Волонтери вперше спробують евакуювати жителів "сірої зони" Харківщини
У "сірій зоні" люди залишаються під обстрілами та без їжі, тому їм радять виїздити, щоб бути в безпеці й отримувати необхідну допомогу.
Волонтери організацій Eventroom, Kharkiv Help, Help me Kharkiv, "Незламний Харків" та ETOC уже мають за плечима кілька успішних евакуацій на Харківщині. За травень-червень через Печенізьку дамбу вдалося евакуювати близько 6000 людей. Це були жители окупованих територій: Куп'янська, Шевченкового, Ізюму, Балаклії, Вовчанська та навколишніх сіл. Тепер волонтери спробують вивезти людей із деокупованих населених пунктів, які знаходяться на лінії фронту, та з "сірої" зони. Перебування там найбільш небезпечне. Про це KHARKIV Today розповів один із координаторів зі складної евакуації благодійного фонду Rescue.now Георгій Зейков.
"Коли окупанти йдуть, коли їх вибивають, вони за собою знищують основну інфраструктуру критичну — це колодязі, водонапірні вежі та все, що потрібно людині для якісного життя. Не всюди, але в основному. Плюс за будь-яких обставин на деокупованих територіях гуманітарна катастрофа, там нічого немає, воно або знищене, або захоплене, або зіпсувалося, тому що світла нема. У Старому Салтові люди воду дощову збирали, чого тільки не було. Потрібно працювати на деокупованих територіях. Як везти гуманітарний вантаж, везти його на деокуповану територію під обстрілами, чи вивезти звідти людей і годувати вже на території Харкова? Відповідь очевидна, набагато простіше допомагати цим людям тут, у Харкові, ніж там", — пояснив він.
Rescue.now відкрив кол-центр, де приймають та оброблюють заявки на евакуацію. Потім із заявками працюють щодо безпекового питання, перевіряють тих, кого треба вивезти.
"Можна спокійно і диверсійно-розвідувальні групи привезти. Складається список і з ним працюють. Інших способів немає", — поінформував один із координаторів зі складної евакуації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "П'яні окупанти застрелили дітей". Ізюм просить про "зелені коридори"
Здебільшого заявки на евакуацію залишають родичі людей із деокупованих територій. Потім організатори виїзду звʼязуються з людиною, якій потрібна допомога.
"Люди, котрі телефонують, у них дуже мало часу. Наші оператори швидко заповнюватимуть усе, що повʼязане з заявкою. Проблема в тому, що ці люди виходять у якийсь певний час, ловлять звʼязок, телефонують своїм родичам. Ми отримуємо заявку не від людини, яку потрібно евакуювати, а від родича. Тому що людина зазвичай про нас не знає, у неї немає звʼязку, інтернету, зв'язок з'являється у неї в полі десь, за десять кілометрів від селища. Родичі нам передають заявку та ми її актуалізуємо. Треба, звичайно, звʼязатися з цією людиною, телефоную-телефоную, поки не зʼявляється звʼязок. Актуалізація потрібна також, щоб зрозуміти, чи є там люди, які самі не можуть полишити цей населений пункт. Якщо там є інклюзія — підхід зовсім інший має бути. Ми маємо приїхати з носилками, інший ресурс підібрати, у нас є швидка, у нас є інший транспорт, який має приїхати та забрати цю людину", — повідомив Зейков.
Один із координаторів зі складної евакуації зазначив, коли за людьми приїхали, то вони обовʼязково мають виїздити, у протилежному випадку — це буде провал, тому що на евакуацію беруть дозвіл. Вивезти можуть навіть невелику кількість людей, також привозять гуманітарну допомогу тим, хто не може евакуюватися.
"Якщо десь три-чотири людини будуть поблизу, ми готові забрати. Проблема в іншому, що дозвіл має бути, потрапити на ці деокуповані території. Ми, якщо потрібно, привозимо ще "гуманітарку" туди, необхідно розуміти потреби, оскільки, можливо, є нетранспортабельні взагалі. Але їм потрібна їжа, медикаменти, підгузки, усе, що повʼязано з полегшенням їхнього життя", — поділився він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На півночі Харківщини загарбники вбили восьмирічну дівчинку
Зейков додав, благодійний фонд співпрацює з обласною владою, щоб вивезти людей та запропонувати їм житло. Серед напрямків, за якими планують виїздити — Рубіжне, Перемога, Старий Салтів, Замулівка, Руські Тишки, Черкаські Тишки, Слатине, Прудянка, Борщова, Золочів (і прилеглі села), Руська Лозова і Байрак.
"Рубіжне та Байрак — небезпечні точки, під великим питанням, це "найсіріша зона", туди важко дістатися, можуть не пустити у будь-яку мить", — попередив Зейков.
Заявки на евакуацію з деокупованих населених пунктів Rescue.now приймає за телефоном: 067 644 30 19.