Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Вдвічі більше туберкульозу. Які хвороби почастішали у Харківській області?

Рік у холодних підвалах дався взнаки.

Жителі Харківської області стали значно частіше, ніж минулі роки, хворіти на туберкульоз, сальмонельоз, хронічні гепатити. У той же час захворюваність на ГРВІ та ковід знизилася в рази. 

За більш ніж рік війни картина захворюваності в Харківській області дуже змінилася. На коронавірус стали хворіти менше майже у 13 разів у порівнянні з січнем-квітнем минулого року, зате все частіше у жителів Харківської області діагностують туберкульоз та педикульоз, які, здавалося б, у цивілізованих країнах мають лишитись в минулому.

Стали частіше ходити до лікарів

Харків'яни під час війни стали менше хворіти на грип та застуду, зате частіше — на кишкові інфекції та туберкульоз. До таких висновків прийшли у Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ. На статистику вплинули війна, що погіршила умови життя та міграція.

Якщо дивитися на статистику загалом, то кількість людей, що хворіли на інфекційні хвороби, у порівнянні з минулим роком навіть зменшилась. За даними Центру контролю і профілактики хвороб, у січні-квітні 2022 року лікарі зареєстрували лише 105 399 випадків  інфекційних захворювань, а за такий же проміжок часу цього року — у 2,3 рази менше. 

Але якщо виключити з цього переліку грип та гострі респіраторні вірусні інфекції, то виявиться, що захворюваність навпаки зросла на 20%.

корона
На коронавірус хворіють майже у 13 разів менше, ніж у 2022-му. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Директорка Центру контролю і профілактики хвороб Любов Махота вважає, що це — так званий відкладений попит. Люди, що у 2022-му році через війну не могли звернутися до лікарів, звертаються зараз, і ті хвороби, якими вони заразилися ще рік тому, виявляють тільки зараз. Яскравий приклад — хвороба Лайма, яка виникає від укусів кліщів. У 2023-му році захворюваність на неї виросла у 4,3 рази, але зараження сталося значно раніше.

"Якщо взяти хворобу Лайма, то ми маємо 13 випадків проти трьох за аналогічний період  минулого року. Причина — пізнє звернення. Напад кліща у 2023 році стався лише в однієї людини — у Високому. Інші були покусані кліщами влітку і восени 2022 року, серед них були люди, які були в евакуації на заході України або в Польщі, а зараз повернулися до Харківської області", — розповіла Любов Махота KHARKIV Today.

Ріст захворюваності  іншими інфекціями вона пов'язує з покращенням діагностики. Адже у 2022 році безперешкодно могли звертатися до лікарів лише у січні-лютому, потім почалась війна та масштабна евакуація, а на 40% території області — і окупація. Цього року лабораторні центри та лікарні вже працювали краще, тому сальмонельоз діагностували утричі частіше, гастроентероколітів побільшало на 36%, хронічних гепатитів А і В — на 64,7% та 50,7% відповідно. На 73% збільшилась кількість випадків педикульозу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВООЗ оголосила про закінчення пандемії коронавірусу

Особливе місце у цьому переліку посідає коронавірус. Незважаючи на те, що людей в Харківській області стало більше і носити маски ніде не вимагають, хворіти на ковід стали майже у 13 разів менше.   

"Минулого року до початку війни була величезна кількість захворювань у січні та лютому. Зараз ми маємо на добу приблизно 50 випадків, коли 20, коли 40", — каже Любов Махота.

Втім, за її словами, коронавірус все ще лишається небезпечною хворобою, хоч і не такою поширеною, як раніше. Майже щодня у Центрі фіксують смерть в результаті ускладнень цієї інфекції. 

Туберкульозу буде більше

Осторонь основної статистики стоїть ріст захворюваності на туберкульоз, хоча в обласному департаменті охорони здоров'я збільшення випадків теж пов'язують з поверненням харків'ян додому.

"Ми бачимо повернення людей до Харківській області, вони повертаються з різних регіонів, і це один із факторів. Крім того, стала більш стабільно працювати система виявлення, у першу чергу сімейна медицина", — розповів KHARKIV Today директор департаменту Максим Хаустов. 

Але у випадку туберкульозу основною причиною росту захворюваності завжди є погіршення соціальних умов. Цей випадок — не виняток.

"Що стосується туберкульозу — це соціальна хвороба. Вплинули умови проживання і харчування населення, вимушене перебування в метро, у сирих підвалах, скупчення, перебування в приміщеннях без опалення", — каже Любов Махота.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Керівника лікарні у Харкові підозрюють у розкраданні двох мільйонів гривень

За чотири місяці 2023 року в Харківській області виявлено 240 випадків, за такий же проміжок часу 2022-го — 105. У Центрі контролю і профілактики хвороб прогнозують зростання кількості захворювань у найближчі місяці. З тих людей, яким встановили діагноз цього року, 73% виділяли збудник — тобто, могли заразити 3-5 осіб зі свого оточення, а враховуючи скупчення людей в евакуаційних гуртожитках, в метро або інших місцях прихистку — навіть більше. Крім того, на деокупованих територіях заклади медицини довгий час не працювали або працювали лише частково, тому найближчим часом туберкульоз виявлятимуть частіше.

Така тенденція простежується на всій території України. За 2022 рік захворюваність на туберкульоз зросла на 2,5%, а до цього — знижувалась.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.