесу і пообіцяв їм передати генератори із тих областей, де вони в цей момент не потрібні, а також передбачити компенсацію частини витрат на пальне для цих генераторів.

"Поки що ми не бачимо порядку отримання цих генераторів, хоча вони вже почали надходити з інших областей. Поки що вони стоять лише на об'єктах критичної інфраструктури, але ж президент обіцяв, що ми теж зможемо отримати частину з них", — каже Олександр Чумак.

Нагадаємо, зараз в Україні проходить акція "Подаруй світло Харкову". В усіх регіонах шукають незадіяні генератори, які купляли та отримували від донорів ще під час блекаутів 2022-2023 років, щоб передати Харкову. Частина з них вже в області, зокрема, на комунальному підприємстві "Харківводоканал".  

Кондиціонер вмикати можна, праску — ні

Окрім власників підприємств, без електрики страждають жителі високих поверхів багатоквартирних будинків. Коли почалися відключенння світла, кількість викликів від людей, що застрягли в ліфтах, зросла в рази — повідомили в комунальному підприємстві "Харківміськліфт". Коли у місті почали вводити графіки планових відключень світла, комунальники просили громадян не користуватися ліфтами за 30-40 хвилин до відключення світла. На минулому тижні на Салтівці на дверях під'їздів почали розвішувати оголошення, в яких закликають взагалі відмовитися від цього здобутку цивілізації та надавати перевагу сходам. 

Життя без ліфтів поставило у важке становище людей похилого віку та матерів малих дітей, з якими треба гуляти — цим категоріям харків'ян доволі складно спускатися і підійматися сходами. А жителі 16-поверхівок мусили згадати досвід 2022-го року та дістати пальники — газу в таких будинках немає, тож якщо відсутня електрика — готувати обід доводиться так, як наче в лісі.

Цими вихідними навантаження на електромережу зросте, бо в Харкові дещо похолодає — до +5 градусів уночі. В енергетичній компанії YASNO закликають споживачів, які захочуть погрітися електрикою, надати перевагу не обігрівачу, а кондиціонеру: обігрівач потребує 2 кВТ/год, а кондиціонер — всього 0,7.

ясно
Графіка YASNO

Також в компанії просять відмовитися від електрочайників на користь кавомашин, що споживають менше електрики, і гріти та готувати їжу за можливості на газу або в мікрохвильовці, а не в електродуховці.  

Особливо економно варто користуватися світлом у період з 19 до 22 години, коли споживання зростає, а пралку вмикати вночі.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.