Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

У Харкові стало більше абітурієнтів. Куди вступають випускники 2021 року?

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
28 липня опублікують рейтингові списки.

Абітурієнти харківських університетів бажають вивчати комп'ютерні науки, філологію і право.

Завтра вирішиться доля випускників 2021 року, які вступають до університетів. 28 липня виші оприлюднять рейтингові списки. Це — перелік усіх, хто подав документи, де вказано рейтинговий бал спеціальності і рейтингове місце кожного абітурієнта. Але вже сьогодні можна сказати, за які факультети розгорнеться боротьба.

Найпопулярніші університети

Цього року університети не бояться залишитися без студентів. Заяв у 2021-му — на 7% більше. Схоже, демографічний провал вже пройдено, тому що у цьому році випускників на 4% більше, ніж було у минулому. До того ж, через карантин менше абітурієнтів подають документи до іноземних вишів.

Міністерство освіти і науки оприлюднило рейтинг 100 найбільш популярних університетів України. Закономірно, що у перших рядах виявилися ті виші, де багато факультетів — вони отримали найбільше заяв. Тому список харківських вишів, які збирають найбагатший урожай заяв, з року в рік не змінюється.

инфографика

Поки що невідомо, скільки абітурієнтів насправді вступлять до університетів, адже можна подавати 5 заяв на бюджет і цілих 30 — на контракт.

"Скільки ми отримаємо реальних місць держзамовлення, ми дізнаємося тільки 9 серпня, коли побачимо наказ про зарахування студентів на ці місця", — заявила KHARKIV Today секретарка приймальної комісії ХНУ ім. Каразіна Ольга Анощенко.

У загальному рейтингу українських вишів найбільше заяв отримав, як і минулого року, Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київський політехнічний університет, який у 2020-му посів другий рядок рейтингу, помінявся місцями з Львівським національним університетом. Замикають першу п'ятірку Національний авіаційний університет та "Львівська політехніка". У минулому році на 4-му місці був Київський національний торговельно-економічний університет, але у цьому році його популярність впала — виш посідає  7-ме місце.

Мріють стати айтішниками або перекладачами

Найбільше заяв абітурієнти подали на філологічні спеціальності — 76 371 в Україні, кожна десята з них подана у харківські виші. Але все ж вважати мовознавство найпопулярнішою професією не можна.

"Не дуже коректно порівнювати філологію і право, наприклад, тому що у спеціальності є безліч спеціалізацій, тільки у нас є два великих факультети: філологічний та іноземних мов", — говорить Ольга Анощенко.

Справді, популярність філологічних спеціальностей дуже різниться. Наприклад, українську мову та літературу бажають вивчати тільки 691 чоловік з цих 7 з гаком тисяч, а російську — і того менше, 68 чоловік. Більшість же, 3651 чоловік, вчать англійську мову і бажають стати перекладачами. Відповідні кафедри є навіть у технічних вишах, і саме вони користуються набагато більшою популярністю, ніж профільні спеціалізації.

"Зберігається тенденція популярності гуманітарних спеціальностей і тих, які пов'язані з економікою. Дуже багато охочих стати перекладачем, але я, чесно кажучи, не знаю, де така кількість перекладачів знайде собі робоче місце — через кілька років на ринок має вийти сотні тисяч філологів", — каже секретар приймальної комісії НТУ "ХПІ" Сергій Петров.

Серед абітурієнтів, які подають заяви до харківських вишів, дуже популярна психологія, якої вчать у 12 університетах (більше 4 тисяч заяв), менеджмент (16 університетів, 9 тис. заяв), право (8 вишів, більше 11 тисяч заяв). Беззаперечним лідером серед технічних спеціальностей залишаються комп'ютерні науки. 11 233 абітурієнти бажають вивчати їх в 9 університетах, а ще 5,5 тисячі мріють про відносно нову, але дуже модну професії фахівця з кібербезпеки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП-10 найдорожчих спеціальностей у харківських університетах

У той же час є спеціальності, на які майже ніхто не хоче вступати, хоча працевлаштування там гарантовано.

"Гідроенергетика та теплова енергетика — дуже мало заяв не тільки у нас, але взагалі в Україні, а це дуже погано для галузі. В Україні більше 20 гідроелектростанцій з безліччю відкритих вакансій. Там дуже складний конкурс, необхідно здавати ЗНО з української мови, математики та фізики або хімії. Хімію і фізику здає дуже мало абітурієнтів", — розповів Сергій Петров.

За його словами, у Міністерстві освіти і науки потрібно поміняти умови вступу на ці спеціальності, інакше гідро- і теплоелектростанції через кілька років залишаться без фахівців. У цьому році на гідроенергетику надійшла тільки 21 заява, з теплоенергетикою справи йдуть трішки краще: її вивчають у трьох університетах, заяв подали 68.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.