Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Школярів меншає. Чи врятують харківську освіту підземні укриття

Ілюстративне фото: KHARKIV Today
Лише 5% харківських учнів навчаються у змішаному форматі.

За роки повномасштабної війни кількість школярів у харківських школах зменшилась на 10%. Наступного навчального року учнів буде ще менше — прогнозують педагоги. Якщо в місті не буде комбінованого навчання для всіх, а не лише для учнів метрошколи, батьки везтимуть дітей в ті області, де звичайне шкільне життя доступне.

Харківські діти прагнуть повернутися у класи. Про це свідчить популярність метрошколи. Сміливий експеримент, не бачений ніде і ніколи в світі, розпочався у вересні минулого року. З того часу кількість учнів у ній збільшилась з 1003 до 2500, але це — менше 5% дітей шкільного віку, які зараз живуть у Харкові. Для інших місця поки немає, вони вчаться за комп'ютером, а не за партами.

"Люди поїдуть знову"

У порівнянні з осінню 2022 року кількість дітей шкільного віку, які постійно живуть у Харкові, збільшилась майже вдвічі: з 31 000 до 56 000. Такі дані навела очільниця міського департаменту освіти Ольга Деменко на освітній конференції Kharkiv: education under ground. Після вересневого контрнаступу 2022 року та обнадійливих обіцянок влади на початку 2023 року харків'яни, що покинули свої домівки через обстріли, почали повертатись додому. Але родини з дітьми шкільного віку зіткнулися з серйозною проблемою: дітям ніде вчитися. Варіантів три: продовжувати освіту онлайн у своїй школі, перейти до метрошколи або записатися до приватних шкіл, які працюють у звичайному режимі через шпарини в законі, попри те, що, як і школи комунальні, не мають протирадіаційних укриттів. Але за таку школу батькам треба віддавати 3500-4000 грн на місяць, не всі можуть собі таке дозволити.

метрошкола
Метрошкола не вміщує всіх бажаючих там вчитися. Фото: KHARKIV Today

Метрошкола безкоштовна, але потрапити в неї дуже складно.

"У нас  лише двоє учнів перейшли до метрошколи. Хотіли ще троє з 5-го, 7-го та 9-го класів, але для них не вистачило місця", — розповіла KHARKIV Today директорка ліцею №11 Світлана Проценко.

За її словами, за час війни кількість учнів зменшилася з 1050 до 870, і це при тому, що до школи  записувались діти, що приїхали з окупованих та деокупованих територій. У школі немає ніякого підвалу, тобто організувати в ній комбіноване онлайн- та офлайн-навчання неможливо. Педагог прогнозує, що наступного навчального року учнів буде менше.

"Ці два роки — це не дуже вдале поєднання дистанційного навчання та навчання онлайн. Для батьків зараз це найбільш актуальна тема. Якщо не буде хоча б змішаного навчання, батьки просто забиратимуть документи", — каже Світлана Проценко.

Її прогнози підтверджує співавторка концепції реформи Нової української школи, керівниця освітнього центру для педагогів, батьків і дітей "Я і моя школа" Ірина Міньковська.

"Абсолютно всі опитування показують, що рівень дистанційної освіти в Україні дуже низький. Люди, які поповерталися минулого року, зараз кажуть: "Якщо до 5 років дитини я не буду розуміти, що в нас буде зі школою, ми поїдемо знову. Те саме ми маємо з абітурієнтами вишів, бо вони не розуміють, як вони тут отримуватимуть навчання", — каже експертка з освіти.

Впіймай першокласника

У квітні почнеться прийом документів на зарахування дітей до 1-го класу. Вчителька молодших класів Аліна Приходько (ім'я героїні змінене за її проханням) однієї зі шкіл на Північній Салтівці з тривогою чекає цього моменту — боїться залишитись без роботи.

"Я цього року випускаю свій четвертий клас, а от перший, мабуть, і не наберу, бо хто захоче йти до зруйнованої школи на Салтівці. Навіть якщо завтра дозволять навчання офлайн, ми не зможемо його фізично відновити, бо наша школа дуже пошкоджена", — каже педагог.

школа
Батьки намагаються перевести дітей зі зруйнованих шкіл. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Todaу

Діти з Північної Салтівки дійсно почали переходити до інших шкіл. Це помітила мама першокласниці 124-го ліцею Ірина Коваль — в освітньому закладі таких учнів побільшало. Але вчителі молодших класів переживають за наступний набір навіть у вцілілих школах.

"Зараз якраз час "вербування" першокласників. Учителі просять нас "агітувати" серед знайомих, у дворах, на прогулянках, щоб діти йшли сами до нашого ліцею. Розміщують оголошення у домових чатах із закликами приходити до нас", — каже Ірина. 

У міському департаменті освіти заспокоюють: поки що скорочення шкільної мережі не планується.

"Законодавство не встановлює мінімальної кількості дітей у класі. Тим паче, що в нас кількість дітей зменшилась усього на 10% — було 30 чоловік в класі, а стало 25, і це абсолютно нормально", — запевнила KHARKIV Today Ольга Деменко.

Прийом документів у 1-й клас триватиме до кінця травня. Про те, чи доведеться об'єднувати маленькі класи, ми дізнаємося не раніше, ніж улітку.

Підземна освіта чи повернення до норми?

Врятувати харківську освіту може лише відновлення очного навчання хоча б частково — вважає директорка ліцею №11 Світлана Проценко.

"Треба дати можливість дітям, які у Харкові, навчатися хоча б у змішаному форматі і не втратити тих дітей, які поки не повернулися. Для цього треба оптимізувати мережу і у межах кожного закладу зробити класи з офлайн/онлайн(змішаним) навчанням та класи дистанційного навчання з періодичними онлайн-консультаціями для тих, хто за кордоном. Для того, щоб не виснажувати вчителів, у першому та другому варіанті можуть працювати різні педагоги. Це допоможе зберегти освітню мережу та кадровий склад", — вважає педагог.

Для того, щоб зробити це можливим, треба змінити рішення Ради безпеки та оборони Харківської області. Але у міському департаменті освіти до такої перспективи ставляться скептично.

укриття
Першу підземну школу відкриють на ХТЗ. Фото: Харківська міськрада

"Ми не можемо в Харкові забезпечити навчання в режимі офлайн. Лише заклади, обладнані протирадіаційними укриттями, мають таку можливість. На облаштування протирадіаційних укриттів у школах потрібен час, потрібні кошти. Зараз тільки 173-й ліцей, де облаштовано протирадіаційне укриття, може повністю здійснювати освітній процес у приміщеннях. Будемо розглядати можливість розширення площ у Харківському метрополітені та будівництва підземних шкіл в кожному із дев'яти районів", — розповів на пресконференції заступник директора департаменту освіти міської ради Валерій Шепель.

Завершується будівництво першої підземної школи в Індустріальному районі, яка зможе приймати 900 учнів у дві зміни. Поки що в департаменті освіти не можуть назвати дату, коли там розпочнеться навчання. Це укриття разом з метрошколою забезпечить можливість комбінованого навчання лише для 6% школярів, які живуть у Харкові. Ще одну таку школу збираються будувати на Новожаново — вже є угода на розробку проєктної документації. Щодо інших районів — роботи поки не починались. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.