Різдво у Харкові: нова дата, колядки в метро та вертепи на автомобілях
Харків святкує друге Різдво воєнного часу — без вихідного, масових гулянь, ялинок на майданах та фейерверків. Зате — з Віфліємським вогнем, підземними виставами і вертепами.
З кожним роком все більше харків'ян повертається до старих традицій у святкуванні Різдва. Віряни звикають завершувати піст не 6 січня, а 24 грудня, діти та молодь колядують у масках в метрополітені, до міста повернувся "Вертеп-Фест", щоправда, у незвичайний спосіб.
Думали, буде менше людей
25 грудня став офіційним вихідним ще у 2017-му році — тоді парламент прийняв відповідний закон і визнав Різдво за григоріанським календарем. Православні святкували його, як і раніше, 7 січня. Тоді Різдво у цю дату відзначали лише римо- та грекокатолики, а також протестантські церкви.
Цього року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, який співпадає з григоріанським. Отже, і у православних Різдво відтепер — 25 грудня. Але відсвяткувати його, як годиться, в родинному затишку, вийшло не у всіх. Через воєнний стан всі вихідні на свята, зокрема релігійні, скасовані, сьогодні — звичайний робочий день.
Напередодні у священників ПЦУ було певне побоювання, що через перенесення дати та роботу до церков на Різдво прийде небагато людей. Та вийшло навпаки.
"Держава зробила цей день робочим цьогоріч, а в понеділок всі працюють, тому думали, що буде небагато людей. Але люди прийшли, церкви були забиті. Тому можу сказати, що люди позитивно сприйняли цей перехід, адаптувалися. До храмів приходили з дітьми, які співали щедрівки та колядки", — розповів KHARKIV Today керівник інформаційно-просвітницього відділу Харківської єпархії протоієрей Леонід Коренський.
Більше людей у церквах все ж було у неділю на Святвечір. Напередодні Різдва харківські пластуни принесли до храм Іоана Богослова Вифлеємський вогонь миру.
Храми Московського патріархату, яких в Харківській області переважна більшість, служитимуть різдвяні служби, як і раніше, 6 і 7 січня.
Вертепи під землею та в автомобілях
Цього року місто наповнене вертепами — як професійними, так і любительськими. Після початку повномасштабної війни цікавість харківців до національної культури помітно зросла — колядки та щедрівки у Святвечір співали в метро, у ресторанах та кав'ярнях, та й просто на вулицях — особливою популярністю користувався майданчик біля "Нікольського", там за два дні вже побувало кілька колективів.
Втім, ще до повномасштабної війни Харків претендував на звання колиски вертепів — через Вертеп-Фест, який започаткували волонтери у 2017-му році. Традиційно його проводили 12 або 13 січня. Учасники фестивалю йшли карнавальною ходою від площі Конституції до Центрального парку, де влаштовували гуляння. Поступово до харківських колективів долучались професійні виконавці та аматори з усіх куточків України, а у 2019 році фестиваль став міжнародним.
Воєнний час диктує свої умови, збиратися і йти парадом центральними вулицями міста не можна, тож організатори фестивалю знайшли вихід — автовертеп.
"Ми не можемо йти колоною по вулиці, тому обрали швидкий спосіб пересування вулицями. Прикрасили автомобілі, взяли з собою зірки. Взяли колонки, щоб було краще чути колядки", — розповіла KHARKIV Today організаторка фестивалю Олена Рофе-Бекетова.
Почався фестиваль традиційно з виконання колядки "Нова радість стала". Одночасно з харківським вертепом її заспівали дистанційні учасники фестивалю з різних куточків України та світу. Потім автомобілі рушили трьома маршрутами вулицями Харкова, а зустрілися всі в "Нікольському", де в переході влаштували вертеп.
А от у ляльковому театрі колядують та щедрують цього року вже вдруге. Перший мініфестиваль, присвячений вертепам та Різдву, пройшов цього року у січні, коли свята ще святкували по-старому. Напередодні 25 грудня "ВертепСхід" провели вдруге — були виставки, концерти, зустрічі та театральні вистави.
"Харківські театри ще до повномасштабної війни почали частіше звертатися до теми вертепу. Я думаю, що для нас, українців, вертеп — це такий код нації, традиція, з якої ми дуже багато черпаємо", — розповіла координаторка фестивалю Ольга Дорофєєва.
Під час фестивалю театр ляльок показав прем'єрну виставу "Родинний вертеп". Її створила сім'я Савельєвих — артисти театру Павло та Дар’я, а також двоє їхніх синів. Цей вертеп — дуже незвичний. Перша його частина присвячена традиційному сюжету — яслам, волхвам та народженню Ісуса, друга — на сучасну тему.
"Там було і про депутатів, і про волонтерів, і про окупантів, яких ми всі ненавидимо. Тобто, про те, що нас всіх зараз хвилює", — каже Ольга Дорофєєва.
Цей вертеп створили спеціально для показу на звільнених територіях, тож після прем'єри родина лялькарів поїхала в Оскіл, згодом виставу покажуть у Балаклії та Ізюмі.