Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Прогулянки по Харкову з Андрієм Парамоновим. Будинок Давида Кулаковського на Різдвяній вулиці

Торгово-мануфактурное здание Давида Кулаковского по Рождественской улице. Фото: В. Горбоносов
Торгово-мануфактурное здание Давида Кулаковского по Рождественской улице. Фото: В. Горбоносов
Відому у Харкові будівлю у купецькому районі дослідники приписували не тому будівельнику і не тому власнику.

Легенди і міфотворчість про харківські старовинні садиби, особняки, дохідні будинки настільки міцно увійшли у наше життя, що повернути справжню історію будівлі буває зовсім непросто.

Особливо якщо одного разу про нього написав якийсь метр ще у радянські часи. Так сталося і з будинком на Різдвяній вулиці № 19. Неправильне прочитання у документі прізвища інженера, за яким послідувала перша публікація у книзі тиражем ув 50000 примірників, призвело до системної помилки всіх наступних авторів. Пізніше до помилки першої додалася й інша — з власником, а далі, як сніжний ком, хлинули сучасні замітки з помилковими судженнями і описами історії будинку. Пора повернути все на свої місця.

Про перших власників дворового місця під № 19 на Різдвяній вулиці на сьогоднішній день достовірних відомостей немає. Залопанська частина міста поблизу Благовіщенської церкви стала розвиватися після переведення сюди спочатку базару, але головне, з появою у 1845 році оптового Суздальського гостинного двору. Власниками двох ділянок на Різдвяній вулиці, обмежених Благовіщенською і Коцарською вулицями по непарній стороні, були купці Скорда і Карнєєв. Якимось чином наприкінці 1870-х років між ними затесалося ще одне дворове місце міщан Анісімових.

Міщани Анісімови у Харкові рід нечисленний. Вони то покидали місто, то поверталися, остаточно повернувшись у 1850-х роках, вони займалися торгівлею. Вдале розташування дворового місця на Різдвяній вулиці, в оточенні магазинів великих торгово-мануфактурних фірм з усіх кінців Російської імперії, давало можливість вигідно здавати в оренду кам'яний двоповерховий будинок, вартість якого оцінювалася у 12360 рублів. Деякий час Анісімови намагалися і самі  займатися торгівлею, перейшовши з міщан до 2-ї купецької гільдії. Майже 30 років основною власницею будинку на Різдвяній, 19 була дружина міщанина Олена Миколаївна Анісімова, після її смерті спадкоємці у 1910 році продали його купцеві Давидові Кулаковському.

Детали фасада здания Давида Кулаковского. Фото: В. Горбоносов
Деталі фасаду будівлі Давида Кулаковського Фото: В. Горбоносов

Харківський купець 1-ї гільдії Давид Гершкович Кулаковський (він же Давид Григорович) походив із повітового міста Єлисаветграда (сучасний Кропивницький), де також значився купцем 1-ї гільдії. У Давида Кулаковського від дружини Фейги було двоє синів, Вольф і Йосип, у яких були свої сім'ї. Торгівля мануфактурою привела Кулаковського до Харкова, де у 1905 році він став місцевим купцем. Кілька років він торгував в орендованих крамницях і магазинах, поки не вдалося купити вигідне місце у Анісімових.

Одна з плутанин, яка з'явилася років 15-20 тому, пов'язана з власниками будівлі: чомусь якісь краєзнавці вирішили, що будинок № 19 на Різдвяній вулиці належав товариству Волзької мануфактури паперових і лляних виробів П. Міндовського і І. Бакакіна. Насправді ж їх будівля сусідня, що збереглася, з тієї ж Різдвяної вулиці під № 17, побудована була значно раніше, ще у 1903 році.

У січні 1911 Давид Кулаковський подає у Харківську міську управу прохання і проєкт нової будівлі, яку він планує побудувати на Різдвяній, 19. Саме у цей час почалися роботи з будівництва Харківського купецького банку на Торговій площі, проєкт якого був складений архітектором Миколою Васильєвим і цивільним інженером Олександром Ржепишевським. Очевидно, саме цей факт і схожість у деталях будинку під № 19 на Різдвяній вулиці дослідники сприйняли як продовження творчості цього дуету. Насправді, найочевидніше, була банальна помилка у прочитанні прізвища одного з інженерів, учасників проєкту на Різдвяній, 19.

Проєкт фасаду будівлі склав Олександр Ржепишевський, а ось виконував розрахунки із залізобетонних конструкцій і спостерігав за будівництвом інженер шляхів сполучень Микола Петрович Винокуров.

Семья инженера Александра Ржепишевского. Фото предоставлено Леонидом Однопозовым
Сім'я інженера Олександра Ржепишевського. Фото надано Леонідом Однопозовим.

На початку 1911 року дворове місце Кулаковського вже було повністю вільне від будь-яких будівель, стали завозити будівельні матеріали. Однак з невідомих причин міський архітектор Борис Корнеєнко зажадав 9 лютого точних розрахунків для відповідальних місць у майбутній споруді. Тільки до кінця березня інженер Винокуров представив точні розрахунки, він очікував розрахунків консолі і подушки колон сусіднього будинку під № 17, побудованим раніше. Отримавши потрібні доповнення, Винокуров зміг закінчити і свої розрахунки, затвердження проєкту сталося 20 квітня того ж року.

Вид на здание Кулаковского с крыши дома № 4 по Коцарской улице. Фото: А. Парамонов
Вид на будівлю Кулаковського з даху будинку № 4 на Коцарській вулиці. Фото: А. Парамонов

Спорудження будинку Давида Кулаковського було закінчено у 1913 році, перші два поверхи здавалися під торгові приміщення, в інших були контори торговельних фірм. Будівлю націоналізували у 1920 році, зараз тут розташовується один з факультетів Харківського національного технічного університету сільського господарства.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.